110 портретів добровольців харківський художник, також боєць добробату Сергій Пущенко створив з натури у 5-му окремому батальйоні ДУК ПС та 5-му батальйоні УДА впродовж травня 2015 – квітня 2017 року.
Портрети мальовані олівцем та олією. Графічні роботи вирізняє особлива характерність.
На портретах Пущенка, які він писав просто на передовій, є зовсім юні воїни і досвідчені чоловіки. Серед них – і прикарпатці.
"На кожному з портретів добровольці лишили свої автографи – цими записами вони пояснювали своє покликання", – розповів автор.
Записи супроводжують малюнки, відтак не просто розкривають характери захисників, а складають враження розмови із бійцями.
Сергій Пущенко пояснив, що писав цю серію "Портрети добровольців на війні" з двох причин. Щоби зафіксувати український військовий феномен – створення добробатів на початку війни. І передати глядачам переконання, що "ми можемо вистояти і перемогти у теперішній війні із Росією".
"Ми поховали навіки мрію Росії про рабів-українців, про "руський мір" на нашій українській землі, – підтримав побратима друг "Анархіст", боєць Навчального центру ДУК ПС. – Ми знаємо, коли українцям пригадують давні чвари чи закидають "два українці – три гетьмани", – це ніщо інше, як спроба відкинути нас назад. Якщо ми всередині країни згуртуємося так само, як змогли згуртуватися проти зовнішнього ворога, зможемо зробити нашу державу справді вільною і сильною. А ми хочемо і будемо це робити!"
Присутні на відкритті експозиції у виставковій залі обласної Спілки художників зійшлися на тому, що її відкриття в День Свободи та Гідності на відзначення Революції Гідності є глибоко символічним.
З Франківська виставка помандрує іншими містами України.
Її організатори шукають меценатів, які би підтримали переведення її в інший формат – допомогти видати альбом з портретами героїв-добровольців.