fbpx

14 громадських організацій звернулися до міського голови Франківська, щоби відстояти родинну садибу-музей Гриневичів

Суспільство 17:20, 23.07, 2015

Активісти запропонували внести цінну історичну споруду, характерний зразок міщанської архітектури Станиславова, до реєстру пам'яток історії, культури та архітектури.

"Вважаємо, що намір зруйнувати автентичну садибу Гриневичів – це неповага до історії Івано-Франківська та до пам’яті про його видатних мешканців. Нищення будинку і зведення на його місці багатоповерхівки з "елементами" колишньої кам’яниці буде неприпустимою втратою… Якщо можна зберегти для Івано-Франківська цінну історичну споруду – руйнувати її та будувати якусь імітацію на її місці ганебно", – вважають активісти 14 громадських організацій Івано-Франківська. 

Напередодні містобудівної ради, що має вирішити долю садиби Гриневичів, вони подали звернення до міського голови Віктора Анушкевичуса та до головного архітектора Франківська Володимира Гайдара.  

Читайте також: Знести не можна реставрувати: в Івано-Франківську вирішується доля історичної пам'ятки – будинку Гриневичів. "Союз українок" у Франківську погодився на знесення однієї з найдавніших історичних пам'яток взамін на музей і світлицю в новобудові.

Повний текст звернення:

Міському голові Івано-Франківська Анушкевичусу В. А
Головному архітектору Івано-Франківська Гайдару В. Г.

ЗВЕРНЕННЯ

Шановний Вікторе Андрюсовичу, у зв’язку з інформацією, оприлюдненою у ЗМІ, про наміри забудовника зруйнувати кам’яницю Гриневичів, що розташована за адресою вул. Василіянок, 52, Богунська, 1, та збудувати на її місці багатоповерхівку, та враховуючи її величезну історичну, культурну, архітектурну цінність, просимо Вас:

Зобов’язати відповідні структурні підрозділи виконавчого комітету міської ради звернутися до управління культури, національностей та релігій ОДА, в Міністерство культури України з вимогою провести експертизу садиби Гриневичів і надати відповідні висновки для належної реставрації (відновлення, пристосування, консервації, тощо) споруди та подальшого внесення її до реєстру пам’яток історії, культури та архітектури.

Зобов’язати департамент архітектури та містобудування міськвиконкому при видачі відповідних вихідних даних та дозвільних документів щодо цього об’єкту врахувати висновки відповідних органів державної та місцевої влади, обґрунтувань істориків, краєзнавців та мистецтвознавців міста Івано-Франківська.

Враховуючи високий суспільний резонанс, до отримання відповідних висновків та рекомендацій вищезазначених органів державної влади призупинити видачу вихідних даних для проектування та дозвільної документації щодо садиби Гриневичів.

Також звертаємо Вашу увагу на те, що камя‘ниця Гриневичів у проекті історико-архітектурного опорного плану міста Івано-Франківська вже внесена до списку нововиявлених пам’яток архітектури місцевого значення. Будинок збудовано 200 років тому. Він демонструє типову міщанську архітектуру Станіславова до Мармулядової пожежі 1868-го року. Оскільки тоді центр міста вигорів включно із ратушею, садиба Гриневичів сьогодні є унікальним явищем давньої містової архітектури.

Кам’яниця цінна не лише архітектурою, а передовсім, історією. Катря Гриневичева – відома українська письменниця та керівник львівського "Союзу українок" була заміжня за рідним вуйком сестер Гриневич Дарії та Ірини, які мешкали в Івано-Франківську. Власницею будинку була Ірина Гриневич, член "Пласту". Приїжджаючи до родини зі Львова, Катря Гриневичева часто гостювала у кам'яниці на Василіянок, 52. У 80-их роках будинок слугував явочною квартирою для забороненої УГКЦ. Тут неодноразово збиралися дисиденти Левко Лук'яненко, Микола Поровський, Роман Круцик.

Перед смертю Ірина Гриневич заповіла половину будинку зі сторони фасаду "Союзу українок" з єдиною умовою – що в ньому облаштують родинний музей Гриневичів. Облаштувати музей саме у цій садибі – було волею її власниці. Музей працював у садибі з 2001 по 2012 рік.

Вважаємо, що намір зруйнувати автентичну садибу Гриневичів  це неповага до історії Івано-Франківська та до пам’яті про його видатних мешканців. Нищення будинку і зведення на його місці багатоповерхівки з "елементами" колишньої кам’яниці буде неприпустимою втратою, яка назавжди унеможливить гідне вшанування пам’яті родини Гриневичів. Переносити музей родини Гриневичів у нове приміщення в багатоповерхівці буде абсурдом, якщо при цьому цілком знищать родинну кам’яницю, адже саме кам’яниця є найважливішим експонатом цього музею. Вона зберігає атмосферу, в якій жила родина, та є частиною міської історії.

Якщо можна зберегти для Івано-Франківська цінну історичну споруду – руйнувати її та будувати якусь імітацію на її місці ганебно. Звертаємо Вашу увагу на те, що члени містобудівної ради при департаменті архітектури та містобудування міськвиконкому позитивно оцінили шанси на реставрацію садиби Гриневичів.

Підписали:

ГО "Моє місто"
Спілка краєзнавців Прикарпаття
Громадська ініціатива "Збережи старий Івано-Франківськ"
ГО "Поступовий гурт франківців"
Спілка архітекторів
Спілка письменників
ПЛАСТ НСОУ
ГО "Інститут розвитку міста"
ГО "Стимул"
ГО "Нова країна"
Центр громадських ініціатив "Конкорд"
ГО "Народний контроль"
Громадський інститут аналітики
Центр сучасного мистецтва

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl + Enter

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: