fbpx

Андрухович розповів, як почав писати і про свої стосунки з донькою-письменницею. ФОТО

Культура 19:36, 27.02, 2018

Сьогодні у "Світлиці Мулярових" в Івано-Франківську Юрій Андрухович поспілкувався з прихильниками своєї творчості.

Юрій Андрухович розповів про те, як з’явилися перші вірші. А сталося це у юності під час літніх канікул між 9 і 10 класом.

"Не хочу якоїсь містики напускати, але відбувалося це все на Чорному морі, біля Одеси. Я туди під час шкільних канікул поїхав з мамою. Якось стоячи на березі, відчув з одного боку підліткову невлаштованість, тобто весь світ проти підлітка і йому дуже важко на цьому "святі" роздягнутих тіл, усі засмагають, так багато сонця. Він був самотній. Я вважаю, що ця самотність стала однією з передумов моєї творчості. Адже літературні твори створюються тільки на самоті.

А другий момент – в той же час розпирало груди від щастя, що ти є і все попереду. І в цей момент не написався жоден рядок, не з’явився якийсь вірш, але з’явилася така ідея, що я повинен, і треба, і мені хочеться почати писати вірші",  згадує Юрій Андрухович.

Кілька місяців потому йому до рук потрапив "Альбом для стихов", в якому потрібно було записувати вірші. Це стало вирішальним моментом. У 10 класі він зрозумів, що навчання його більше не цікавило, тому у вільні години в альбом записував свої перші творчі проби.

"Я цей альбом приховував від батьків. Ніхто не мав права дізнатися про те, що я поет. Це було змішане почуття. З одного боку, я був впевнений, що я найкращий поет  якщо не в усьому світі, то український найкращий сучасний поет. З другого боку, я був гордий, що ніхто про це не знав",  ділиться цікавими спогадами письменник.

Свої вірші він почав показувати людям, вже навчаючись на першому курсі університету.

1

Окрім цього, письменник зізнався, як будуються його стосунки з донькою Софією Андрухович у плані творчості. Батько каже, що Софія почала виявляти свої нахили у більш ранньому віці, ніж він, і ще у молодших класах школи вона виконувала завдання з української мови чи літератури у свій власний творчий спосіб. Вчителька її любила і неодноразово зачитувала її оповідання у приклад класу.

"Вже тоді було зрозуміло, що в неї є цей нахил і вона буде йти цим шляхом, незалежно від того, чи буду я допомагати чи ні… І що в цьому випадку означає "допомагати"? Це складне питання – наскільки можна допомогти, а наскільки, навпаки, зашкодити, якщо цей талант лише стає на ноги і починає розвиватися. Недобре було би його забити якимось авторитетом… Я намагався не нашкодити, здійснювати мінімум впливу",  каже Андрухович.

Першу свою прозу "Літо Мілени" Софія Андрухович написала у 2000 році і відправила таємно від батьків на конкурс від видавництва "Смолоскип", де здобула призове місце. А винагородою була публікація книжки.

"Все подальше – її самостійний творчий шлях. Я, звичайно, дуже тішуся з тої обставини, що завжди перебуваю у колі перших читачів її нового твору,  пишається батько. – І це взаємно… Я не бачу ніякої потреби чи сенсу якось впливати чи щось їй радити. Вона цілком сформована і автономна творча особистість".

2

Під час зустрічі фотограф Яна Стефанишин, яка зняла портрети письменника у рамках проекту "Назустріч улюбленому письменнику", поділилася, як їй працювалося з Андруховичем. Зйомки проходили у провулку Фортечному біля Бастіону і вдома в літератора. Самому Андруховичу така співпраця теж до вподоби. 

"По вівторках я на фотографіях виходжу краще, ніж по п’ятницях",  пожартував чоловік.

3

Також письменник розповів подробиці створення найновішого свого роману "Коханці Юстиції" та про переклад "Гамлета", за яким зрежисував театральну постановку Ростислав Держипільський.

Зустріч з Юрієм Андруховичем відбулася у рамках проекту "Назустріч улюбленому письменнику".

Зазначимо, проект "Назустріч улюбленому письменнику" спільно з Івано-Франківською обласною бібліотекою та місцевими видавництвами розпочала ГО "Поступовий гурт франківців" .  Топ-10 найпопулярніших у прикарпатців місцевих письменників виглядає так: Ю. Андрухович, Т. Прохасько, Т. Малярчук, М. Ткачівська, О. Деркачова, С. Процюк, М. Вайно, Є. Баран, Г. Петросаняк та О. Слоньовська.

Щоби взяти участь у проекті, треба отримати опитувальник (анкету), в якому відповісти на 10 запитань з життя і творчості письменника. Анкети слід питати у бібілотеці та обох видавництвах. Натомість кожен учасник одержить книжкову закладку з художнім фото та біографією улюбленого автора.

Зустріч з Андруховичем стала вже п’ятою у рамках проекту. В анкетуванні про письменника взяли участь 720 учасників, і 75 із них відповіли правильно на усі 10 запитань. Вони отримали книги у подарунок.

4

Підписуйтеся на КУРС у Telegram та Twitter – лише найцікавіші і найважливіші новини Івано-Франківська і області!

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl + Enter
Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: