fbpx

Біля Калуша розкопали криївку УПА, де у вересні 1945 року загинуло шестеро підпільників. ФОТО

Наша історія 17:03, 04.06, 2017

У Калуші розкопали криївку УПА – у лісі неподалік ЦРЛ. Всередині знайшли близько 30 набоїв до ППШ та з десяток гільз 7,62. Найімовірніше, з цієї криївки підпільники відстрілювалися. Бій, очевидно, був запеклим.

Місцезнаходження криївки калуські дослідники шукали з минулого року. Кілька тижнів тому вони спробували розкопати місце, де могла бути криївка. Проте тривала робота виявилася марною, пишуть "Вікна".

Як повідомив один із учасників розкопок, боєць АТО Роман Король, це не був справжній бункер:

"Це бу, або незавершений бункер, або ж бункер, який помітили ще до того, як його накрили. На тому місці ми нічого не знайшли".

До другої спроби розкопок активісти підходили з деякою пересторогою, побоюючись, що і цього разу можуть помилитися з місцем. Проте з деякими зусиллями їм вдалося знайти калушанина, який показав приблизне місцезнаходження криївки. Носій цієї інформації, Ігор Петрів, пригадав, що батьки свого часу показували йому сховок. Мама 59-річного калушанина була зв'язковою і свого часу навіть відбувала покарання за зв'язки з військом УПА.

Вчора шестеро дослідників таки натрапили на криївку. Вже надвечір вони переконалися, що знайшли те, що шукали. Відкопати, зокрема, вдалося близько 30 набоїв до ППШ та з десяток гільз 7,62, а також кулі, цвяхи, дошки тощо.

"Одразу видно, що тут йшов запеклий бій. Хлопці відстрілювалися із бункера, бо там ми знайшли чимало гільз. Деякі набої є невистріленими", – розповідає Роман Король.

Дослідники переконані, що знайшли місце, де відбувався бій 6 вересня 1945 року. Тоді було вбито шістьох воїнів УПА. В офіційних актах цей бій назвали "операцією з ліквідації групи бандитів".

Біля Калуша розкопали криївку УПА, де у вересні 1945 року загинуло шестеро підпільників. ФОТО 1

Біля Калуша розкопали криївку УПА, де у вересні 1945 року загинуло шестеро підпільників. ФОТО 2

Наразі усе, що було знайдено в криївці, планують передати до музею "Калуська в'язниця". Проте розкопки триватимуть. Адже поки що вдалося розкопати лише вхід до криївки.

Депутат Калуської міської ради, учасник АТО Віктор Павлів не виключає, що для подальшої роботи потрібно буде залучати техніку. У майбутньому криївку можна було б відновити, встановити хрест, а відтак – внести до одного з туристичних маршрутів Калуша. 

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl + Enter

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: