Німеччина у фіналі чемпіонату світу з футболу виграла у Аргентини і тепер має право нанести на футболки збірної четверту зірку – як пам'ять про перемогу в турнірах 1954, 1974, 1990 і 2014 років. Тріумф німецької збірної в Ріо-де-Жанейро був кульмінацією, але далеко не єдиною подією бразильської першості, що протягом декількох тижнів тримала в напрузі весь світ, пише Корреспондент.
Історична перемога
Півфінальний матч між Німеччиною та господарями чемпіонату – Бразилією – затьмарив багато яскравих моментів чемпіонату. 7:1 – ця розгромна поразка увійде в історію футболу. Гра в Белу-Орізонті здавалася сном: неймовірним для німецьких уболівальників і жахливим для бразильців.
Саме в грі проти збірної Бразилії 36-річний ветеран бундестім Мирослав Клозе, забивши свій 16-й гол на чемпіонатах світу, зумів побити рекорд бразильця Роналдо. В цей же час позбувся титулу кращого бомбардира Роналдо.
Зірки не підкачали
Водночас бразильські вболівальники не можуть скаржитися на те, що їхні національні зірки світового футболу так і не проявили себе. Наприклад, гідно виступив лідер пентакампіонів Неймар, поки травма не вибила його з турніру. За титул кращого бомбардира цього чемпіонату йшла неабияка боротьба відразу між кількома гравцями, в підсумку переміг Хамес Родрігес зі збірної Колумбії. Родрігес зумів забити більше за всіх – шість голів. Остаточно заявити про себе як про одного з кращих півзахисників чемпіонату зумів німецький гравець Тоні Кроос. Кращим гравцем мундіалю визнаний аргентинець Ліонель Мессі – нагорода, дана йому ФІФА, швидше за все, на розраду.
Титул кращого воротаря впевнено захистив голкіпер німецької збірної Мануель Нойєр. Він чудово грав протягом всього турніру, за що і отримав "золоту рукавичку". У хроніці кращих моментів турніру, напевно, виявляться його сміливі виходи за межі карного, коли він у стилі ліберо виправляв помилки захисту в матчі зі збірною Алжиру. В цілому, бразильська першість виявила багато сильних воротарів – це і Кейлор Навас з Коста-Рики, і мексиканець Гільєрмо Очоа, і Клаудіо Браво зі збірної Чилі.
Сенсації – хороші і погані
Головною сенсацією ЧС-2014, мабуть, варто вважати вихід у чвертьфінал збірної Коста-Рики. В "групі смерті", куди, крім неї, входили Італія, Англія і Уругвай – три екс-чемпіони світу, костариканцям вдалося зайняти перше місце. На стадії плей-оф вони вибили збірну Греції і тільки по пенальті поступилися Нідерландам. До речі, тоді сюрприз зумів піднести тренер голландців Луї ван Гал. На серію штрафних ударів він виставив запасного воротаря Тіма Крула. Той зумів відбити два пенальті, при цьому нервував і провокував костариканців. Дії голландського воротаря суддя не присік.
В цілому країни Латинської Америки зуміли вийти з тіні футбольних гігантів континенту – Бразилії та Аргентини. Командною грою і щирими емоціями справили хороше враження на вболівальників колумбійці і чилійці. Правда, один з колумбійських гравців, Хуан Суніга, звернув на себе увагу не своєю активною грою, а фолом, в результаті якого серйозно постраждав Неймар, суперзірка бразильської збірної. Не голами, а зубами запам'ятається нападник Уругваю Луїс Суарес, що вкусив італійського футболіста Джорджіо К'єлліні.
Розчарування і нововведення
Три великі футбольні держави з Європи провалилися ще на етапі групового турніру: прибулі в ранзі чинних чемпіонів світу іспанці, екс-чемпіони італійці та англійці. Розчарували і африканські команди. Тільки Алжир і Нігерія змогли вийти в плей-оф. В іншому африканці запам'яталися звичними скандалами через вимоги виплати преміальних і підозрами в корупції.
Але гірше за всіх виступили азіати. Представники азіатських країн не змогли здобути жодної перемоги і вийти в серію плей-оф.
На жаль, багато нарікань на цьому турнірі викликала робота суддів. Деякі з них відверто не дотягували до рівня ЧС. Характерний приклад – пенальті, подарований суддею з Японії бразильцям у стартовому матчі проти гравців зі збірної Хорватії. Втім, деякі судді були на висоті, як, наприклад, британець Говард Уебб чи німець Фелікс Брих. Однак на тлі численних помилок рефері хороша суддівська робота відійшла на задній план. Одна з проблем полягала в тому, що арбітри неохоче давали жовті картки. Чи робилося це за рекомендацією ФІФА – невідомо, але ясно, що більша кількість попереджень зробила б гравців дисциплінованішими. І відповідно – було б менше грубих фолів, а значить, і травм.
Добре зарекомендувала себе технологія автоматичного визначення голів. У матчі між збірними Франції та Гондурасу гол, забитий французами, змогла зафіксувати саме техніка. Корисним здається і спрей, яким судді позначають місце для штрафного удару і для "стінки".
Фото: Чемпионат