fbpx

Депутатська комісія знайшла спосіб, як зменшити вартість спермодози на Прикарпатті

Суспільство 15:10, 23.12, 2015

На засіданні постійної депутатської комісії Івано-Франківської обласної ради з питань АПК обговорили підтримку сільгоспвиробників Прикарпаття. Розкритикували бюджет галузі, який не дозволяє заохочувати селян, і вирішили звернутися до депутатів облради з приводу його збільшення.

На засіданні комісії обласної ради з питань аграрної політики та земельних відносин, яке вів її голова, фермер Іван Приймак, депутати розглянули бюджет галузі та затвердили "Регіональну цільову програму… у сфері ветеринарної медицини в Івано-Франківській області на 2016 рік".

Трохи більше 37 млн грн – таке фінансування на програми АПК передбачили в обласному бюджеті наступного року, поінформувала заступник начальника фінансового департаменту ОДА Леся Балагура. Департамент підготував проект обласного бюджету-2016 з врахуванням пропозицій відповідних департаментів та управлінь, які є розпорядниками коштів, наголосила вона. В АПК 34,9 млн грн планували витратити на фінансування заходів з ветеринарної медицини – утримання ветлікарень і лабораторій, вакцинацію тварин тощо. Решта – 1,360 млн грн – мала би піти на розвиток виробництва за Програмою комплексного розвитку сільськогосподарських територій.  

Начальник Департаменту АПК Івано-Франківської ОДА Марія Савка повідомила, що коштами цієї програми мали би заохочувати прикарпатців тримати худобу, розвивати фермерські господарства та збільшувати поголів’я ВРХ. У підсумку це дало би створення нових виробництв молока та м’яса, їх переробку.

"Два роки тому держава дотувала збереження молодняка в приватних селянських господарствах і виплачувала допомогу селянам на кожен кілограм вирощеного м’яса. Відколи ці програми перестали діяти, люди вирізали худобу, масово відмовилися її тримати. Спад поголів’я в індивідуальних селянських господарствах за минулий рік склав 40 тисяч голів. Це катастрофічно. Тому цього року ми хочемо вкласти гроші у тваринництво",  повідомила Марія Савка.

За її словами, слід підтримати з обласного бюджету 5 основних напрямів тваринництва Прикарпаття, які відгукнуться на інвестиції збільшенням надходжень в бюджет області.

  • Сімейні ферми. На Івано-Франківщині працюють 83 фермерські господарства, де тримають 5 і більше корів. Всюди доять молоко вручну, відзначила Марія Савка. Всім потрібно закупити доїльні апарати – хоча би по одному. Вартість обладнання – понад 10 тис. грн. "Ми могли би частково відшкодувати вартість апаратів з бюджету. Оскільки коштів обмаль, то хоча б по 5 тис. грн компенсації могли би передбачити 40 господарствам",  сказала Савка.
  • Фермерські господарства, де 15 і більше корів, – а таких в області два десятки,  потребують холодильного устаткування. Щоби заохотити виробників його купувати, також варто було би передбачити часткове відшкодовувати з обласного бюджету.
  • Генетичний напрямок. Оскільки виробництво і молока, і м’яса залежить перш за все від породи худоби, то для фермерів надважливим є питання її збереження і якісного відтворення. "Більшість  ВРХ проводять штучне запліднення. Ми могли би здешевити вартість спермодози, яка тепер коштує 140 грн, стільки ж, скільки і плата за спарювання, і в такий спосіб заохотити селян покращити генетику поголів’я. Могли би охопити 10% корів в області – це коштуватиме 100 тис. грн",  аргументувала головний спеціаліст з АПК в області.
  • Племзаводи. "На сьогоднішній день в державі немає жодних програм у цьому напрямку, – зазначила Марія Савка.  На Прикарпатті збереглося 5 племзаводів, які утримують по 100 голів худоби. Потреба в дотаціях  хоча б по 1000 грн на голову".

 

Також, уважає вона, фінансування потребує проведення виїзних семінарів, навчань тощо в галузі тваринництва. Обмін успішним досвідом – одна з необхідних умов розвитку галузі.

Плюс, "нагрузила" депутатів Савка, слід передбачити кошти для підтримки українсько-канадського проекту з розвитку фермерства у Львівській та Івано-Франківській областях. Проект вчить селян, як правильно утримувати худобу відповідно до нових технологій і норм так, щоби здавати молоко на переробку. Кінцева мета проекту – українсько-канадське СП, молокопереробний завод на межі обох областей.

Депутатів обурило, що при таких потребах і віддачі галузі на розвиток АПК області передбачено так мало коштів.  

"На сьогоднішній день одна з головних галузей, яка приносить гроші в обласний бюджет і зміцнює валюту в державі, є сільське господарство. Нема вже металургії, 37% виробництва в Україні займає сільське господарство. 67% населення Франківщини живуть у селі, і тваринництво завжди було для них роботою і доходом їхніх родин. Сьогодні ми бачимо, що на АПК в нашій області закладені мізерні кошти. Тому пропоную, щоби наша комісія прийняла рішення, що вона проти цього бюджету, і доручила фінансовому відділу відшукати на цю програму 10 млн грн. Ресурс в бюджеті є", –  виступив Роман Ткач.

Депутатів підтримала заступник голови обласної ради, куратор комісії Ольга Галабала.

"Це не бюджет розвитку, це бюджет проїдання. Звідки область буде брати кошти для розвитку, якщо на два головні напрямки, які приносять в бюджет області кошти – на програми з інвестицій та на аграрний сектор,  передбачено відповідно лише 350 тис. і 1,5 млн грн на рік? Якщо аналізувати видатки, то бачимо, що це неправда, що вони всі першочергові. Наприклад, 80 тисяч на рік на "Просвіту" – та це анахронізм, ця ГО вже давно не виконує свою функцію. Чи 700 тисяч гривень на ФК "Колос". Або 10 млн грн на дофінансування одного з управлінь ОДА. Всі видатки треба аналізувати і переглядати. Вважаю, що комісії, які займаються питаннями інвестицій і АПК облради, мають піднімати питання з аналізу і перегляду бюджету, як його підготувало ОДА",  сказала Ольга Галабала.

В результаті депутатська комісія з АПК обласної ради прийняла за основу бюджет з поправкою – передбачити на програму розвитку сільськогосподарських територій не 1,5 млн, а 6,350 млн грн. І звернулася до бюджетного комітету облради переглянути фінансове забезпечення галузі й вишукати резерви. 

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl + Enter

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: