fbpx

Доцент ІФНТУНГ пройшов стажування в Астрономічній обсерваторії на острові Сардинія. ФОТО

Суспільство 16:18, 31.07, 2018

У рамках програми "Горизонт 2020" доцент кафедри програмного забезпечення автоматизованих систем (ПЗАС) Роман Храбатин пройшов стажування у Сардинській астрономічній обсерваторії м. Кальярі (Італія).

За час двотижневого стажування під керівництвом професора Алесандро Наварріні доцент ІФНТУНГ Роман Храбатин проводив дослідження, пов’язані з розробкою допоміжного устаткування для підвищення точності наведення SRT. Він запропонував нові унікальні рішення, які отримали високу оцінку в працівників SRT та будуть покладені в основу майбутніх наукових розробок.

Довідково. SRT – це інструмент, призначений для радіоастрономії, геодезії та космічної науки. Передбачається використання в режимі "single dish", а також у зв'язку з іншими радіотелескопами в Італії та Європі (метод, що називається радіоінтерферометрія). Вчені з усього світу використовуватимуть SRT для вивчення широкого кола фізичних процесів, що діють у всьому космосі, – від зоряних систем до Чумацького шляху, локальних кластерів галактик та до границь відомого Всесвіту. Завдяки SRT, вчені зможуть докладно вивчити характеристики пульсарів (швидко обертаються нейтронних зірок), радіогалактики, галактичні магнітні поля та зони формування. Його універсальність та гнучкість дозволять користувачам проводити дослідження в області геодезії та астрометрії (наприклад, вивчення рухів земної кори) та радіолокаційної астрономії (наприклад, моніторинг космічного сміття). Завдяки Італійському космічному агентству (ASI), SRT приєднається до проекту "Глибока космічна мережа", призначеного для управління міжпланетними зондами.

Крім того, складні робототехнічні системи дозволяють швидко і автоматично змінювати приймачі. SRT також є надзвичайно інноваційним у структурі своєї антени, яка виготовлена з "активної поверхні": мозаїка з більш ніж 1000 алюмінієвих панелей, що підтримуються та управляються електромеханічними приводами, керовані комп'ютером. Це дозволяє астрономам реально компенсувати деформації металевої структури антени внаслідок сили тяжіння, коливань температури та тиску вітру.

Сардинська астрономічна обсерваторія налічує десятки різноманітних лабораторій, бібліотеку, атомний годинник, два суперкомп’ютери, але головним експонатом є радіотелескоп (The Sardinia Radio Telescope – SRT). Він є основним радіоастрономічним об'єктом, майже готовим до видатних наукових спостережень Національного інституту астрофізики (INAF). SRT має діаметр 64 метри, висоту – приблизно 70 метрів і вагу – понад 3000 тонн. Окрім найбільшої антени в Італії, SRT планувався як сучасний, високоефективний та універсальний прилад з кількома координаційними пунктами та великим охопленням спостережних частот (від 0,3 до 100 ГГц).

Підписуйтеся на КУРС у Telegram та Twitter – лише найцікавіші і найважливіші новини Івано-Франківська і області!

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl + Enter

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: