fbpx

Франківцям запропонували два варіанти, як відключитися від централізованого опалення

Суспільство 17:22, 10.07, 2018

Чимало мешканців звертається із запитаннями та запитами щодо можливості отримання дозволу на відключення від системи централізованого теплопостачання. У зв'язку з цим Департамент житлової, комунальної політики та благоустрою підготував рекомендації щодо цього питання.

Варіант ПЕРШИЙ: цілим будинком.

Дії: Звернення в Центр надання адміністративних послуг (м. Івано-Франківськ, вул. Незалежності, 9 тел.: 75-01-19).

Для того, щоб отримати дозвіл на відключення від мереж централізованого теплопостачання в місті Івано-Франківську, необхідно:

  1. Організувати збори власників (уповноважених осіб власників) приміщень у житловому будинку з приводу відключення житлового будинку від мереж централізованого опалення та гарячого водопостачання. Для цього необхідно за 7 календарних днів розмістити на інформаційному стенді у під’їздах (під’їзді) будинку оголошення про мету, місце та час проведення зборів.
  2. Надіслати виконавцю послуг та управителю повідомлення про проведення зборів.
  3. Скласти Протокол про згоду власників (або уповноваженими особами власників) приміщень у житловому будинку на відключення їхнього будинку від мереж централізованого опалення та гарячого водопостачання з подальшим влаштуванням систем індивідуального (поквартирного) теплопостачання (опалення та/або гарячого водопостачання).
  4. Написати заяву до Міжвідомчої комісії з розгляду питань, пов’язаних з відключенням споживачів від мереж централізованого опалення та гарячого водопостачання, затвердженої рішенням сесії Івано-Франківської міської ради від 26.04.2016 року № 127-5:

           – У заяві про відключення від мереж ЦО і ГВП власник (власники) будинку зазначає причини відключення;

          –  До заяви додається копія протоколу загальних зборів мешканців будинку щодо створення ініціативної групи з вирішення питання відключення від мереж ЦО і ГВП та прийняття рішення про влаштування в будинку системи автономного опалення. Рішення про відключення будинку від системи централізованого опалення з улаштуванням індивідуального опалення має бути підтримане всіма власниками (уповноваженими особами власників) приміщень у житловому будинку.

  1. Після вивчення поданих документів вищезгадана Міжвідомча комісія приймає рішення щодо відключення від мереж централізованого опалення та гарячого водопостачання, улаштування індивідуальної (автономної) системи теплопостачання та збір вихідних даних і технічних умов для виготовлення проектної документації.

При цьому обов’язково враховуються технічні можливості існуючих мереж газопостачання, водопостачання та електропостачання даного населеного пункту або окремого мікрорайону щодо забезпечення живлення запропонованої власником (власниками) системи теплопостачання.

Відмовити у відключенні від центрального опалення комісія може на таких підставах:

– якщо хоча б один з власників квартир не згоден на відключення від центрального опалення;

– в разі, якщо відключення є технічно неможливим.

Роз’яснення: На сьогодні в Україні діє наказ Міністерства будівництва, архітектури та житлово-комунального господарства України від 22.11.2005 № 4 (із змінами, внесеними наказом Мінжитлокомунгоспу від 06.11.2007 № 169, який набув чинності з 09.12.2007) та дозволяє відключати від центрального опалення і гарячої води тільки весь будинок, а не окремі приміщення.

Для реалізації права споживачів на відмову від отримання послуг центрального опалення (ЦО) орган місцевого самоврядування або місцевий орган виконавчої влади створює своїм рішенням постійно діючу міжвідомчу комісію для розгляду питань щодо відключення споживачів від мереж.

Власники будинку повинні звернутися з письмовою заявою до цієї комісії, вказуючи причини відключення, а також надавши копію протоколу зборів співвласників будинку. Рішення про відключення будинку від системи централізованого опалення з влаштування індивідуального або автономного опалення повинно бути підтримане всіма власниками (або уповноваженими особами власників) приміщень у житловому будинку.

Питання відключення від мереж централізованого опалення та гарячого водопостачання житлових будинків регулюється Правилами надання послуг з централізованого опалення, постачання холодної та гарячої води і водовідведення, затвердженими постановою Кабінету Міністрів України від 21.07.2005 № 630 (із змінами, внесеними постановою Кабінету Міністрів України від 31.10.2007 № 1268) (далі – Правила), та Порядком відключення окремих житлових будинків від мереж централізованого опалення та постачання гарячої води при відмові споживачів від централізованого теплопостачання, затвердженим наказом Міністерства будівництва, архітектури та житлово-комунального господарства України від 22.11.2005 № 4 (із змінами, внесеними наказом Мінжитлокомунгоспу від 06.11.2007  № 169, який набув чинності з 09.12.2007) (далі – Порядок).

Відповідно до пункту 2.1 Порядку для вирішення питання відключення житлового будинку (будинків) від мереж централізованого опалення його власник (власники) повинен (повинні) звернутися до відповідної Комісії органу місцевого самоврядування або місцевого органу виконавчої влади (далі – Комісія) з письмовою заявою про відключення від мереж ЦО і ГВП. У заяві про відключення від мереж ЦО і ГВП власник (власники) будинку зазначає причини відключення. До заяви додається копія протоколу загальних зборів мешканців будинку щодо створення ініціативної групи з вирішення питання відключення від мереж ЦО і ГВП та прийняття рішення про влаштування у будинку системи індивідуального або автономного опалення. Рішення про відключення будинку від системи централізованого опалення з улаштуванням індивідуального опалення повинно бути підтримане всіма власниками (уповноваженими особами власників) приміщень у житловому будинку.

На підставі пункту 2.2 Порядку Комісія розглядає надані документи лише за наявності затвердженої органом місцевого самоврядування в установленому порядку оптимізованої схеми перспективного розвитку систем теплопостачання населеного пункту та у відповідності до неї. Комісія, після вивчення наданих власником (власниками) документів, у місячний строк приймає рішення щодо відключення від мереж ЦО і ГВП, улаштування індивідуальної (автономної) системи теплопостачання та збір вихідних даних і технічних умов для виготовлення проектної документації. При цьому обов’язково враховуються технічні можливості існуючих мереж газопостачання, водопостачання та електропостачання даного населеного пункту або окремого мікрорайону щодо забезпечення живлення запропонованої власником (власниками) системи теплопостачання.

Згідно з пунктом 26 Правил відключення споживачів від мереж централізованого опалення та постачання гарячої води здійснюється у разі, коли технічна можливість такого відключення передбачена затвердженою органом місцевого самоврядування відповідно до Закону України “Про теплопостачання” схемою теплопостачання, за умови забезпечення безперебійної роботи інженерного обладнання будинку та вжиття заходів щодо дотримання в суміжних приміщеннях вимог будівельних норм і правил з питань проектування житлових будинків опалення, вентиляції, кондиціонування, будівельної теплотехніки, державних будівельних норм з питань складу, порядку розроблення, погодження та затвердження проектної документації для будівництва, а також норм проектування реконструкції та капітального ремонту в частині опалення.

Отже, прийняття рішень про надання дозволів на відключення від мереж централізованого теплопостачання окремих квартир (після 09.12.2007), а також на відключення будинків без урахування оптимізованої схеми теплопостачання є порушенням вимог чинної нормативно-правової бази.

 

Варіант ДРУГИЙ: індивідуально (за умови введення в дію частини положень нового Закону України “Про житлово-комунальні послуги” (№ 2189-VIII від 09.11.2017 року), зокрема п.7 розділу VI  “Прикінцевих та перехідних положень” (щодо права власників квартир та нежитлових приміщень, приєднаних до мереж централізованого опалення, у встановленому порядку відокремити від них свою квартиру чи нежитлове приміщення та влаштувати систему автономного опалення).

Відповідно до п.1 розділу VI “Прикінцевих та перехідних положень” даний Закон у новій редакції набирає чинності з дня, наступного за днем його опублікування та вводиться в дію з 1 травня 2019 року (згідно зі змінами, внесеними Законом України №2454-VIII від 07.06.2018 року).

На сьогодні центральним органом виконавчої влади не розроблено новий Порядок відключення окремих споживачів від мереж централізованого опалення і гарячого водопостачання.

Роз’яснення: Починаючи з 01.05.2019 року споживач буде мати право встановити в своєму помешканні індивідуальне опалення, якщо більше половини власників квартир у багатоквартирному будинку вже зробили це раніше.

Відповідно до п. 7 Прикінцевих та перехідних положень нового Закону України “Про житлово-комунальні послуги”, у багатоквартирних будинках, в яких на день набрання чинності цим Законом не менш як половина квартир та нежитлових приміщень відокремлена (відключена) від мереж централізованого опалення та централізованого постачання гарячої води, власники квартир та нежитлових приміщень, приєднаних до таких мереж, не зобов’язані, але мають право виключно за власним рішенням у встановленому порядку відокремити (відключити) від них свою квартиру чи нежитлове приміщення та влаштувати систему індивідуального теплопостачання (опалення та/або гарячого водопостачання) у такій квартирі чи нежитловому приміщенні.

Не допускається примусове відокремлення (відключення) від мереж централізованого опалення та постачання гарячої води власників квартир та нежитлових приміщень, приєднаних до таких мереж, у багатоквартирних будинках у разі відокремлення (відключення) від цих мереж інших власників квартир та нежитлових приміщень.

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl + Enter
Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: