fbpx
  • Головна
  • Новини
  • Культура
  • Інститут розвитку міста "Новий Івано-Франківськ" оголосив про розробку програми "Культурна стратегія Івано-Франківська"

Інститут розвитку міста "Новий Івано-Франківськ" оголосив про розробку програми "Культурна стратегія Івано-Франківська"

Культура 14:52, 01.05, 2015

У четвер, 30 квітня, Інститут розвитку міста "Новий Івано-Франківськ" провів круглий стіл, за яким зібралися письменники, культурологи, архітектори, політологи та інші зацікавлені для того, щоб ініціювати написання програми для міста "Культурна стратегія Івано-Франківська".

Інститут розвитку міста "Новий Івано-Франківськ", який заснований народним депутатом України від Івано-Франківська Олександром Шевченком, зібрав людей, які мають що сказати і можуть внести конструктивні пропозиції щодо виходу міста з культурного колапсу. Всі пропозиції будуть враховані і ввійдуть в програму, яка називається "Культурна стратегія для Франківська". Координатором заходу став директор інституту розвитку міста "Новий Івано-Франківськ" Олег Головенський, повідомляє Фіртка.

"Сьогодні ми зібрали масу людей, які є як "фанатами", так і професіоналами та організаторами культури, митцями, для того, щоб вони висловились, а ми "на олівець" взяли всі їхні пропозиції для включення в ту програму, яку ми називаємо "Культурна стратегія міста". Це не буде просто ще одна програма, яких є багато. Сподіваємося, що ця програма буде витребувана міською владою якщо не тепер, то в найближчому майбутньому, – каже Олег Головенський.  Ми знаємо, що в кінці 90-их Івано-Франківськ в порівнянні зі Львовом був набагато прогресивніший. Це було місто Станіславського феномену, місто міжнародних імпрез. І за 10 років ми бачимо, що Франківськ десь залишився в тому часі і так само бачимо, куди пішов Львів. Не все з досвіду Львова нам треба копіювати, але хоча б наявність зрозумілої і об'єднуючої концепції в розвитку міста загалом та культури зокрема може бути добрим прикладом. Наразі програм є багато, просто вони не знаходили жвавої підтримки активного громадського сектору, а зараз вона з’явилась: зараз є багато культурологічних фундацій, громадських організацій. Та чомусь це зациклюється на рівні громадської ініціативи, а влада якось не сильно намагається підхопити цей "вітер", який почав дути в сторону модерного глобального європейського майбутнього".

Можливості громадського сектору обмежені. Влада могла б це робити, але чомусь зараз це не її пріоритет. Тому програма, яку буде створювати Інститут розвитку "Новий Івано-Франківськ", планується до реалізації саме через інструмент влади.

Інститут розвитку міста "Новий Івано-Франківськ" оголосив про розробку програми "Культурна стратегія Івано-Франківська" 1

За словами Олега Головенського, в місті вже визріла та ситуація, коли потрібно об'єднати зусилля громади, в томиу числі в культурному напрямі, і спробувати прорухати цю галузь, для того, щоб створити дійсно таке, як проголосив в своїй недавній програмній статті народний депутат Олександр Шевченко, "Місто талантів", де клас інноваторів буде тим локомотивом, який змінить якість життя мешканців. Адже зараз в світі наступає період, коли прогрес рухають не пролетарські колективи, не колгоспні громади, а кластер інноваторів. Для створення такого міста культура має першочергове значення.

Івано-франківський письменник та інтелектуал Володимир Єшкілєв говорив про провінційність нашого міста, але зауважив, що в цьому насправді немає нічого поганого. "Провінційність треба ставити собі на службу,  переконував письменник.  Провінційне місто зручне для проживання і воно притягує до себе таланти, яким не потрібні мегаполіси. Крім того, талант  екологічний, він "не смердить".

Письменник говорив про великий потенціал нашого міста, про екзотику Карпат і традиції Гуцулії, які заввиграшки можуть зробити наше місто культурним і впізнаваним.

"Нам не треба танцювати навколо монументів, нам треба обертатися коло талантів. Бо якщо креативні потуги скоротяться, то й місто зменшиться до рівня населеного пункту", – завершив Володимир Єшкілєв.

Своїми думками поділився головний архітектор міста Володимир Гайдар, який зауважив, що в обговоренні все сходиться до видимого – архітектури, однак культура має бути у всьому.

"Я абсолютно погоджуюсь з тим, що той муляр, який мурує, має знати, як правильно покласти розчин і як філігранно поставити цеглу. Тоді він готовий під кожним швом підписатися. Але в нас немає любові до своєї професії, до того, що ми робимо. З цим треба боротися, але не як з симптомами, це треба робити на ширшому рівні. Якщо ми говоримо про те, що у нас має бути культурне місто, то культура з міста має "перти", тобто це має бути у всіх напрямках",  вважає Гайдар.

На його переконання, спершу потрібно проаналізувати, який у нас є потенціал, можливості, потім сформувати цінності, які ми хочемо розвинути. Це є вагомим для того, щоб підняти загальний культурний рівень. Далі необхідний креатив, щоб знати, як правильно ті цінності подати і їх розвинути. Також не варто співставляти значення "провінції" тої, яка була ще 200 років тому, з тим, яка є тепер.

"На цінностях колишньої провінції треба зіграти. Тільки це треба правильно подати. Мова не йде про те, що давайте нам гроші і ми будемо щось робити. Навпаки, мова про те, що давайте щось робити  і тоді гроші підійдуть. Наступне  це промоція, ми мусимо в першу чергу любити себе, любити своє місто і правильно це все подавати. Далі з цього може бути якийсь маркетинг, тобто якщо це все вже запрацювало – необхідно буде правильно взяти на озброєння совісним людям, які можуть це правильно використати і підживлювати",  переконаний головний архітектор міста.

Інститут розвитку міста "Новий Івано-Франківськ" оголосив про розробку програми "Культурна стратегія Івано-Франківська" 3

Колишній директор Івано-Франківської філармонії Андрій Савка наводив у приклад Польщу .

"У Польщі кожне село робить фестивалі. Завдяки їм можна підняти культурний рівень і нашого міста. А найголовніше – це освіта, і шкільна, і дошкільна, і тільки завдяки їй формується культурна ментальність".

"Кожен має почати з себе,  завершив пан Савка,  і митці також, бо вони носії культури, і мають попадати недопалком в урну".

Всі були одностайні в тому, що трикутник "мистецтво-влада-бізнес" не повинен бути тупокутним.

"Ми з цього багна не вилізем ніколи, якщо влада не буде толерувати цей процес",  виклав свою думку колишній адміністратор Івано-Франківського муніципального центру сучасного мистецтва Анатолій Пастушенко.

Всі зійшлися на тому, що пора владі, підприємцям і культурній громаді об’єднуватися і спільно вирішувати питання культури.

"Мусимо запрограмувати людей на те, що без культури ми ніщо!"  підсумував Анатолій Пастушенко та згадав випадок під час Другої світової війни, коли Вінстон Черчилль розглядав можливості оптимізації бюджету з метою збільшення видатків на оборону,  тоді він погодився скоротити всі необоронні видатки  освіту, охорону здоров'я й інше, за винятком однієї статті  видатків на культуру, мотивуючи таке рішення риторичним запитанням: "А навіщо тоді все інше?"

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl + Enter

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: