fbpx
  • Головна
  • Новини
  • Суспільство
  • "Лева кусають гниди": голова прикарпатської Спілки художників Микола Якимечко перешкоджає чесним виборам в організації

"Лева кусають гниди": голова прикарпатської Спілки художників Микола Якимечко перешкоджає чесним виборам в організації

Суспільство 16:25, 18.05, 2018

Вибори голови обласної Спілки художників у Франківську призвели до протистояння. Скандал вийшов за межі творчого об'єднання і дійшов до Києва.

Сьогодні обласна Спілка художників поділена на два табори. Формально – на тих, хто підтримує теперішнього голову Миколу Якимечка, який знову кандидує очолити Спілку, і на тих, хто бажає підтримати іншого кандидата. По суті йде боротьба за свободу  вибору, проти авторитаризму, пояснили КУРСу представники "альтернативної" групи, відомі у Франківську митці – скульптор Богдан Гладкий, художники Богдан Бринський, Володимир Лукань та художниці-дизайнерки Світлана Повшик і Оксана Бейлах.

Вони наголосили, що в цьому випадку не йдеться про матеріальне, як-от майстерні та інша спілчанська нерухомість. Хоч це ті речі, які завжди супроводжують творчий процес. Спілка художників дає можливість організувати робочий простір, допомагає працювати і рости – виставлятися, їздити на пленери, з виставками до колег і приймати їх у себе. Принаймні так би мало бути, кажуть художники. Але так не є – блага дістаються "придворним", близьким і лояльним до голови Спілки. У творчих об'єднаннях, створених в минулому столітті радянською державою, так було завжди – митці і їхня творчість мали бути контрольовані. У теперішній Івано-Франківській обласній організації Національної спілки художників України, каже Богдан Гладкий, залишився виразний радянський дух із культом особи її голови Миколи Якимечка.

З приходом Миколи Якимечка головою в обласну Спілку художників у 2014 році з організації вийшли 12 художників. Коломияни створили окрему регіональну спілку. Серед тих, хто покинув СХУ, такі знані майстри як Мирослав Ясінський, Катерина Каркадим, Володимир Дувірак, Михайло Дейнега, Василь Андрушко.

"У Миколи Якимечка упереджене ставлення до окремих членів Спілки. Він дозволяє собі принижувати людей. Спілкується зверхньо, з виразним нарцисизмом. Одразу після обрання головою у франківській газеті заявив, що 98% членів Спілки – непрофесійні аматори", – каже Світлана Повшик.

"Якимечко дозволяє собі вказувати спілчанам: ти – художник, а ти – не художник", – підтримують художницю колеги.

Розповідають, що за час Якимечка до обласної Спілки художників прийняли лише двох людей, оскільки решта, за його словами, не достойні. "Зарізали вступ перспективним студентам-художникам, бо вони, бачите, не в тих вчилися. Якимечко всюди підкреслює, що витягає Франківськ і Спілку на новий мистецький рівень. А про який розвиток може йти мова, коли ми, 45-річні, є в ній наймолодшими!" – обурюється Оксана Бейлах.

Наразі в обласній Спілці 64 митці, більшість вступили в організацію у 1980-1990 роках.

Художників, які вирішили не мовчати про ситуацію в Спілці, не влаштовують одноосібні рішення її голови в тих питаннях, які мали би обговорюватися і прийматися колегіально. Наприклад, коли до Франківська за спілчанські внески (320 грн в рік) запрошують художників з інших областей або коли готують спілчанську виставку і визначають, чиї роботи будуть на ній представлені. Не погоджуються вони і з тим, що з легкої руки Миколи Якимечка Спілка художників втратила свій салон – зараз на його місці розмістилася кав'ярня. А проблема із місцем, де спілчани могли би виставляти на продаж свої роботи, не вирішується в принципі. Не поділяють його заяв, що художнику не потрібно їздити на пленери, відтак вони не проводяться. Що інсталяція і перформанс – не мистецтво, відтак такі роботи не беруть до уваги і не представляють на рівні Спілки.

"Ми хочемо бачити головою Спілки людину  знаного художника, який творчо працює, коректного, який би дбав для колективу, враховував різні "вектори", бо серед нас є і художники, і скульптори, і дизайнери",  пояснює Богдан Гладкий.

Запропонувати альтернативного кандидата вирішили на перевиборах голови обласної Спілки художників. Але вже півроку як не можуть це зробити – Микола Якимечко і члени правління організації не дають внести зміни в Статут організації. Зміни розширили би коло осіб, що можуть претендувати на цю посаду. Чинний статут укладений таким чином, що головою Спілки може бути тільки людина з "наближених" – мусить мати 4 роки досвіду в правлінні Спілки. Пікантність ситуації в тому, що правління призначає сам голова СХУ. 

22 членів Спілки створили  ініціативну групу, яка добивається скасування цих положень Статуту. Звернулися до юристів по правову оцінку документу – ті виявили порушення конституційної норми на вільні вибори. А ще виявилося, що Статут сфальшований, розповідає Світлана Повшик.

Представники ініціативної групи звернулися з приводу ситуації, що склалася, до Ради спілок у Києві. Звідти їх відправили вирішувати проблему на місцевому рівні.

Ще в лютому на зборах обласної організації Спілки художників 38 із 56 присутніх висловилися за зміни. Доручили голові Миколі Якимечку підготувати на наступне засідання документи і вилучити норму про обов’язкові 4 роки для кандидатів на голову СХУ у правлінні спілки. Він не виконав доручення.

"Це означає, що він хоче буде єдиним кандидатом і не мати жодного опонента. Ми вважаємо, що це неконституційно. І просто нечесно щодо нашої спільноти", – каже Богдан Гладкий. 

На наступних зборах, які відбулися 15 травня, Якимечко ніби забув, про що йшлося, і оголосив, що вибори будуть проходити за чинним статутом. Вибухнув скандал. Під час з'ясування стосунків Микола Якимечко порівняв опонентів із гнидами. Сказав буквально: "Гниди кусають лева". Пізніше пояснював, що вдався до цитати з класичної французької літератури.

"Сумно! Вчора був присутній на одній події, одне розчарування. Лякають старших метрів зміни. При зустрічах ласкаві і облесні. Насправді – лживі й вперті. Немов у стаді барани. Два крісла мучити, не личить, Ой, ще доскочиш ти біди: Ти маєш, звісно, два обличчя, Та ж не, пробачте, два зади", – відгукнувся про збори обласної Спілки художників оператор ТБ "Галичина" Тарас Майстришин.

Врешті 15 травня після бурхливої дискусії, під час якої часто не добирали слів, вирішили перервати збори і процес перевиборів голови Спілки – до з'ясування ситуації зі Статутом.

"Все це ми робимо, щоби зробити в Спілці чесні і прозорі вибори, щоби головою Спілки була молода людина, яка забезпечить їй професійний ріст", – додає Богдан Бринський.

Як стало відомо КУРСу, опонентом Миколі Якимечку на виборах голови обласної Спілки художників ініціативна група бачить художника, викладача Володимира Сандюка.

Нагадаємо, недавно на виставці у Музеї мистецтв Прикарпаття з виставки зняли сатиричну картину – один з персонажів дуже нагадував голову місцевої організації НСХУ Миколу Якимечка. 

"Лева кусають гниди": голова прикарпатської Спілки художників Микола Якимечко перешкоджає чесним виборам в організації 1

Підписуйтеся на КУРС у Telegram та Twitter – лише найцікавіші і найважливіші новини Івано-Франківська і області! 

 

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl + Enter

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: