четвер, 21 березня

"Люкс-торпеда": у 1930-х роках Прикарпаттям курсував експрес на швидкості 120 км/год. ФОТО

У 1939 році між Львовом та Коломиєю курсував експрес "Люкс-торпеда". На нинішній Укрзалізниці такий транспорт називається рейковим автобусом. Сама "торпеда" теж виглядала як гібрид автобуса й лімузина. Він мав здатність розганятись до 120 км/год.

Перша "Люкс-торпеда" була збудована у 1933 році в Австрії фірмою Аustro-Daimler-Puch. У 1936 році такі експреси випускали вже на польському заводі Fablok, пише "Photo-lviv".

На Галичині станом на літо 1939 року "торпеди" обслуговували маршрути "Львів – Стрий – Дрогобич – Борислав", "Львів – Галич – Станіславів (Івано-Франківськ)  Коломия", "Львів – Красне – Золочів – Тернопіль" і "Тернопіль – Чортків – Заліщики".

Lux-torpeda була так званою "автомотрисою" – вагоном із вбудованим двигуном внутрішнього згорання. На нинішній Укрзалізниці такий транспорт називається рейковим автобусом. Сама "торпеда" теж виглядала як гібрид автобуса й лімузина.

"Ракетний" дизайн вагона був ультрасучасним як на 1930-ті роки, і коли потяг проходив повз станцію, він привертав загальну увагу. Аеродинамічна форма і відсутність паротяга і відповідного стовпа диму радикально відрізняли "торпеду" від тодішніх поїздів.

Швидкості справді були неабиякі. Максимальна досягала 120 км/год, але конструкційна в експлуатації була встановлена 115 км/год. Загалом же швидкість руху сягала 100-105 км/год.

Середня маршрутна швидкість на рейсі до Заліщиків складала 58 км/год. Не так уже й багато, якщо врахувати, що на маршруті "Львів – Тернопіль" цей показник сягав 75 км/год, а на маршруті "Львів – Коломия" – 93 км/год. 195 км від Львова до Коломиї "Люкс-торпеда" проїздила за 2 години і 10 хвилин. Для порівняння – пасажирський "Львів – Чернівці" витрачає на ці ж 195 км 6 годин і 52 хвилини.

Друга світова війна стала кінцем цих залізничних експресів. Більшість "торпед" загинули під авіаційними бомбами, вціліло лише дві машини на Краківському вокзалі.

Вони використовувалися як поїзди "Тільки для німців" на лінії до Закопаного, а також як спецтранспорт для працівників Генерал-губернаторства (адміністративної одиниці Третього рейху на території Польщі і частини України).

До нашого часу "Люкс-торпеда" не збереглася.

Підписуйтеся на КУРС у Telegram та Twitter - лише найцікавіші і найважливіші новини Івано-Франківська і області!

КОМЕНТУВАТИ