fbpx

Матері і дружини контрактників у Івано-Франківську вимагають демобілізації

Суспільство 13:12, 01.06, 2016

Пікетом під обласною адміністрацією родичі військовиків, які переслужують термін контракту, намагалися звернути увагу влади на порушення прав людини.

На протест вийшли мами, бабусі, дружини бійців із дітьми та внуками.

"Мій вже служить три з половиною роки, хоча підписував контракт на рік. Зараз знаходиться в зоні війни. У більшості з наших хлопців контракти на військову службу були підписані ще до АТО", – каже пані Ірина.

"Мій син підписав 15 липня 2011 року контракт в Харкові на три роки. Контракт мав закінчитися в липні 2015-го. В квітні, відповідно до Закону про ЗСУ, за три місяці до кінця кнтракту він подав рапорт у військову частину 1549, в якому звернувся по звільнення. Рапорт у нього в частині не прийняли, сказали, що їм заборонили приймати такі рапорти. І вписали йому в цей контракт, що згідно з Наказом Президента 30314 від 17 березня 2014 року в нашій країні оголошений особливий період і, відповідно, контрактники мають продовжувати службу до скасування Президентом особливого періоду або оголошення повної демобілізації", – проілюструвала ситуацію своїм випадком, який вважає типовим, Уляна Макар, мама контрактника Андрія Макара.

В грудні Андрій Макар був переведений з частини на Яворівський полігон, звідки відбув у Миколаївську область, а в цей час несе службу в зоні АТО.

"В липні вже буде 5 років, як моя дитина носить берци. В берцах він ставав на весільний рушник. В берцах забирав свою доню з пологового будинку. Дитина дивиться на фото і каже "тато" всім чоловікам у військовій формі. Ми зверталися до командування, на гарячу лінію Міноборони, щоби нашим дітям дали можливість вибору. Безрезультатно. Але ж ми живемо в правовій державі",  каже мама бійця.

"Я просто хочу знати, скільки ще має служити мій син – 10, 20, 40 років? Хочу, щоби він мав право вибору",  підтримує пані Ірина.

За словами Уляни Макар, матері й дружини військових-контрактників невипадково вийшли на пікет 1 червня, в День захисту дітей, – так вони хочуть привернути увагу до проблеми служби за контрактом і захистити своїх дітей.

"Хочемо подати звернення до Президента як до нашого головнокомандувача з проханням і вимогою оголосити часткову демобілізацію",  від імені всіх протестувальниць пояснила пані Уляна.

"Питання про часткову чи повну демобілізацію, як і про скасування особливого періоду на своєму засіданні вирішує РНБО. Швидше за все звернення франківських матерів Президент скерує на розгляд Ради безпеки і оборони",  коментує помічник обласного комісара, майор юстиції Олег Григорчук.

Військовий юрист пояснив, що чинний Закон про Збройні Сили своїми нормами регламентує те, що військові на контракті підпадають під часткову мобілізацію і служать не до завершення контракту, а до повної чи часткової демобілізації або ж скасування особливого стану. Коли це може статися, за його словами, не береться прогнозувати ніхто.

Важливо, зазначив воєнком, що ця норма поширюється і на всіх, хто зараз вступає на контрактну службу.

"Краще, щоби у контракті була прописана служба до завершення особливого періоду, а не на кількість років",  рекомендує він. Але тут же додає, що кандидатам до ЗСУ вибирати не доводиться.

До учасників пікету вийшли представники ОДА. Вони пообіцяли надати юридичну допомогу в оформленні звернення.

Також з матерями зустрівся голова ОДА Олег Гончарук. 

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl + Enter

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: