четвер, 25 квітня

На прикарпатській горі, де 75 років тому проходили вишкіл майбутні повстанські командири, встановили капличку. ФОТО

Напередодні Покрови жителі села Суходіл Рожнятівського району звели каплицю на горі Стовба заввишки 1078 м, де 75 років тому діяла повстанська школа УНС "Трембіта".
Зображення 1 / 3 Використовуйте клавіші для перегляду

Світлини зведеної каплички виставив у мережі користувач Фейсбуку Olek Shkil

Організаційно сотня "Трембіта" входила до куреня УНС "Тигри" під командою Степана Фрасуляка "Хмеля". На початку вересня сотня складалась зі 127 чоловік: сотенного, бунчужного, трьох чот по 36 чоловік, трьох чотових, кухаря, лікаря з двома санітарами, дев'ятьох зв’язкових-розвідників. Практично всі юнаки, що проходили тут вишкіл, були уродженцями Тернопільщини і Львівщини, за винятком кількох місцевих розвідників. Були також уродженці Східної України і Кубані. 

Вишкіл тривав з 24 серпня до 1 листопада 1943 р. На вершині гори є розлога полонина, де майбутні вояки щодня займались вправами, а проживали в таборі неподалік, який складався з трьох житлових куренів, кухні з невеликим льохом і імпровізованого санітарного пункту.
В кінці вересня повстанці прийняли бій з переважаючими німецькими силами, в результаті чого німці втратили приблизно 90 вояків, ще 20 були поранені.

1 листопада 1943 року тут же на вершині сотні "Трембіта" і "Сіроманці" складали присягу на вірність українському народові, після чого відправились на Яворівщину, а далі на Волинь, Поділля і Закерзоння.
До цього часу єдиною згадкою про ті події був камінь посеред полонини з написом "1943 ТРЕМБІТА" і тризубом в центрі.

"А зараз в пам’ять про тих вояків стоїть каплиця. Цікавим спогадом кількох місцевих старожилів є те, що на полонині було склом викладено слово ТРЕМБІТА, яке виблискувало на сонці і виднілось з довколишніх полонин. Можливо, це зробили повстанці, коли покидали табір. 
Маю надію, що з часом вдасться відновити і сам табір, який міг би служити чудовим місцем для проведення спортових навчань для молоді", – підсумовує Olek Shkil.

Підписуйтеся на КУРС у Telegram та Twitter - лише найцікавіші і найважливіші новини Івано-Франківська і області! 

КОМЕНТУВАТИ