fbpx

На Прикарпатті госпітальєр знайшов під дідовою хатою документи часів УПА

Наша історія 19:10, 01.06, 2016

Госпітальєр Сергій Мороз "Фрост" знайшов під дідовою хатою у с. Черніїв документи часів УПА.

"Історія, викопана за хатою на місці повстанської "криївки", с. Черніїв. Сестра Анна Тесля. Вихідні будуть цікавезними", – днями написав про знахідку Сергій Мороз на своїй сторінці у фейсбук.

"Репортеру" він розповів, що це стало для нього приємним потрясінням. Саме вертався з чергової поїздки на Схід, заїхав до родичів, а вони й показали.

"Те, що викопали, – уривки зі щоденника, малюнки, вірші тітки – дідової сестри Анни Теслі, – говорить госпітальєр. – Воно все було у пляшці за нашою хатою. Там колись поруч була літня кузня і вхід у криївку. Дядько робив прибудову до хати, копав на фундамент і знайшов ту пляшку з документами".

За словами Сергія, все писано на різних аркушах і трохи дивною мовою. Багато не зрозуміло, бо аруші відвологли і чорнило потекло, але буде розбирати та переписувати, бо хочеться знати всю історію.

"Наприклад, написана історія її кохання до одного бандерівця, як вона останній раз з ним бачилась, – розповідає Сергій Мороз. – Де та зустріч була, я не дочитався, але там написано про те, що попрощались, що буде пам’ятати. Після того вона ні з ким не зустрічалась, не була одружена".

Сергій Мороз припускає, що Анна Тесля мала позивний "Весна", бо знайшов вірша, що датований 1943 роком і розібрав підпис – "Весна".

"Вона сиділа в тюрмі, заразилась там туберкульозом, від якого й померла, – говорить госпітальєр. – Сиділа вся родина – дід та ще один брат. Їх не висилали, тримали в тюрмі, що на Сахарова, дуже били. Хворих і заражених туберкульозом відпускали додому. До року всі померли".

За словами Мороза, дід дійшов з мельниківцями, з дивізією "Галичина" аж до Чехії. Каже, у нього є ціла історія такого повстанського сімейного руху. Буде досліджувати з рідними.

"Якщо комусь це буде цікаво, як займе якесь місце в історії, то буде добре, – каже госпітальєр. – Воно дуже цікаво. Монологи 18-річної дівчини про націоналізм, повстанців".

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl + Enter

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: