fbpx

На Прикарпатті майже 700 криниць перевірили на вміст нітратів

Суспільство 20:51, 29.10, 2018

Спеціалісти ДУ "Івано-Франківський ОЛЦ МОЗ України" за три квартали цього року обстежили на Прикарпатті 694 індивідуальних колодязів, вода з яких використовується для споживання дітьми віком до трьох років.

Найбільша кількість перевищень за вмістом нітратів реєструється в Тлумацькому, Рогатинському та Рожнятівському районах.

Із громадських колодязів досліджено 134 проб за санітарно-хімічними показниками, перевищення за вмістом нітратів виявлено у 17 пробах води з громадських криниць Тлумацького району.

Перевірки проводили з метою попередження випадків водно-нітратної метгемоглобінемії.

Водно-нітратну метгемоглобінемію зумовлює токсична дія нітратів. Нітратна інтоксикація пов’язана з утворенням високого рівня метгемоглобіну в крові та розвитком ціанозу.

Власники господарств не завжди дотримуються санітарних зон при встановленні колодязів. Наприклад, поряд з джерелами водопостачання часто знаходяться і господарські споруди для тварин, туалети на вигріб, гноєсховища, які є джерелами нітратів. Все це в сукупності призводить до забруднення ґрунту і, відповідно, до забруднення ґрунтових вод, що створює реальну загрозу для здоров'я. 

Групу підвищеного ризику становлять діти до 3 років, а особливо немовлята, віком до 1 року, яких вигодовують сумішами, приготовленими на воді з децентралізованих джерел, де вміст нітратів перевищує допустиму норму. Чутливі до нітратів також особи похилого віку, хворі на анемію, люди із захворюваннями дихальної системи та хворобами серцево-судинної системи.

Враховуючи ризики, батьки повинні дотримуватись певних рекомендацій, щоб уберегти своїх дітей від цього захворювання: 

– не вживати питну воду із колодязів і свердловин, в яких вміст нітратів перевищує нормативні показники (50,0 мг/дм³), а також, не використовувати її для приготування сумішей в дитячому харчуванні;

– використовувати для харчування дітей віком до 3 років бутильовану воду, яка має відповідну супровідну документацію, що засвідчує її якість та безпеку для здоров’я населення;

– дотримуватися гігієнічних вимог при облаштуванні та експлуатації колодязів (ізолювання стін колодязів, облаштування навколо нього глиняного замка, огородження, навісу, кришки, загального відра тощо), відповідно до санітарних вимог, колодязі не менше як раз на рік необхідно чистити, а саме: відкачувати воду, чистити стінки металевими щітками від нальоту і дно від осаду, з подальшою дезінфекцією. Після чого воду необхідно знову відкачати і користуватися колодязем уже після наступного заповнення;

– територію поблизу колодязя (свердловини) утримувати в чистоті та організовувати відведення поверхневого стоку, при плануванні розміщення джерел водопостачання потрібно якомога далі облаштовувати господарські споруди для тварин, туалети на вигріб, гнойові купи, які є джерелами нітратів, створюючи необхідну зону санітарної охорони – 20 м;

– з обережністю застосовувати в сільському господарстві та приватному секторі мінеральні чи органічні добрива.

Симптоми хвороби у немовлят проявляються у вигляді посиніння ділянок навколо рота, мочок вух, кінчиків пальців рук та ніг, саме тому цю хворобу називають "блакитний синдром немовлят". Також характерними симптомами при цьому захворюванні є задишка, тахікардія, судоми, блювання, пронос, збільшення слиноутворення. Гостре нітратне отруєння у немовлят у 7–8% випадків закінчується смертю.

Підписуйтеся на КУРС у Telegram та Twitter – лише найцікавіші і найважливіші новини Івано-Франківська і області!

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl + Enter

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: