fbpx

Знайдений на Прикарпатті древній меч Х століття передали на реставрацію. ФОТО

Культура 15:57, 06.06, 2017

Раритет був випадково знайдений біля містечка Снятин на Івано-Франківщині.

Коли Євген Нищук подарував київським реставраторам сучасний мікроскоп, він зауважив: "Дуже символічно, що відновлення реставраційної справи ми починаємо з давньоруських мечів". А вже наступного дня до Національного реставраційного центру передано на обстеження та реставрацію уламок ще одного меча Х століття, пише Музейний простірМеч був випадково знайдений біля Снятина на Івано-Франківщині.

Реставратор Віктор Голуб звертає увагу, що він дуже подібний до меча з Хортиці (т. зв. "Меч Святослава") або з Шестовицького могильника на Чернігівщині. Обидва ці мечі вже відреставровані НРЦУ та демонструвалися під час урочистого нагородження Євгеном Нищуком співробітників СБУ, які розкрили справу "Меча вікінга".

Як зауважив знаний україно-шведський археолог Федір Андрощук, відомо ще кілька мечів цього типу, знайдених в Україні. Вони належать до культури середньовічних вікінгів, або варягів, як їх звали на Русі. За спостереженнями дослідника, розповсюдження мечів цього типу пов’язано передусім з територією сучасної Данії. На його думку, це свідчить про те, що саме там, на півночі Європи, існував ремісничий центр зброярів, який обслуговував певну локальну територію. А розповсюдження таких мечів у Північному Надчорномор’ї вже відображає рух варязьких дружин до Чорного моря та Візантії, відомий нам як шлях "з варягів у греки".

Міністр культури планує найближчим часом створити робочу групу, яка має розробити та втілити програму реставрації давньоруських мечів з усіх музеїв України. Ця програма буде складовою частиною Року відродження культурної спадщини, яким Євген Нищук пропонує проголосити наступний 2018 рік.

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl + Enter

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: