fbpx

"Народний контроль": пропоновані президентом зміни до Конституції - це міна сповільненої дії

Політика 12:34, 28.08, 2015

Політична партія «Громадський рух «Народний контроль» заявляє, що запропоновані Президентом України зміни до Основного Закону України містять загрозу територіальній цілісності держави і суперечать інтересам громадян.

Надання преференцій окремим територіям на рівні Конституції є неприйнятним. Україна – унітарна держава. Ми виступаємо категорично проти виокремлення в Основному Законі особливостей будь-яких регіонів, йдеться в заяві "Народного контролю".

Пропозиція внести у ХV розділ Основного Закону («Перехідні положення») норму щодо особливостей здійснення місцевого самоврядування в окремих районах Донецької та Луганської областей, які визначаються окремим законом, може підштовхнути до сепаратистських проявів інші регіони держави. Немає жодної необхідності прописувати в Конституції питання, які вже врегульовані спеціальним законом.

Автори змін до Конституції аргументують наявність такої норми зобов’язаннями України виконати мінські домовленості, пункт 11 яких передбачає амністію для сепаратистів і терористів, можливість включення цих осіб до загонів «народної міліції», допущення до  органів місцевого самоврядування з можливістю призначати прокурорів, суддів. Також  планується активне «співробітництво Донецької і Луганської областей» із країною-агресором Росією, при цьому «особливі» регіони користуватимуться фінансовою підтримкою з бюджету України. Тоді, як інші важливі попередні пункти мінських домовленостей сепаратисти не виконують.

Закріплення подібних положень – міна сповільнено дії, яка вдарить по територіальній цілісності і державних інтересах України. Голосування за зміни, які надають будь-кому особливий юридичний статус, є неприпустимим.

Наша позиція однозначна: питання самоврядування необхідно вирішувати виключно через чіткі і несуперечливі механізми після повного звільнення окупованих територій, встановлення Україною контролю над своїм кордоном і знищення сепаратизму.

У країні йде справжня війна, відтак недопустимо у такий складний час узаконювати речі, які потребують ретельного вивчення та обговорення. Зрештою  згідно з п.2 ст.127 чинної Конституції, зміни до Основного Закону не можуть вноситися в умовах надзвичайного та воєнного стану.  І жодних винятків для будь-якого із регіонів ця норма не передбачає. Закон один для всіх. Dura lex, sed lex!

Разом з тим, політична партія «Громадський рух «Народний контроль» підтримує основну вимогу Майдану – децентралізацію влади. Але запропонований проектом змін до Конституції варіант ми вважаємо неприйнятним, оскільки, прикриваючись гучними гаслами про децентралізацію, автори насправді збільшують повноваження окремих центральних гілок влади.

Законопроект не пройшов належного обговорення ані у професійному, ані у громадянському середовищі. Отже, поспіхом приймати його недоцільно. Саме тому народні депутати, члени партії «Громадський рух «Народний контроль» не голосуватимуть за внесення запропонованих змін до Конституції України.

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl + Enter
Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: