fbpx

НАША ІСТОРІЯ. Станиславівські оголошення: крамниця Штаубера і "огірковий сезон"

Наша історія 11:58, 03.07, 2015

Звичайні оголошення, які ми бачимо щодня й одразу забуваємо, можуть колись у майбутньому виявитися ключиком до розуміння нашого часу й способу життя. Пропонуємо зануритися в історію повсякденності старого Станиславова, орієнтуючись за "меседжами", які посилають нам оголошення в тогочасній місцевій пресі.

Незважаючи на складні часи, багато хто вже пакує валізи й вирушає на відпочинок. Адже сезон відпусток у розпалі! В старому Станиславові літні місяці називали "огірковим сезоном", очевидно, через те, що в цей час на городах рясно достигали огірочки. Місцеві крамниці наввипередки пропонували товари для подорожей і все необхідне для відпочинку.

Як бачимо з оголошення, магазин Еміля Штаубера  пропонував "будь-яке можливе приладдя для подорожей на купальний сезон". Ця крамниця була відкрита в 1908 р. у будинку, що належав братам Гартенберґам і знаходився поряд з їхнім пасажем на розі вул. Карпінського (нині вул. Галицька) і Сапєжинської (нині вул. Незалежності). Будівля до наших днів не збереглася, зруйнована під час Першої світової війни.

НАША ІСТОРІЯ. Станиславівські оголошення: крамниця Штаубера і "огірковий сезон" 1

Крамниця Еміля Штаубера (будинок не зберігся). 

Асортимент крамниці був дуже широким. Тут, зокрема, можна було придбати американське взуття марки "King Quality", англійські капелюхи "Scott" і краватки "Castle Make». Численні рекламні оголошення пропонували також циліндри, рукавички, чоловічу білизну, палиці, парасолі, шкіряні вироби, парфумерію, англійські ракетки та м’ячі для тенісу. З обох боків від входу до крамниці красувалися вітрини, де були викладені найкращі зразки товару. Від сонця вони були захищені полотняними маркізами.

НАША ІСТОРІЯ. Станиславівські оголошення: крамниця Штаубера і "огірковий сезон" 3Власника насправді звали не Еміль, а Рахміль, він був єврейського походження. Мабуть, пан Штаубер змінив єврейське ім’я "Рахміль" на французьке "Еміль" задля реклами й більшої милозвучності назви крамниці.

Газета "Кур’єр Станиславівський" в 1911 р. описала, як виглядало місто у період літніх вакацій. "Огірковий сезон у самому розпалі. Перш за все порожніють школи. Шкільна молодь покинула місто, щоб відпочити від десятимісячних студій й набрати енергії для подальших пустощів. За молоддю поспішають шефи різних контор і директори – на велику втіху підлеглого персоналу. В усіх офіційних установах панує цілком зрозуміла повільність. Вуличний рух зменшився до невпізнання, за винятком вулиці Сапєжинської. Постійні любителі прогулянок цією вулицею продовжують "шліфувати тротуари". Щоденно крутяться з усміхненою міною від цукерні Кровіцького до магазину Штаубера, затримуючись під крамницями Швайсера і Квятковського, але тільки при вході… Кам’яниці набрали зараз цілком іншого вигляду. Вони схожі на казарми перед парадом. Всі вікна заповнені перинами, матрацами, простирадлами і т.п. Лише в помешканнях холостяків сушаться хусточки і щось ніби рукавички, тільки довші. Мешканці пороз’їжджалися хто куди, одні на море, інші поближче до Бистриці. І в гори поїхало дуже багато, хто в Альпи, хто в Карпати чи до Пасічної за Княгинином. Станиславів спорожнів повністю, немає навіть закоханих, завдяки чому легше знайти вільну лавочку в парку…"

Одним з улюблених місць відпочинку мешканців Станиславова було також село Хриплин. Туди ходили так звані "купальні рейси" – кілька екіпажів з’єднували між собою і возили змучених спекою містян освіжитися в ріці. Купалися зазвичай у довгих сорочках, а серед чоловіків були й сміливці, що плавали "в костюмі Адама". В міській пресі жваво обговорювалося питання спорудження "купальних кабін" на Бистриці в різних місцях, окремо для жінок і чоловіків. Наголошувалося, що сумісні купання жінок і чоловіків погано впливають на моральність жителів міста, особливо молоді. На щастя, в наш час на спільні купання уже ніхто не поглядатиме з осудом, тож можна спокійно вирушати на берег річки чи моря… Приємного відпочинку!

Олена БУЧИК

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl + Enter

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: