fbpx

НАША ІСТОРІЯ. Станиславівські оголошення: цирк у місті

Наша історія 09:38, 02.12, 2014

Звичайні оголошення, які ми бачимо щодня й одразу забуваємо, можуть колись у майбутньому виявитися ключиком до розуміння нашого часу й способу життя. Пропонуємо зануритися в історію повсякденності старого Станиславова, орієнтуючись за "меседжами", які посилають нам звичайні оголошення в тогочасній місцевій пресі.

На жаль, сьогодні слова "цирк" і "клоуни" ми частіше використовуємо при обговоренні політики, а не яскравих і веселих вистав. І хоча в сучасному Івано-Франківську час від часу відбуваються циркові дійства, їх, як правило, відвідує обмежена кількість людей. А в старому Станиславові цирк був однією з улюблених розваг, і на його гастролі все місто чекало з нетерпінням. Кілька разів до Станиславова приїздив дуже відомий у ті часи цирк "Генрі". Проте в 1902 р. з ним стався великий конфуз.

3 липня 1902 р. до редакції газети "Кур’єр Станиславівський" (одне з найпопулярніших тогочасних видань) звернувся 12-річний хлопчик Антоній Ацеданський, родом з Перемишля. Виявилося, що він став жертвою того ж таки популярного цирку "Генрі". У своєму рідному місті, де він мешкав разом з матір’ю-вдовою, хлопчик був завербований до циркової трупи. Спочатку керівники цирку ставилися до дитини дуже лагідно, але по мірі того, як трупа віддалялася від Перемишля, поводження ставало все гіршим. Бідолашну дитину били, ображали і всіляко знущалися. Врешті-решт юний Антоній не витримав такого життя і втік з Коломиї, де якраз перебувала трупа, до Станиславова. Жителі міста були щиро вражені історією маленького втікача. Гімназисти почали збір коштів на квиток, щоб юна "жертва цирку" могла повернутися додому. Проте редакція газети придбала дитині квиток за свої кошти, а зібрані гроші було вирішено віддати хлопчикові в дорогу.

Ви, певно, думаєте, що після такої прикрої історії мешканці міста розлюбили вистави цирку "Генрі"? В жодному разі! В 1911 р. циркова трупа знову відвідала місто і її виступи мали шалений успіх. Як бачимо з оголошення, цирк приїхав 16 травня 1911 р. на вісім днів, і в його складі були 120 коней, 4 слони, 200 артистів і кордебалет. Газети повідомляли також про хід вистав. Зокрема, під час дійства демонструвався номер за участю коней, дресированих самим паном Генрі, слонів, яких дресирувала його донька Гортензія, виступ японської трупи, шоу гімнастів з Риги, номер з тюленями дресури капітана Фронера, балетні виступи. Крім того, глядачів розважали жонглер і жокей, що демонстрував оригінальні трюки верхової їзди.

В оголошенні вказано, що цирк розмістився біля казарм піхоти на вулиці Третього Мая, це нинішня Грушевського. Проте жодних казарм там уже давно немає. Вони були побудовані в 1889 р. і розміщалися якраз навпроти сучасного "Білого дому". Ці старі казарми викупила фірма "КГД", яка знесла їх і в 2001 р. і побудувала на тому місці бізнес-центр. 

Олена Бучик

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl + Enter

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: