fbpx

НАША ІСТОРІЯ. Станиславівські оголошення: як у місті сто років тому роботу шукали

Наша історія 16:14, 02.09, 2015

Звичайні оголошення, які ми бачимо щодня й одразу забуваємо, можуть колись у майбутньому виявитися ключиком до розуміння нашого часу й способу життя. Пропонуємо зануритися в історію повсякденності старого Станиславова, орієнтуючись за "меседжами", які посилають нам оголошення в тогочасній місцевій пресі.

Літо закінчилося, і саме час повертатися з відпустки до рідного офісу або й взятися за пошуки роботи. Сто років тому в нашому місті теж були безробітні, вакансії, престижні та непрестижні професії. Існувало й Бюро праці – прадід сучасної Міської служби зайнятості.

НАША ІСТОРІЯ. Станиславівські оголошення: як у місті сто років тому роботу шукали 1

Як бачимо з реклами, воно було відкрите 3 листопада 1902 р. і знаходилося по вул. Карпінського, 8, на першому поверсі "міського базару", вхід з боку катедри. Мається на увазі будинок зліва від катедри, так звана гауптвахта чи військовий карцер, де на короткий строк ув’язнювали солдатів, які в чомусь провинилися. В 1860-х роках місто викупило будинок у військового відомства. В підвалах розмістили склади, а на першому поверсі – крамниці. В народі цей "торговий центр" називали міським базаром.

Згідно з уставом міської ради, Бюро праці виступало посередником між працедавцями, що мешкали в Станиславові, і працівниками незалежно від їхнього місця проживання. Всі охочі могли звертатися до цього закладу з 9.00 до 13.00 та з 15.00 до 18.00 або ж вислати листа чи поштівку. Бюро допомагало при пошуках праці як для кваліфікованих працівників (промисловість, торгівля), так і для некваліфікованих (поденна робота), для всіх видів чоловічої й жіночої домашньої прислуги, учнів промислових професій. Кандидати повинні були заповнити просту анкету, яка включала в себе питання про бажану роботу та фахові вміння, а працедавці вказували в анкеті, якого саме працівника шукали. Всі послуги надавалися безкоштовно, а якщо до роботи Бюро праці виникали претензії, то звертатися потрібно було безпосередньо до президії магістрату.

Бюро праці час від часу змінювало адресу – з 1905 р. воно знаходилося вже в міській ратуші, а згодом на площі Міцкевича. Проте цей заклад незмінно користувався великою популярністю в мешканців Станиславова. Настільки, що власники крамниць і помешкань на площі Міцкевича через газету звернулися до магістрату з проханням перенести Бюро праці кудись в інше місце. Адже охочі отримати роботу займали чергу з раннього ранку. Серед потенційних робітників часто виникали сварки й бійки, і це заважало спати та спокійно працювати крамарям і мешканцям площі.

Які ж професії були найпрестижнішими в Станиславові? Перш за все це службовці, працівники магістрату, лікарі. Непрестижною була робота домашньої прислуги й, мабуть, тому її в місті гостро бракувало. Цим користалися шахраї, які влаштовувалися в багаті будинки як прислуга, а згодом грабували своїх господарів. В 1903 р. місцева преса повідомила, що в Станиславові діяла банда, яка складалася з молодої жінки й чоловіка. Вони під різними прізвищами влаштовувалися на роботу до заможних людей, а згодом крали в них столове срібло й коштовності. Коли поліція заарештувала злочинну парочку, вона встигла здійснити близько тридцяти великих крадіжок, а вартість награбованого майна перевищила приголомшливу суму в 17 тисяч корон.

Якщо слуг у місті не вистачало, то адвокатів було явно забагато, і це спонукало їх вдаватися до не зовсім чесних методів пошуку клієнтів. Так, в 1904 р. поліція заарештувала "адвокатського агітатора" Петра Бабінчука, який крутився на вокзалі й перед будинком суду і намовляв клієнтів скористатися послугами певних адвокатів. Тих, до кого клієнти початково планували звернутися, агітатор жорстко критикував і всіляко відраджував від їхніх послуг. Судячи з повідомлень місцевої преси, таких "переманювачів" у місті було немало.

Як бачимо, отримати хорошу роботу сто років тому було так само непросто, як і в наш час. І в боротьбі за місце під сонцем використовувалися не лише хитрощі, а й кулаки. 

Олена Бучик

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl + Enter

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: