fbpx

Науковці із Ізраїлю дослідять в Калуші єврейський цвинтар XVII століття

Суспільство 09:19, 17.04, 2019

До Калуша завітала Асоціація єврейських організацій та общин (Ваад) України разом із Українською асоціацією юдаїки і магістерською програмою з юдаїки в Києво-Могилянській академії.

Члени організації зустрілися із міським головою Ігорем Матвійчуком, представниками місцевої влади, єврейської громади та мешканцями міста. Мета візиту — організація епіграфічної експедиції на єврейському цвинтарі Калуша, інформують Вікна.

За словами президента Української асоціації юдаїків Віталія Черноіваненко, українська асоціація з юдаїків – неприбуткова академічна і професійна організація, яка об’єднує українських науковців та студентів, які працюють в галузі єврейських студій. Однією з її програм на здобуття академічного ступеня є магістерська програма з юдаїки в Києво-Могилянській академії. У ній окрім архівної, бібліотечної, музейної складових є так звана епіграфічна експедиція, в якій єврейські цвинтарі є частиною матеріальної спадщини.

У Калуші Віталій Черноіваненко зазначив:

"В Україні є понад 2000 кладовищ, які є унікальними, але малодослідженими. Фахівці з юдаїки повинні досліджувати такі моменти, адже вони знають мови, знають контекти. Поки що ми не дуже швидко рухаємося, проте маємо на меті відкрити певні моменти історії і зберегти матеріальну спадщину".

Президент Української асоціації юдаїків відзначив сприятливі умови для дослідження у Калуші:

"Звичайно, більшість єврейських цвинтарів зруйновано. Наше завдання − дослідити ту частину, яка збережена. У Калуші досить порівняно непогано збережена єврейська спадщина. На щастя, місто має нерівнинний ланшафт і це нам полегшить дослідження, бо в інших містах ми працювали на схилах, тож, інколи виникали евні труднощі. Загалом у нас позитивні очікування від цієї роботи і великі надії, що в Калуші ми зробимо цікаві відкриття".

Віталій Черноіваненко припустив, що вивчення єврейського цвинтаря в Калуші може завершитися впродовж літа:

"Плідно працювати розпочнемо вже в липні. Спочатку до роботи залучимо викладачів та студентів Києво-Могилянської академії, а вже в серпні на два тижні приїдуть наші колеги із Ізраїлю, які продовжать нашу роботу. Тому є надія, що ми справимося з дослідженнями за один сезон".

Основним завданням експедиції буде документування написів, викарбуваних на мацевах – надгробних плитах.

Достеменно відомо, що тут спочивають рабі Іцхак Лайфер, батько засновника хасидської династії у Надвірнянському районі, рабі Іцхак з Каліша (брат рабі Меїраз Перемишлян) та рабі Йосеф, батько якого — рабин Ар’є Лейбга Коен Геллер, автор багатьох праць, теж калушанин.

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl + Enter
Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: