fbpx

Одна з найстаріших газових компаній в Україні "Івано-Франківськгаз" відзначає 145-ту річницю з дня заснування. ФОТО

Наша історія 11:46, 10.06, 2018

Від освітлення вулиць світильним газом до забезпечення понад 400 тис. споживачів блакитним паливом. Сьогодні прикарпатські газовики відзначають ювілей – 145-ліття з дня заснування газового господарства.

Рівно 145 років тому, 10 червня 1873 р., на засіданні міської ради був схвалений остаточний проект будівництва газзаводу в Станіславові по вул. Газовій (тепер Дністровська). З цього часу й розпочинається відлік історії компанії.

Івано-Франківськгаз є одне із найстаріших газових підприємств в Україні, яке розпочинало свою діяльність з освітлення вулиць світильним газом. Перші газові ліхтарі були встановлені на вулицях Дністровській, Галицькій, Незалежності, Мазепи та площах Ринок і Міцкевича.  А у 1876 році газ уперше було використано для освітлення магістрату, який розташовувався у ратуші. Власне, саме в ратуші було прийнято рішення про будівництво газовні.

Одна з найстаріших газових компаній в Україні "Івано-Франківськгаз" відзначає 145-ту річницю з дня заснування. ФОТО 1

Через кілька років заможні люди почали використовувати газ не тільки для освітлення, а й для підігріву води та приготування їжі. Тому виникла потреба у розширенні заводу. У 1901 р. магістрат прийняв рішення про будівництво нового газового заводу на Лані за Бельведером (тепер Ленкавського), де власне й зараз розташований Івано-Франківськгаз.

"В одному з корпусів старого газзаводу розташований газовий музей, де можна простежити історію розвитку  компанії. Зокрема, наочно побачити перші газові ліхтарі, лампи, водонагрівачі і навіть газову праску", – розповідає фахівець зі зв’язків з громадськістю ПАТ "Івано-Франківськгаз" Галина Цап.

Загалом світильний газ використовувався до 1950-х років. В середині ХХ століття завод не міг задовольнити в повному об’ємі потреби населення. Він хоч і виробляв свою продукцію, але в незначній мірі і тільки на невелику частину мешканців центральних вулиць. Тому уже  в грудні 1952 року виконавчим комітетом Станіславської міської ради було прийнято рішення "Про консервацію газового заводу", згідно з яким з 1 січня 1953 року всі квартири, які отримували світильний газ від заводу, мали перейти на зріджений. А вже через рік у місто вперше надійшов природній газ. Для Прикарпаття розпочалася нова сторінка діяльності: газифікація міста природним газом.

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl + Enter

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: