ОПОРА закликала в день голосування 21 квітня скористатись своїм правом громадянина – правом голосу. Але також закликала не забувати, що права нерозривно пов’язані з обов’язками й відповідальністю.
На виборчій дільниці в день голосування виборцю ЗАБОРОНЕНО:
-
Здійснювати незаконну агітацію за чи проти певного кандидата.
-
Отримувати гроші за здійснення агітації.
-
Перешкоджати голосуванню інших виборців.
-
Отримувати виборчий бюлетень без паспорта.
-
Отримувати виборчий бюлетень замість іншого виборця.
-
Фотографувати або знімати відео з бюлетенем, а також демонструвати заповнений бюлетень комусь перед вкиданням у виборчу скриньку.
-
Виносити бюлетень за межі виборчої дільниці.
-
Давати згоду та брати винагороду за голосування за чи проти певного кандидата.
І якщо за порушення перших двох пунктів доведеться сплатити тільки штраф, то за решту передбачена кримінальна відповідальність із конкретними тюремними строками.
За що можуть оштрафувати?
Після 24:00 п'ятниці (29 березня та 19 квітня) карета, звісно, не перетвориться на гарбуз, але настане "день тиші". А це означає, що з вулиць, ЗМІ та будь-яких інших місць має зникнути політична реклама. Причому це стосується як агітації за якогось кандидата, так і агітації проти якогось кандидата. Практика "дня тиші" є нетиповою для багатьох демократичних країн, але в нашому законодавстві вона закріплена нормою. Крім того, отримання коштів за здійснення агітації також тягне за собою штрафи. Іншими словами, агітатори можуть працювати лише на волонтерських засадах.
Чинне українське виборче законодавство передбачає адміністративну відповідальність виборця за здійснення агітації в "день тиші". Тож не варто з початку доби суботи до кінця дня голосування висловлювати агітаційні заклики за чи проти когось із кандидатів чи вчиняти дії, що можуть бути розцінені як агітація (роздача друкованої інформації, сувенірів, товарів чи послуг). Адже для такого виборця передбачена адміністративна відповідальність, що тягне за собою накладення штрафу від 510 грн до 850 грн.
Що ж стосується «оплати праці» агітаторів, то за порушення встановленого законом порядку надання фінансової підтримки для здійснення передвиборної агітації передбачений штраф від 1 190 грн до 1700 грн.
За що можна потрапити за ґрати?
Плануєте сховати паспорт своєї бабусі, щоб вона не пішла голосувати за того, хто вам не подобається? Але за перешкоджання реалізації виборчого права іншого виборця, члена комісії, суб’єкта виборчого процесу, поєднані з обманом або примушуванням, передбачено обмеження волі на строк до 3 років або позбавлення волі на той самий строк.
Також не варто планувати жодних розваг із бюлетенем. Наприклад, отримання виборчого бюлетеня без пред’явлення паспорта або за себе і свого друга, або якщо вас немає у списку виборців, або викрадення чи приховування виборчого бюлетеня. За кожен із цих пунктів можна отримати штраф від 1 700 грн до 5 100 грн або виправні роботи строком до 2 років, чи навіть обмеження волі строком до 3 років.
Ну і ще є такий, здавалося б, безневинний момент – фотографування та запис відео бюлетеня, таке собі селфі на пам’ять. Але такого роду фіксація може бути розцінена як участь у підкупі виборців. Пам’ятайте, що підкуп це не лише етап передачі грошей в обмін на фотопідтвердження правильно відданого голосу. Голос відповідно до законодавства вважається купленим з моменту, коли виборець прийняв пропозицію про продаж. Згода продати свій голос, отримання обіцянки про винагороду або безпосереднє одержання виборцем цієї винагороди за голосування за чи проти окремого кандидата карається штрафом від 1 700 грн до 5 100 грн або виправними роботами на строк до 2 років, або обмеженням волі строком до 2 років.
Ну а що ж ВАРТО робити у день голосування виборцям на виборчій дільниці?
-
З 8:00 до 20:00 з паспортом прийти на виборчу дільницю та проголосувати.
-
Мотивувати рідних та друзів сходити проголосувати за вподобаного ними кандидата.
-
Якщо відбувається порушення – не боятися дзвонити 102 або хоча б повідомляти спостерігачів ОПОРИ.
Які документи треба мати з собою?
Виборець повинен мати з собою один єдиний документ – паспорт громадянина України у вигляді книжечки або ID-картки. Виняток становлять військові та особи, які тільки почали процедуру набуття громадянства, бо вони можуть пред’явити військовий квиток та відповідне посвідчення. Варто зазначити, що пропущений строк на вклеювання фото у паспорті-книжечці, або відсутність витягу-додатку до ID-картки не є підставою для того, аби виборцю не видали бюлетень.
Також немає потреби приносити запрошення на вибори, яке попередньо виборець знайшов у своїй поштовій скриньці. Якщо ж виборець пройшов процедуру тимчасової зміни місця голосування без зміни виборчої адреси та є в списку виборців на обраній дільниці, то він не має надавати довідку про цю зміну.
Але, звісно, людський фактор також має вплив і деякі члени комісії можуть бути недостатньо обізнані в таких деталях. Тому, якщо маєте витяг-додаток до ID-картки та довідку про зміну місця голосування – можете взяти їх з собою. Хоча це і не є вимогою!
Як заповнювати бюлетень?
Виборець пред’являє паспорт, розписується у списку виборців та контрольному талоні бюлетеня, отримує бюлетень. Поки будете розписуватись за отримання бюлетеня у списку виборців, заразом можете глянути, чи інші члени вашої родини вже проголосували. Особливо, якщо ви знаєте, що ваші родичі ще не голосували, а якийсь підпис навпроти їхнього прізвища вже стоїть. У разі такої ситуації треба одразу звернутися до спостерігачів та написати заяву до поліції.
Заповнювати бюлетень треба самостійно й лише в кабіні для таємного голосування. У квадраті навпроти прізвища вподобаного кандидата треба зробити позначку «плюс» («+»), або іншу, що засвідчує ваш вибір. Проголосувати можна лише за одного кандидата. Після цього необхідно опустити бюлетень в скриньку, не демонструючи своє волевиявлення нікому довкола.
Варто зазначити, що виборець має право на помилку. Якщо ви припустились помилки в бюлетені, то можна невідкладно звернутись до того члена комісії, який видав вам бюлетень, та повідомити про цю ситуацію. Новий бюлетень можна отримати лише в обмін на зіпсований. Ну і зловживати такою процедурою не варто, бо вдатися до неї можна лише один раз.
Для допитливих та небайдужих
Впродовж дня голосування слідкуйте за матеріалами Громадянської мережі ОПОРА на сайті та в соціальних мережах, щоб бути в курсі перебігу дня голосування та зафіксованих порушень по всій країні: Facebook, Twitter, Telegram, Instagram.
А якщо вам цікавий не лише процес, а й результати голосування, то вже зранку понеділка завітайте на сайт ОПОРИ, де будуть оприлюднені результати паралельного підрахунку голосів (ППГ), швидшого за офіційні результати та точнішого за екзит-поли.
КУРС писав, що ЧЕСНО проведе марафон "День виборів" на Прикарпатті
Підписуйтеся на КУРС у Telegram та Twitter – лише найцікавіші і найважливіші новини Івано-Франківська і області!