Сьогодні відбулося відкрите громадське обговорення проекту нової редакції Положення "Про розміщення та порядок облаштування літніх торгових майданчиків в місті Івано-Франківську".
Зміни до чинного Положення запроваджувалися відповідно до рішення виконкому. Проект нової редакції Положення, в якому мали бути втілені ці рішення, розробило і представило громадськості управління торгівлі міськвиконкому.
Обговорення пройшло за участю близько 60 підприємців і працівників франківської мережі "23 ресторани". Серед них були активісти таких ініціатив як "Тепле місто" і "Гарячий спорт".
Нова редакція Положення, запропонована управлінням торгівлі, передбачала встановлення нової заборони – заборони розміщення літніх торгових майданчиків поблизу культових споруд та пам’ятників. "Не ближче, ніж 20 м від культових споруд і пам'ятників", – регламентувала нова норма.
Таким чином, загальний перелік місць, де у Франківську забороняється встановлювати літні торгові майданчики, склав би 7 пунктів.
Нова заборонна норма викликала гарячу дискусію. Депутат міської ради, член депутатської комісії з підприємництва і торгівлі, учасник комісії з організації сезонної торгівлі Світлана Оришко висловила сумнів у доцільності її запровадження.
"Чи доцільно це приймати, якщо вже сезон, вже є запити на розміщення літників і зміни будуть вноситися, коли частина людей уже працюють за попереднім Положенням – зробили документи, отримали дозволи? Доцільно запроваджувати нові правила з нового сезону. Ми не можемо під час сезону вносити зміни в Положення, бо це нерівні умови для всіх учасників ринку", – сказала Світлана Оришко.
За її словами, вже зараз є три запити на літники, яким через цю пропоновану нову норму мали би відмовити у встановленні – при тому, що вони працювали кілька попередніх років. Два з них стосуються мережі "23 ресторани" – один літник поблизу "Фабрики" на площі Ринок, інший біля "Мануфактури" на Бачинського.
За словами нотаріуса Ігоря Фріса, у Франківську і так надто ускладнене Положення, яке стосується роботи літників.
"Чи в інших містах, областях є подібні обмеження? Я аналізував, – виступив він. – У Франківську зарегульована ця діяльність більше, ніж в інших містах. Тільки в Києві процедура отримання дозволів і умови встановлення літніх майданчиків більш ускладнені і більш зарегульовані, ніж у Франківську. Львів, Волинь, Ужгород, Чернівці – легші. У них немає обмеження стосовно культових споруд і пам’ятників", – виступив Ігор Фріс.
Під час подальшого обговорення з'ясувалося, що норма розміщувати літники на віддалі 20 м і більше від культових споруд і пам'ятників нічим нормативно не підкріплена. За кілька минулих років до міськвиконкому і управління торгівлі, зокрема, не надходило жодних скарг від релігійних громад чи власників споруд.
Прихильники заборонного рішення апелювали до норм моралі і патріотизму.
Врешті, 56 голосами "за" супроти 4 "проти" учасники відкритого громадського обговорення прийняли Резолюцію, в якій вказали, що громада не погоджується із обмеженнями у сфері підприємницької діяльності і вважає запровадження такої заборонної норми несвоєчасним. Рекомендує повернутися до обговорення цього питання після завершення сезону літників. І відмовляє виконкому у прийнятті нової редакції регуляторного акту.