fbpx

Поведінкова економіка: Роман Шеремета розкритикував введення штрафів за булінг в школі

Суспільство 14:58, 19.08, 2018

У Верховній Раді зареєстрували законопроект, який пропонує ввести за цькування однолітків у школах для батьків кривдників ще й адміністративну відповідальність.

Народні депутати, які внесли законопроект про введення адміністративної відповідальності за цькування дітей у школах, пропонують узаконити поняття булінг. Це моральне або фізичне насильство, або будь-які інші дії, вчинені з метою викликати страх, тривогу, підпорядкувати людину своїм інтересам.

Якщо насильство було вчинене проти учня школи, то кривдникові доведеться заплатити штраф – від 340 до 850 грн.

Якщо правопорушення скоїть дитина до 16 років, штраф у розмірі 340 – 850 грн мають виплатити його батьки.

За повторне цькування або за особливо жорстокий булінг штраф складе від 1700 до 3400 грн. 

Якщо ж факт насильства був прихований вчителями школи або директором, на них чекає штраф – від 850 до 1700 грн.

Автори запевняють, крім введення штрафів за цькування у школі, основна мета законопроекту – боротися з булінгом у школах шляхом виховання як дітей, так і викладачів. За словами народного депутата  Олександра Співаковського, законопроект має стимулювати викладачів проводити бесіди з учнями.

"Після прийняття такого закону викладачі та директори шкіл будуть самі зацікавлені у встановленні діалогу у школі. Побічно ми впливаємо саме на них, тому вони і прагнутимуть вирішувати конфлікти, проводити уроки, спрямовані проти насильства", – пояснив OBOZREVATEL співавтор законопроекту.

Натомість відомий економіст, франківець Роман Шеремета, апелюючи до поведінкової економіки, розкритикував таку новацію. 

"З одного боку, виглядає все правильно – штраф за булінг повинен знизити частоту булінгу. Але є багато але!" – застеріг він. 

1) Є один відомий експеримент Gneezy-Rustichini (Fine is the price), в якому автори мали теж хорошу ідею – штрафувати батьків, які вчасно не забирають дітей з садочка. Запровадили штраф середнього розміру. Результат? Батьки почали запізнюватися ще більше! Чому? Тому що запізнення "нормалізували" – до цього запізнення будо морально негативним явищем, а тепер прийнято, що можна заплатити кошти і спокійно собі запізнюватися. Чи не нагадує вам це сутуацію з штрафом за булінг?

2) В країнах з високим рівнем корупції штрафи, як правило, не працюють. Чи не будуть батьки, вчителі, і навіть діти "домовлятися" та "шантажувати" одне одного?

3) Ще один відомий результат з поведінкової економіки – що вищі ставки (штраф), то більша ймовірність саботажу. Як проконтролювати, чи діти/батьки/викладачі не будуть використовувати цей інструмент, щоб з кимось "поквитатися"?

"Булінг – це моральна проблема, а не фінансова. Тому, в першу чергу, потрібні моральні, а не фінансові інструменти. Шкода, але інколи мені здається, що Україна – це суцільний неконтрольований експеримент. Уряд – експериментатор, а люди – учасники", – вважає Шеремета.

Підписуйтеся на КУРС у Telegram та Twitter – лише найцікавіші і найважливіші новини Івано-Франківська і області! 

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl + Enter

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: