fbpx

Повернути гроші за утеплення житла. Як працюють "теплі кредити"?

Суспільство 11:33, 05.11, 2018

З початком нового опалювального сезону питання енергоефективності в оселі стає все більш актуальним. Одним із методів, як утеплити житло, не витративши багато коштів, є програма "теплих кредитів". Вона дає можливість українцям зекономити на придбанні енергозберігаючого устаткування, отримавши компенсацію від держави від 20 до 40%.

Як утеплитися із розумом, дізнавались експерти Центру громадського моніторингу та контролю.

Скільки компенсує держава?

Програма "Теплі кредити" працює в Україні з 2014 року. Її розпочинали як пілотний проект, у рамках якого держава частково компенсувала вартість заміни газових котлів на твердопаливні. Згодом програма поширилася на придбання іншого устаткування, а також енергоощадних матеріалів. Сьогодні "теплі кредити" видають на заміну вікон, утеплення стін чи оновлення даху в будинках. Загалом у затвердженому Кабміном переліку понад 20 пунктів, на які можна оформити позику, зокрема теплоізоляційні матеріали, твердопаливні котли, економні лампи, сонячні панелі. Усі ці заходи дозволяють енергоефективно модернізувати житло і знизити рахунки за комунальні послуги.

Оформити "теплий кредит" можуть власники приватних будинків, об'єднання співвласників багатоквартирних будинків (ОСББ) і житлово-будівельні кооперативи (ЖБК).

Видають кредити у чотирьох державних банках: Ощадбанку, ПриватБанку, Укргазбанку і Укрексімбанку. Строк позики – 3 роки, мінімальний розмір – 10 тисяч гривень, максимальний – 50 тисяч. Від суми обраного кредиту власникам приватних будинків держава відшкодовує до 20% вартості негазових і неелектричних котлів та 35% – енергоефективного обладнання і матеріалів. ОСББ і ЖБК можуть отримати 40% від вартості утеплення багатоповерхового будинку загалом. Якщо в складі ОСББ є родини-отримувачі субсидії, то держава може компенсувати до 70%. Водночас сума відшкодування від держави не може перевищувати 14 тисяч гривень в розрахунку на одну квартиру.

Як оформити "теплий кредит"?

Для того щоб оформити кредит, потрібно знайти необхідний товар і взяти у продавця рахунок-фактуру, який містить кількість, опис товару та запропоновану ціну. Далі з рахунком потрібно звернутися в банк і подати відповідну заявку.

Власнику приватного будинку з документів знадобляться: паспорт, ідентифікаційний код, довідка про доходи за останні 6 місяців, чек-фактура з магазину, накладна на отримання товару, акт виконаних робіт (якщо проводилося встановлення металопластикових вікон або дверей, утеплення фасаду). Банк перевірить благонадійність позичальника і постачальника, а також товар на відповідність вимогам державної програми.

Важливо знати, що для оформлення позики для ОСББ потрібна згода 2/3 мешканців. Оформленням кредиту повинен займатись голова правління, маючи із собою протокол загальних зборів співвласників багатоквартирного будинку.

Якщо кредит схвалено, то позичальник має сплатити банку перший внесок обсягом 10% від суми кредиту. Далі банк перераховує всю суму вартості товару на рахунок магазину і звертається за компенсацією до Держагентства з питань енергоефективності. У підсумку сума кредиту зменшується на відсоток, який відшкодувала держава.

Теплі міста

За даними Держенергоефективності, з листопада 2014 року до серпня 2018 року українці оформили понад 296 тисяч "теплих кредитів" на суму понад 6 млрд гривень. Причому їхня популярність щороку зростає. Тільки з початку 2018 року по "теплих кредитах" з державного бюджету відшкодовано 270 млн гривень, а 19 жовтня Кабінет міністрів виділив ще 100 мільйонів гривень на реалізацію державної програми.

"Тішить, що люди готові співпрацювати з державою з метою утеплення стін і заміни вікон. І це допомагає суттєво економити на поточних комунальних рахунках. Напевно, попит на програми "теплого кредитування" буде зростати", – упевнений економіст Андрій Забловський.

У зв’язку з високим попитом на позики постійно зростає і кількість місцевих програм з енергоощадного відшкодування. Зараз в Україні діє 163 регіональні програми відшкодування за кредитами на утеплення сумою фінансування близько 150 млн гривень. Держагентство з питань енергоефективності навіть запустило інтерактивну карту, на якій можна подивитись міста і обсяги фінансування (http://saee.gov.ua/uk/programs/map).

"Для кожної родини є унікальна нагода отримати подвійну, а інколи й потрійну фінансову допомогу при утепленні житла. Тож звертайтеся до мера міста чи очільника області та дізнавайтеся про додаткову підтримку", – зауважує голова Держенергоефективності Сергій Савчук.

Економія у дії

Держенергоефективності постійно відслідковує результати енергоощадних програм. Так, на місцях вже можна відмітити історії успіху. Одна з найцікавіших – це утеплення Луцького ОСББ "Явір – 2011", яке облаштувало індивідуальний тепловий пункт та провело  комплексну термомодернізацію будинку, залучивши 2 млн грн. З них 40% відшкодувало Держенергоефективності, а відсотки за кредитом – Луцька міська рада. У результаті проведеної модернізації витрати на опалення для мешканців будинку зменшилися у 2,2 рази.

Іншим цікавим прикладом є ОСББ "Берегиня" у Львові, яке вирішило взяти вже другий "теплий кредит" на комплексну термомодернізацію будинку. За рахунок державної програми мешканці вже встановили прилади обліку тепла та електроенергії, нові вікна, а також модернізували освітлення. У результаті витрати будинку на електроенергію скоротилися у 3-4 рази, а з вкладених 143 тисяч гривень держава компенсувала 105 тисяч.  

За словами експертів, енергоефективність стає помітною як на окремих прикладах, так і в масштабах держави. Адже за останні 5 років споживання газу в Україні скоротилось майже на третину. На цьому неодноразово наголошував і Президент Петро Порошенко.

"Завдання, які я поставив, – щоб ми перейшли на власний видобуток газу, скоротили неефективне споживання газу. І сьогодні в порівнянні з 2013 роком споживання газу скорочено майже на 30%", – сказав Глава держави на зустрічі із працівниками комплексу  газотурбобудування "Зоря" – "Машпроект".

Фахівці погоджуються, що енергоефективність кожної оселі – це інвестиція у енергонезалежність всієї держави. Тож, утеплюючи своє житло, українці можуть не тільки істотно економити на комунальних рахунках, а й убезпечити себе від майбутніх подорожчань енергоресурсів. Холодна пора вже розпочалась, тому саме час подбати про тепло і комфорт вдома.

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl + Enter
Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: