fbpx

Пов’язані фірми розіграли тендери на понад 20 млн грн на постачання меблів для прикарпатських шкіл

Суспільство 10:14, 17.08, 2018

Департамент освіти, науки та молодіжної політики Івано-Франківської обласної державної адміністрації навесні оголосив тендер на закупівлю меблів для "Нової української школи" з очікуваною вартістю 19 млн грн. Після того як тендер не відбувся, замовник подрібнив закупівлю на дрібні, які виграють пов’язані між собою фірми.

В Івано-Франківській області закупівлі шкільних меблів проводять як міські, так і районні відділи освіти. Намагається закупити їх і Департамент освіти, науки та молодіжної політики Івано-Франківської обласної державної адміністрації.

Ще 18 травня Департамент оголосив закупівлю на 19 млн гривень за процедурою відкриті торги з публікацією англійською мовою.

"Цю процедуру ще називають "євроторгами" у разі оголошення закупівлі з очікуваною вартістю більше еквіваленту 133 000 євро для товарів та послуг, і триває вона приблизно вдвічі довше за звичайні відкриті торги", – пояснює аналітик "Антикорупційної платформи" Остап Бринський.

На тендер подалося лише два  учасники: "Торговий дім "Аншар" та приватне мале підприємство "Геліка".

Під час аукціону, який відбувся 2 липня, жоден з учасників не знижував ціни. Того ж дня після аукціону тендерний комітет виявив, що ці два учасники є пов’язаними між собою, і відповідно до законодавства скасував закупівлю.

За даними інформаційно-аналітичної системи YouСontrol, учасники між собою й справді пов’язані: на момент розкриття пропозицій обидві фірми мали спільного засновника  Шаманського Анатолія Анатолійовича.

Після детального аналізу закупівлі аналітики "Антикорупційної платформи" знайшли й інші зв’язки між учасниками.

"По-перше, під час аукціону жоден з учасників не знижував свою цінову пропозицію. По-друге, вони майже одночасно підвантажили в систему Prozorro свої тендерні пропозиції. По-третє, банківські гарантії обох учасників оформлялися в один день, а саме 18.06.2018 року, в одному банку. Також номери банківських гарантій можуть свідчити про те, що складалися ці гарантії теж майже одночасно: номер банківської гарантії ТОВ "Торговий Дім "Аншар"  №3854-18Г, ПМП "Геліка"  №3857-18Г",  зазначає Бринський.

На початку червня департамент освіти, науки та молодіжної політики ІФ ОДА оголосив новий тендер на закупівлю шкільних меблів. Вже на суму 2 мільйони гривень. На новий тендер знову прийшли тільки ці два учасники. Після аукціону, 27 червня, тендерний комітет вдруге скасував закупівлю через пов’язаних учасників.

За два місяці до нового навчального року департамент почав оголошувати дрібні тендери з очікуваною вартістю 2 – 4 млн грн.

"Таким чином, в обхід закону, тендерний комітет Департаменту уникнув закупівлі за процедурою так званих "євроторгів", щоб скоріше провести закупівлі за кількома "українськими торгами",  каже Остап Бринський.

З червня департамент провів 7 тендерів на загальну суму 21,4 млн грн. Ще один, оголошений 7 серпня, із очікуваною вартістю майже 1,7 млн грн,  на стадії подання пропозицій.

На кожен тендер йшло по два учасники, і в кожному з них брав участь "Торговий дім "Аншар", той самий, що й у попередніх двох скасованих тендерах. З цією фірмою змагалися "Торговий дім "Борей", ФОП Кушнарьов Дмитро Віталійович та ТОВ "Мірос груп", ТОВ "Торговий дім "Лідер-комфорт".

У шести закупівлях фірма "Торговий дім "Аншар" перемогла. Ще один тендер виграло ТОВ "Мірос груп", яке в тендерній пропозиції вказало, що всі столи та стільці будуть робитися і обслуговуватися на "Аншарі".

Пов’язані фірми розіграли тендери на понад 20 млн грн на постачання меблів для прикарпатських шкіл 1

"Схоже, торговому дому "Аншар" від самого початку судилося бути єдиним виробником усіх шкільних меблів, які закуповує департамент освіти. До речі, підприємство є одним з найбільших в Україні виробників шкільних меблів за бюджетні кошти. Тільки-от ніяк не могли "правильно" взяти участь у торгах, поки нарешті не зметикували і не залучили на кожен з тендерів по одній фірмі, яка формально не пов’язана з Торговим домом, але фактично і не збиралася виготовляти шкільний інвентар. До прикладу, на жодній із закупівель, де переміг торговий дім "Аншар", конкуренти не надали банківської гарантії, як того вимагалося за умовами тендеру",  пояснює Остап Бринський.

Також у "Антикорупційній платформі" з’ясували, що три суперники "Аншару" ("Торговий дім "Борей", ФОП Кушнарьов Дмитро Віталійович та ТОВ "Мірос груп") є дилерами його продукції.

"Четверта фірма, ТОВ "Торговий дім "Лідер-Комфорт", швидше за все виконує роль статиста на публічних закупівлях і допомагає іншим підприємцям вигравати тендери. Адже цьому торговому дому ще не вдалося перемогти на жодному з 34 тендерів, у яких він брав участь",  підсумовує Бринський.

Департамент освіти, науки та молодіжної політики Івано-Франківської ОДА уклав сім договорів на 21,4 млн грн. Чому замовник вдався до подрібнення закупівлі, у департаменті наразі не коментують. Кажуть, що такі повноваження має лише голова тендерного комітету Андрій Ониськів, який перебуває у відпустці.

"Я не знаю, чи я маю право вам розголошувати таку інформацію, чи вона вважається конфіденційною. Нехай краще Андрій Борисович вам пояснює",  сказала секретар тендерного комітету Оксана Бойчук.

Схоже, навіть повноцінний запуск "Нової української школи" не може пройти без старих схем. А працівники департаменту навіть не розуміють, що доступ до інформації, яка стосується витрачання бюджетних коштів, є публічним вже понад сім років.

*Робота аналітиків оплачена за підтримки наших європейських партнерів. Для створення цього матеріалу не витрачено жодної бюджетної гривні.

Цю публікацію було створено за підтримки Європейського Союзу. За зміст публікації повну відповідальність несе ГО "Центр "Антикорупційна платформа". Зміст публікації не є відображенням офіційної позиції Європейського Союзу.

Підписуйтеся на КУРС у Telegram та Twitter – лише найцікавіші і найважливіші новини Івано-Франківська і області! 

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl + Enter

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: