fbpx
  • Головна
  • Новини
  • Політика
  • Праймеріз, які оголосили прикарпатські політики, зумовлені кадровим голодом у парторганізаціях і недовірою виборців, – експерт

Праймеріз, які оголосили прикарпатські політики, зумовлені кадровим голодом у парторганізаціях і недовірою виборців, – експерт

Політика 19:35, 26.05, 2015

На Прикарпатті кілька політичних сил вже оголосили про вибори кандидатів у кандидати в депутати – так звані праймеріз. Втім, ці акції далекі від класичних праймеріз, які проводять у США та деяких країнах Західної Європи.

Першим цьогоріч закликав прикарпатців до участі в "народних праймеріз" народний депутат від Блоку Петра Порошенка, член партії УДАР і засновник ГО "Громадський форум Івано-Франківська" Юрій Соловей. У такий спосіб політик оголосив про підготовку УДАРу до місцевих виборів, які плануються восени цього року. Соловей заявив, що праймеріз від "Громадського форуму" не має аналогів в Україні і покликаний запровадити новий підхід до формування депутатського корпусу".

За його словами, в цих праймеріз можуть брати участь висуванці "від громадської організації, вулиці, соціальної групи – це неважливо". Претендентів перевірять громадські активісти "на причетність до діяльності КПУ і Партії регіонів", а також до корупції. Кожному претенденту допоможуть організувати коротку виборчу кампанію, скласти програму, пройти дебати. А вже тоді відбудеться голосування, за результатами якого найкращі кандидати отримають запрошення до списку партії УДАР або будуть підтримані на мажоритарних округах. 

Яким чином технічно буде проведено голосування і підрахунок голосів, Соловей не уточнив. Проект розрахований на червень-вересень цього року.

Соловей запевняє, що метою праймеріз є бажання партії привести в політику нових людей і відновити довіру до політичних партій. При цьому, за його словами, "праймеріз будуть відкритими та деполітизованими" .

Сьогодні із закликом долучитися до "перших в Україні відкритих праймеріз" звернулася до прикарпатців ГО "Самопоміч". Ініціатори пропонують мешканцям міста вирішити, кого "Самопоміч" висуватиме на посаду міського голови Івано-Франківська на місцевих виборах восени цього року. "Самопоміч" використовуватиме "Праймеріз" не як інструмент додаткового піару, а як реальний попередній вибір громадою кандидата від партії",  запевняють організатори. 

Праймеріз, які оголосили прикарпатські політики, зумовлені кадровим голодом у парторганізаціях і недовірою виборців, – експерт 1

Праймеріз від "Самопомочі" відбудуться з 15 червня до 15 липня. Для цього організаця створює спеціальний веб-сайт і публічний call-центр, щоб всі охочі мали змогу віддати свій голос за близького їм кандидата. Переможець праймеріз стане кандидатом від "Самопомочі" на посаду міського голови Івано-Франківська, запевняють в організації. 

Цікаво, що обидва організатори праймеріз наголошують на першості і унікальності "народних праймеріз", хоча вперше цю технологію використала партія "Сильна Україна" на місцевих виборах 2010 року. В Івано-Франківську партійцям Сергія Тігіпка розрекламовані "Народні праймеріз" не допомогли  "Сильна Україна" не отримала жодного депутата в міській раді. Чому ж франківські політики повернулися до технології, яка вже не виправдала себе одного разу? 

На думку політолога, керівника регіонального представництва Інституту політичної освіти Тараса Случика, праймеріз  це спроба подолати недовіру до партій і вирішити проблему "кадрового голоду", який переживають парторганізації. 

"На цих місцевих виборах праймеріз організовують для того, щоб визначити місцевих лідерів, які готові балотуватись в ради, адже в більшості партій відчувається кадровий голод і недовіра до них. А також як механізм підвищення впізнаваності та розбудови партійної структури. Проте цю ідею потрібно впроваджувати активно в політичне життя країни як новий стандарт. Бо проведення справжніх праймеріз зменшує вплив партійної диктатури. Також, на мою думку, кожна політична сила повинна зараз провести внутрішню люстрацію майбутніх кандидатів у депутати за чітко визначеними критеріями. Для того щоб під партійними брендами в місцеві ради не попроходили представники старої системи",  зазначив Случик у коментарі для КУРСу. 

Також експерт наголосив, що справжні праймеріз  вибори кандидатів у кандидати до місцевої ради  повинні проходити не в інтернеті, а в "полі". Зі справжньою агітацією, можливістю голосувати для виборців бюлетенями та незалежною організацією, яка зможе провести спостереження за чесністю їх проведення. Єдина можливість зробити праймеріз репрезентативним через інтернет-мережу – це знайти спосіб, як ідентифікувати, що виборець дійсно живе в місті, що ця людина взагалі існує. Поки таких механізмів в Україні не застосовували.

 

 
Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl + Enter

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: