fbpx

Протягом 30 років в українських водоймах може повністю зникнути риба

Суспільство 19:13, 28.03, 2018

Вже сьогодні катастрофічно впала популяція більшості видів річкової риби, більшість із яких, кажуть вчені, ніколи не зможуть відновитися.

Це проблема не тільки вітчизняних водойм, а й світового рівня, йдеться в повідомленні Асоціації рибалок України. Рибні запаси в Світовому Океані вкрай виснажені. Виною цьому браконьєрство, надмірний промисловий вилов і забруднення навколишнього середовища. Експерти організації посилаються на дані Продовольчої і сільськогосподарської організації ООН (FAO), які говорять, що 90% морських рибальських промислів вже освоєно. З них 60% активно використовуються, а запаси ще 30% виснажені або близькі до цього.

В українських водоймах загроза нависла над хижою річковою рибою. Саме її популяція сьогодні особливо чутлива і потребує відновлення.

За твердженням вчених, 90% видів великих хижих риб вже ніколи не зможуть відновитися до колишньої чисельності – в тому числі щука, судак, сом.

Популяція "білої" річкової риби також сильно зменшилася. За даними фахівців Інституту зоології ім. Шмальгаузена, традиційного для українських водойм ляща в порівнянні з 1991 роком залишилося не більше 25%, сазана, жереха  10%. А таки види, як чехоня та линь стали дуже рідкісними.
 

Рибні ресурси в Чорному морі серйозно підірвані. Особливо це відчуває на собі прибережний лов. Забруднення промисловими і побутовими стоками, нераціональне ведення рибного господарства і неналежна охорона водних ресурсів поставили багато видів риби на межу виживання. В першу чергу це торкнулося цінних видів риби  таких, як чорноморська камбала катран, скумбрія, сарган, кефалеві види, морський судак. Значної шкоди завдає і браконьєрство, яке за останні роки сягнуло загрозливих масштабів, набувши ознак організованої злочинності. Зараз вітчизняні браконьєри виловлюють залишки вимираючих представників осетрових риб.

Азовське море  це світова рибна перлина, яка ще недавно в 6,5 разів перевершувала за рибопродуктивністю Каспійське море. Українські екологи стверджують, що ще нещодавно рибні запаси здавалися практично невичерпними, проте сьогодні загибель Азовського моря здається неминучою через безперервне варварське знищення риби. Для вилову у повноцінному промисловому масштабі залишилось лише три види риби  тюлька, бичок та хамса, інші виловлюються в мізерній кількості.

В останнє видання Червоної Книги України в 2009 році увійшли понад 70 видів вітчизняної аборигенної риби як зникаючі види.
 

"Дуже важливо про це пам'ятати під час нересту, який буде проходити на наших водоймах в період з 1 квітня по 9 червня (включно) 2018 року,  закликають в Асоціації рибалок України.  У цей відповідальний для риби час необхідно бути особливо уважними до навколишнього нас природного середовища, дотримуватись Правил рибальства. Якщо ви стали свідком правопорушення на воді, просимо невідкладно повідомляти про це в природоохоронні та правоохоронні структури. Адже від того, як пройде нерестова кампанія, залежить майбутнє наших водойм і кількість риби в них!"

Зникне риба  водойми перетворяться на затхлі мертві канави… Але це ще не всі втрати, які будуть чекати людей через 30 років, якщо вони не змінять своє ставлення до природи. За помірним прогнозом ООН, до 2050 року населення Землі збільшиться на третину  до 9 мільярдів чоловік. Якщо способи виробництва їжі і харчові вподобання людей не зміняться, то людство зіткнеться з браком продовольства. Зараз для потреб сільського господарства використовується 50 відсотків земель, де можливе виростання рослинності. Через надмірне використання ґрунту він виснажується і забруднюється. Плюс поверхневі води (озера, річки, болота) і океани забруднюються величезною кількістю добрив. А виробництво і транспортування їжі є причиною 30 відсотків всіх антропогенних викидів парникових газів, що веде до зміни клімату.

"Так що сільське господарство має стати відповідальним, його потрібно вести екологічно сталими способами, – говорить голова Асоціації рибалок України Олександр Чистяков А для того, щоб не зникла риба, потрібно зберігати її природні місця існування. В першу чергу – природні нерестовища. Не вирубувати ліс вздовж річок, не забруднювати самі водойми і прибережну водоохоронну зону. Рибалки повинні дотримуватися правил рибальства на водоймах, не допускати браконьєрства. У наш час природа дуже вразлива до господарської діяльності, вона стала залежною від людини. Тому не треба забувати про відродження практики штучного зарибнення внутрішніх водойм та морів аборигенними видами риби".

КУРС писав, де й за яких умов на Прикарпатті дозволено рибалити під час нересту
Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl + Enter

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: