Любомир Федоляк вирощує цитрусові в домашніх умовах уже понад 30 років. Першим саджанцем був лимон.
"Перші лимони чекав з таким нетерпінням, ніби вони мали бути золотими", – пригадує садівник.
Молоді рослини цитрусових дуже ніжні, їм потрібний ретельно підготовлений ґрунт.
"Якщо заведуться паразити, лимони й мандарини можуть загинути, – розповідає Любомир Федоляк. – Для посадки деревець не піходить городня земля. Слід взяти перегною і річкового піску в співвідношенні один до одного".
Саджанці спочатку висаджують у горщики діаметром не більші 15 см. Потім щороку пересаджують у ширші ємності до досягнення ними 5-річного віку. Ті пересаджують вже раз на три роки.
В горщику необхідний дренаж, а цитрусові не люблять надмірну вологу і кисле середовище.
Поливають цитрусові деревця двічі на тиждень. Вони люблять західну чи східну експозицію, північна сторона не підходить. Переставляти з місця на місце цитрусові не рекомендують.
Навесні, у травні, Любомир Федоляк виносить деревця надвір і ставить адаптуватися у півтінь. Ростуть надворі лимони і мандарини до перших осінніх приморозків.
Плоди, які виростають на деревцях – лимони та мандарини, – родина використовує в їжу.
Знавець розповідає, що знає випадки, коли цитрусові дерева вирощували з кісточок. Але вони могли бути нестійкими або непередбачуваними – раптово переставали родити.
"З кісточки варто вирщувати деревце як підщепу – до нього потім прищеплюють сортовий лимон чи мандарин", – зазначає Любомир Федоляк.
Але найкраще, за його словами, розмножувати цитрусові живцями.
Найбільший лимон, який виростив садівник, – 680 грамів, розповідає ТРК "Карпати".