fbpx

Різдвяна шопка з Надвірної прикрасила храм у Флоренції. ФОТО, ВІДЕО

Суспільство 18:23, 09.01, 2019

В храмі УГКЦ парафії святого архистратига Михаїла в італійському місті Флоренція зустрічали Різдво з українською шопкою та колядою. Вертеп із Надвірної для тамтешньої громади українців привіз хор "Феліціо".

"У храмі пахло хвоєю, свіжим деревом і сіном", – розповідає про відкриття шопки учасник хору "Феліціо" Микола Зузанський. Освятити вертеп щирою українською колядою гостей з Надвірної попросив отець Володимир Волошин. Під купол середньовічної італійської базиліки полинуло "Тиха ніч, свята ніч"…

З отцем Володимиром Волошиним, парохом церкви Симона та Юди Тадея УГКЦ, що на парафії святого архистратига Михаїла у Флоренції, хористи "Феліціо" познайомилися торік – під час туру Італією. Тоді хор гостював у пароха і брав участь у богослужіннях. Влітку цього року отець із візитом у відповідь відвідав Надвірну. Побував у музеї підпільної церкви УГКЦ, що його уклав отець Іван Качанюк, парох села Фитьків. І зустрівся з директором та викладачами Надвірнянської художньої школи. Отцю Володимиру запала у пам'ять та різдвяна шопка, яку для міста створили місцеві художники, – надвірнянці показували вертеп священику. Він задумав замовити подібний у храм до Флоренції.

Отець Володимир, виходець зі Львівщини, служить у Флоренції з 2002 року. Йому випало відродити храм і згуртувати довкола нього греко-католицьку громаду – колишній римо-католицький костел зачинили через те, що його не відвідували вірні.

"Європа тепер до церкви не ходить, – ділиться враженнями керівниця хору "Феліціо" Наталія Байдак. – У Флоренції є 2,5 тисячі храмів, в них – незліченні сакральні скарби: фрески, мозаїки, ікони. Флоренція свого часу була колискою Відродження і зберегла винятково цінні мистецькі й духовні речі. Але тамтешнє світське життя доволі далеке від духовного, тому більшість церковних громад дуже невеликі".

Греко-католицька громада, парохом якої є отець Володимир Волошин, спромоглася оновити іконостас – його створили у візантійській традиції. У такій самій стилістиці вирішили замовити Різдвяний вертеп – шопку. Священик поділився задумом із надвірнянцями – ті підтримали ідею і погодилися її втілити. Працювали два місяці і на святої Анни, 22 грудня, привезли подарунок до Флоренції.

1

Автори проекту – директор Надвірнянської художньої школи Жанна Бондаренко та викладач Володимир Кравців. Втілення та художній розпис – Володимир Кравців. Керамічні "дари" зробили і розмалювали викладачі художньої школи.

Вертеп поділений на три частини: три Царі, що долають пустелю, композиція із Зіркою та Ясла, в яких плекають новонародженого Ісуса. Композиційно він так і викладений у трьох частинах хаму, розповідає Микола Зузанський. З одного боку пустелю долають Царі, один із них вказує рукою на Зорю. Та з амвона кидає промінь на шопку з Ісусом. В яслах перед новонародженим – подарунки: яблука і грушки, горішки і глечик.

2

"Шопка дуже гарно уклалася в стилістику храму. Ми привезли тирсу з надвірнянської пилорами – з неї зробили піщані бархани. Привезли сіно – вибирали липневе, воно більш духмяне, встелили ним ясла. Можна сказати, що привезли до Італії справжній український дух – в храмі запахло Різдвом", – посміхається Микола Зузанський. 

3

Не лише дух, а й смак Різдва привезли надвірнянці до Флоренції. Мак, гриби, пшеницю на кутю, сушеницю на узвар також узяли з Надвірної, додає Наталія Байдак. І на європейський Святвечір приготували традиційну українську вечерю. А в наступні дні колядували – послухати "Феліціо" та поглянути на вертеп до Флоренції приїхала греко-католицька громада з Мілана.

В дні теперішніх Різдвяних свят, – а тамтешня громада святкує разом із Україною, – вертеп у храмі Симона та Юди Тадея відвідують також італійці. Дивуються і милуються роботою надвірнянців.

Підписуйтеся на КУРС у Telegram та Twitter – лише найцікавіші і найважливіші новини Івано-Франківська і області! 

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl + Enter
Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: