fbpx

Росія програла 10-річний судовий процес колишнім акціонерам ЮКОСу

Економіка 07:50, 28.07, 2014

Росія програла судовий процес, ініційований екс-акціонерами ЮКОСу, який тривав майже десять років.

Третейський суд в Гаазі визнав, що Росія порушувала Енергетичну хартію, і фактично визнав нафтокомпанію експропрійованою, пише Еспресо ТВ з посиланням на «Комерсант».

Group Menatep Limited (GML), що представляє інтереси Леоніда Невзліна, Володимира Дубова та інших (Михайло Ходорковський традиційно дистанціюється від процесу), вимагала відшкодування $ 114 млрд, але суд оцінив втрати приблизно в $ 50 млрд. Крім того, Росія повинна сплатити витрати судового процесу в розмірі $ 65 млн. Джерела видання називають рішення політичним і вважають, що Росія спробує анулювати його. У GML готові стягувати належні їй кошти примусово. 

Джерела видання, знайомі з ходом процесу, розповіли, що суд 18 липня одноголосно прийняв рішення задовольнити позов GML, визнавши, що Росія порушила Енергетичну хартію (міжнародний документ, прийнятий в 1991 році як політична декларація про енергетичну співпрацю, підтриманий країнами ЄС та низкою інших держав; в 1994 році до неї було підписано юридично зобов'язуючий договір, в якому наводилися правові норми інвестицій в ПЕК) і експропріювала активи ЮКОСа. 

Представники сторін вчора обговорювати рішення суду не стали. Джерела видання пояснюють, що сторони домовилися не коментувати ситуацію аж до оголошення підсумків 28 липня, взявши час на ознайомлення з більш ніж 500-сторінковим рішенням. Співрозмовники видання вважають, що Росія буде в будь-якому випадку намагатися оскаржити вердикт суду. 

За рішенням суду, оскільки присуджена "істотна сума", у Росії є час на виплати до 15 січня 2015 року, після чого почнуть нараховуватися відсотки. Також протягом 10 днів з 28 липня Росія може звернутися до судів Голландії, на території якої розглядався позов, із заявою про ануляцію рішення.

Судовий процес почався в 2005 році. У 2003 році держава висунула проти ЮКОСа звинувачення в несплаті податків, президент і основний акціонер компанії Михайло Ходорковський був заарештований (засуджений за шахрайство в 2005 році, помилуваний і випущений на свободу в грудні 2013 року). Наприкінці 2004 року через аукціон за 263 млрд руб. ($ 9,3 млрд на той момент) був проданий основний актив ЮКОСу, "Юганскнефтегаз" (зараз належить "Роснафті"). У 2005 році Михайло Ходорковський продав своїм партнерам частку в GML, і вона стала контролювати 70,5% ЮКОСу.

Від всіх судових розглядів навколо компанії бізнесмен з тих пір дистанціювався, минулого тижня його представники стверджували, що до поточного процесу Ходорковський не має ніякого відношення. Власниками GML вважаються Леонід Невзлін, Володимир Дубов і ряд інших. 

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl + Enter

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: