fbpx

МОЗ пропонує скасувати фінансування пацієнтів без декларацій - кінцеве рішення через три дні

Здоров'я 13:28, 16.04, 2019

МОЗ хоче достроково припинити виплати за пацієнтів без декларацій – аби зекономити 360 мільйонів та стимулювати незадекларованих.

Чи платитиме держава з 1 квітня за обслуговування у сімейного лікаря пацієнтів без оформлених декларацій? Чи пацієнтам доведеться це робити самим? 

За останньою інформацією МОЗу, наразі декларації з сімейними лікарями підписали майже 27 мільйонів українців, тобто дві третини населення, а значить для третини громадян України це питання актуальне.

На вчорашньому засіданні Кабміну урядовці обговорювали ініціативу МОЗу про дострокове скасування виплат за пацієнтів без декларацій і врешті взяли три дні на те, щоб доопрацювати відповідну постанову, повідомив Укрінформ.

Чому МОЗ несподівано хоче скасувати виплати за "незадекларованих"?

Наразі існує дві категорії пацієнтів, так званий "зелений" і "червоний" списки – ті, хто підписав декларацію, і ті, хто ще цього не зробив. За обслуговування кожного пацієнта із "зеленого" списку Національна служба здоров’я України із липня 2018 року сплачує по 370 гривень на рік.

Тариф за пацієнта із "червоного" списку в 2018 році становив 240 грн, незалежно від віку, а з січня 2019 року – 120 грн.

Скасувати виплати за пацієнтів без декларацій у відомстві планували з 1 липня цього року. Але раптом вирішили випередити заплановані терміни і 7 березня відповідна постанова з’явилася на сайті МОЗу для громадського обговорення. 

На фейсбук-сторінці відомства про це інформації не було, а відтак документ залишався поза широкою увагою громадськості.

У МОЗ зміщення строків пояснюють так: наразі кількість пацієнтів, які вже підписали декларації, досягла того рівня, який планувався на кінець червня 2019 (передбачалося, що до того часу декларації підпишуть 20 мільйонів пацієнтів). Та і темпи укладення декларацій спостерігаються високі – у березні 2019-го було на 815 996 декларацій більше ніж у лютому 2019-го, а в лютому – аж на 1 172 414 декларацій більше ніж у січні. Це потребує збільшення фінансування закладів охорони здоров’я за "зеленим списком" та зменшення фінансування за "червоним списком". У відомстві вже підрахували, що закриття "червоних" списків з квітня зекономить бюджету 360 мільйонів гривень і дозволить їх перенаправити на обслуговування пацієнтів, які все таки підписали декларації.

Крім того, це має стимулювати населення і медзаклади швидше переходити на новий принцип надання медичних послуг – "гроші ідуть за пацієнтом".

До чого домовилися на засіданні уряду?

Цю пропозицію від МОЗу учора розглядали під час засідання Кабінету Міністрів.

Уповноважена Верховної Ради з прав людини Людмила Денісова не підтримала проект відповідної постанови, відмітивши, що за таких умов створюється ситуація, коли для пацієнтів, які не обрали лікаря, коштів для надання первинної медичної допомоги взагалі не передбачено. “Це порушення статті 49 Конституції України, бо у державних та комунальних закладах охорони здоров'я медична допомога надається безоплатно”, – сказала Денісова. Вона вважає, що порушується також положення статті 52-ї закону України про Кабінет міністрів України, бо така постанова заднім числом взагалі не може бути прийнята. А також відмічає, що моніторинг Уповноваженого засвідчив, що на сьогодні значна кількість людей позбавлена можливості укладення відповідних декларацій за місцем проживання з причини відсутності лікарів первинної ланки надання меддопомоги.

Свої зауваження висловив і Олександр Шубін, перший заступник голови Федерації профспілок України:

"Передчасне скасування "червоного" списку потенційно створює небезпеку щодо оплати медиків, які працюють відповідно до нього. Оскільки бюджети були сформовані з огляду на припинення дії списку пізніше, то виникає небезпека, що умови оплати праці будуть погіршені".

Виконувачка обов’язків міністра охорони здоров’я Уляна Супрун відповіла, що пацієнтам, які ще не підписали декларацію, все одно матимуть право на безоплатну медичну допомогу при невідкладних станах, у екстрених випадках тощо, що прописано в постанові.

"Ті пацієнти, які приходять до лікарів і мають невідкладний стан, можуть підписати декларацію. У будь-якій країні, де діє принцип "гроші ходять за пацієнтом", треба, щоб пацієнт зареєструвався, і щоб ми знали, куди перераховувати гроші. Щодо роботодавців, то 90% закладів первинної ланки отримують більше фінансування, ніж будь-коли після підписання договорів із НСЗУ. Проблем із зарплатами немає", – додала Уляна Супрун.

В підсумку прем'єр-міністр України Володимир Гройсман доручив Міністерству охорони здоров'я у триденний термін доопрацювати проект постанови, взявши до уваги висловлені зауваження.

Як є наразі?

"Постанова, якою передбачено зміну строку дії тарифу за обслуговування пацієнтів, включених до червоного списку, була прийнята сьогодні на засіданні Уряду з доопрацюванням та буде опублікована Урядом (на це НСЗУ не впливає).

Порядок обслуговування пацієнтів станом на зараз такий самий, як і був до 1 квітня (120 гривень за пацієнта – Ред.)

Ще у 2017 році Закон "Про державні фінансові гарантії медичного обслуговування населення" передбачив, що якщо пацієнт хоче скористатися безоплатними медичними послугами, він має звернутися до надавача медпослуг та обрати лікаря, подавши декларацію”, – коментують у прес-службі НСЗУ.

У міністерстві ж окремо пояснюють: у випадку невідкладного стану пацієнтам, які не обрали свого лікаря або знаходяться у відпустці чи відрядженні, сімейний лікар, терапевт або педіатр надасть безоплатно медичну допомогу. Це регламентується Наказом МОЗ №503 "Про затвердження Порядку вибору лікаря, який надає первинну медичну допомогу, та форми декларації про вибір лікаря, який надає первинну медичну допомогу".

Щоб отримати повний перелік послуг у сімейного лікаря, терапевта або педіатра, гарантовано оплачений Національною службою здоров’я, потрібно обрати свого лікаря та підписати з ним декларацію.

Кінцевого терміну підписання декларації офіційно не прописано.  

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl + Enter

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: