fbpx

Штрафи в сотні тисяч гривень: інспекторам праці надали виняткові повноваження

Економіка 16:14, 17.01, 2017

Цьогоріч суттєво збільшилася фінансова відповідальність роботодавців за неналежне оформлення трудових відносин та недотримання мінімальних зобов’язань з оплати праці робітників.

З 1 січня цього року істотно зросли штрафи за порушення законодавства про працю. Про новації на круглому столі для представників сільськогосподарських підприємств розповіла заступник начальника управління Держпраці в Івано-Франківській області Мирослава Клим.

Перше, що варто знати всім працедавцям області, наголосила Мирослава Клим – державні інспектори з питань праці отримали широкі повноваження. А саме – право безперешкодного доступу в будь-який час доби до будь-якого приміщення та документів, які стосуються використання найманої праці. Україна ратифікувала відповідну Міжнародну конвенцію, яка наділяє інспекторів Держпраці винятковими правами стосовно роботодавців. Відповідно Мінсоцполітики розробило новий порядок для інспекторів і подало його на затвердження уряду. Погоджений Кабміном документ очікують у найближчі дні.

Відповідно до цього порядку і нових повноважень інспекторів праці за перешкоджання у перевірці, недопущення інспектора на підприємство чи відмова у наданні документів тягне за собою штраф у 320 тис. грн.

Наприклад, пояснила представниця Держпраці, інспектор прийшов із перевіркою на підприємство і йому не надали документів. Він виносить постанову на керівника цього підприємства і штрафує його на 1700-1900 грн (залежно від статусу підприємства), а до того виносить постанову на ПП чи юридичну особу – штраф у розмірі 100 мінімальних зарплат, або 320 тис. грн. Окрім того, інспектор складає протокол про адміністративне порушення, якщо таке є, і передає документи до суду.

Перевірки, відзначила Мирослава Клим, є планові і позапланові. Список планових перевірок підприємств розміщений на сайті Держуправління праці в області. Позапланові перевірки проводять на звернення працівників, коли ті скаржаться на невиплату заробітної плати, розрахункових, понаднормових, відрядних тощо, або на те, що неоформлені чи оформлені на роботу з порушеннями.

Відтепер при позапланових перевірках інспектори праці "розбирають по кісточках" не лише випадок, про який ідеться у зверненні чи скарзі. Вони повністю перевіряють підприємство на предмет дотримання трудового законодавства. У випадку порушень накладають штрафи.

"Нещодавно відбувалася позапланова перевірка підприємства, яке здійснює лісозаготівлю, – розповідає Мирослава Клим,  на підприємство відмовилися допустити нашого інспектора. Навіть подали нам офіційну записку, мовляв, у доступі відмовляємо. Коли ж ми пояснили керівнику підприємства, скільки в такому випадку йому доведеться заплатити штраф, то інспектору одразу відкрили доступ до всіх документів".

Щоправда, гостинний прийом інспектора та доступ до документів іще не означають відсутність штрафів.

"Дуже суттєво збільшили фінансову відповідальність роботодавців за порушення трудового законодавства", – констатує заступник начальника управління Держпраці.

Найбільш поширеними порушеннями, за які тепер нараховують фінансові санкції, в області є такі:

  • "стажування" чи "випробувальний термін" для працівників без оформлення на роботу. Це кваліфікують як неналежне оформлення трудових відносин. Роботодавець повинен оформити наказ про прийом на роботу чи подати інформацію в ДФС до моменту допуску працівника на робоче місце. Наказ чи подання інформації в той самий день також уважається порушенням і карається штрафом у 96 тис. грн за кожного працівника, оформленого з порушеннями;
  • робота за договором, якщо вона містить ознаки роботи на посаді, роботи упродовж визначеного терміну тощо. Та ж кваліфікація порушення, той же штраф – по 96 тис. грн за кожного працівника;
  • невиплата понаднормових, "шкідливих", "відрядних", "вихідних" виплат тощо вважається недотриманням мінімальних гарантій в оплаті праці і теж карається штрафом у розмірі 32 тис. грн за робочу "голову";
  • недотримання прав мобілізованих працівників – аналогічно, по 32 тис. грн штрафу.

Іще одна суттєва новація. Посада інспектора з праці вводиться, відповідно до нового порядку, в органах місцевого самоврядування. Зокрема, в ОТГ  з розрахунку один інспектор на 20 тисяч працюючих. Де кількість працюючих буде більшою, буде створюватися територіальний відділ обласного управління праці.

"Ці інспектори працюватимуть у штаті апарату виконавчої влади, однак підконтрольні і підзвітні будуть Держпраці,  пояснила Мирослава Клим. – Їхні повноваження будуть такі ж, як у інспекторів обласного управління". 

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl + Enter

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: