fbpx

Скривджених банками українців захищатиме фінансовий омбудсмен

Суспільство 17:28, 22.08, 2018

Українці не поспішають брати споживчі кредити чи відкривати депозити через недовіру до фінансових установ. У разі конфліктних ситуацій із банками люди не знають, як захиститися, а судам не довіряють. Захистити скривджених українців незабаром зможе фінансовий омбудсмен, кажуть фахівці.

Лише 2% мешканців України мають довіру до фінансових установ, а 30% споживачів відмовляються користуватися банками та фінансовими компаніями, якщо у них там виникли спори чи конфлікти. Судовим рішенням довіряють 10% наших громадян. Таку статистику оприлюднили під час прес-конференції "Як захищатиме споживачів фінпослуг фінансовий омбудсмен, посаду якого планують запровадити в Україні", що відбулася нещодавно у Львівському прес-клубі.

Дані надали фахівці Проекту USAID "Трансформація фінансового сектору". Зокрема, 37% українців – не мають банківських рахунків і 70% – не мають жодних заощаджень.

"Така ситуація не тільки не стимулює економічне зростання в країні, а й навпаки, сприяє росту тіньової економіки", – наголошує експерт зі захисту прав споживачів фінансових послуг Проекту Тетяна Бурак.

Фінансовий омбудсмен може кардинально змінити ситуацію на фінансовому ринку. Фінансовий омбудсмен – це інституція, яка вирішуватиме в досудовому порядку спори між споживачами фінансових послуг та фінансовими установами. Це буде недержавна установа, яка існуватиме на внески фінансових установ. Фахівці Проекту вважають, що законопроект №8055, який має запровадити посаду фіномбудсмена, є революційним для України, адже вперше зможе змінити взаємовідносини між фінансовими установами та споживачами і побудувати їх на довірі.

Як пояснює Тетяна Бурак, фінансовий омбудсмен буде намагатися примирити обидві сторони конфлікту (у країнах ЄС ця процедура є успішною у 60-70% випадків). Якщо примирення досягти неможливо, омбудсмен буде розглядати спір і приймати рішення. Його рішення буде обов’язковим для виконання фінансовими установами і прирівнюватиметься до рішення суду.

Звернутися за допомогою до омбудсмена буде дуже просто. Спочатку, звісно, споживач змушений буде звернутися зі скаргою до фінансової установи, до роботи якої він матиме претензії. Якщо відповідь його не задовольнить або ж установа проігнорує звернення, то тоді вже – до омбудсмена. 

"Омбудсмен розглядатиме тільки документи. Тому тут не потрібна присутність ані адвокатів, ані навіть самого споживача. На етапі примирення звернення – безкоштовне. Якщо примирити сторони не вдалося, то фінансовий омбудсмен розгляне спір та винесе рішення. І це коштуватиме для споживача 90 гривень, або 5 відсотків від прожиткового мінімуму", – каже Тетяна Бурак.

"Дуже важливо, що звертатись до фінансового омбудсмена зможуть виключно фізичні особи. Тобто фінансовий омбудсмен – інструмент саме для людей. По-друге, фінансовий омбудсмен – це не заміна судів, а створення нової ефективної альтернативи їм. Жоден споживач не буде обмежений у праві звернутись до суду на будь-якому етапі вирішення спору. Але ми все-таки сподіваємося, що він буде обирати саме звернення до фінансового омбудсмена. Адже він прийматиме рішення неупереджено, компетентно та досить швидко – в строк до 60 днів. Для порівняння: українські суди можуть розглядати такі справи 1-2 роки", – розповідає Руслан Сидорович, голова підкомітету з питань виконання рішень Європейського суду з прав людини Комітету Верховної Ради з питань правової політики та правосуддя.

У законопроекті закладено такий алгоритм призначення фіномбудсмена, який дозволить йому бути максимально незалежним. Як показує світовий досвід, така неупереджена та професійна інституція користується довірою громадян.

Підписуйтеся на КУРС у Telegram та Twitter – лише найцікавіші і найважливіші новини Івано-Франківська і області! 

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl + Enter

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: