fbpx

Станиславівські оголошення: крамниця Антонія Увєри і "корсетні" страждання

Наша історія 15:16, 30.03, 2016

В Станиславові початку ХХ ст. було досить багато "люксових" крамниць як на невелике місто. Зокрема, до таких належав магазин львівського торговця Антонія Увєри.

В ньому для тодішніх модників і модниць відкривався безмежний простір для творчості, адже основним товаром закладу були тканини, з яких потім створювались розкішні сукні чи елегантні костюми.

Станиславів історіяФілія львівського "Магазину блаватних товарів і полотна Антонія Увєри" відкрилась у Станиславові в 1911 р. в пасажі Гартенберґів. Блаватом тоді називали шовкову тканину, найчастіше блакитного кольору. Серед розмаїття товарів у крамниці також продавалися, вуалі, батист, шифон, "зефір" – тонка бавовняна тканина і "гренадин" – легкий французький шовк. В 1912 р. асортимент закладу поповнила білизна. Оголошення в газеті "Кур’єр Станиславівський" від 20 жовтня 1912 р. якраз повідомляє, що надійшов товар для осінньо-зимового сезону і впроваджено нову групу товарів – "дамську і чоловічу білизну у величезному виборі".

Станиславів старий

Магазин Антонія Увєри в кам`яниці Гаусвальда. Поштівка з колекції В. Шулепіна.

Важливим елементом жіночої білизни в ті часи був корсет, який чудово моделював фігуру, робив талію витончено-стрункою, але завдавав чималих незручностей. Під час балів і карнавалів "корсетні зомління" були звичною справою. Ось як газета "Кур’єр Станиславівський” в 1912 р. описувала корсетні страждання тодішніх дам: "Спідниця довга, вузька і довгий корсет… Цей тандем перетворює життя дам у нескінченні страждання. Сісти на крісло чи встати, зійти з фіакра чи всістися в нього – скільки в цьому важкої праці, яка викликає рум’янець на личку і зрошує потом чоло. Рада була б їхати, а мусиш іти, рада була б сидіти, а мусиш стояти. А якщо дама має на модно зачесаний голівці ще й великий капелюх, то скільки дверей і порогів стають для неї Рубіконом, перейти який вона не має відваги! Хотіла би забігти до цукерні Кровіцького на шоколад, але боїться! До цукерні ще треба якось зайти, а потім там якось всістися. Приїхала до парку, хоче прогулятися, але спочатку якось треба вийти з фіакра. При всіданні їй допомагали слуги, тож тепер вона відмовляється від прогулянки, щоб не робити з себе видовища. Бо ж лихо не спить, раптом вона впаде! А намагатися встати без кількох пар сильних рук – марна справа…"

Як бачимо на фото, навіть одягання корсета не обходилось без сильних чоловічих рук (і не тільки!). Дами того часу вдягали також панталони, прикрашені стрічками й мереживом, довжиною майже до коліна, і нижню спідницю, яка польською мовою має кумедну назву "галька". Чоловіки носили підштаники, які спочатку були довжиною до гомілки, потім до колін. Популярним чоловічим спіднім одягом були й бавовняні комбінезони, що облягали тіло.

Станиславівська філія магазину Антонія Увєри була відома цікавими рекламними акціями. Наприклад, у 1912 р. в крамниці пройшла акція "Білий липень" – упродовж місяця всі білі тканини і речі продавалися зі значними знижками. Перед Різдвом за зниженими цінами пропонували відрізи тканин на святкові сукні, шовкові нижні спідниці, шарфики, пледи і столовий текстиль. Польська преса закидала власнику крамниці Антонію Увєрі, що він надто активно рекламував свої товари, зокрема розміщав численні оголошення в українських часописах, у той час як українські підприємці рідко рекламувалися в польських газетах.

Після 1914 р. магазин Антонія Увєри розмістився у кам’яниці Гаусвальда і набув майже такої ж популярності, як і "материнський" заклад у Львові. В 1920 р. Антоній Увєра придбав одну з найкрасивіших будівель Львова – готель "Європейський". В 30-х роках на його замовлення було виконано капітальне перепланування цього знаменитого готелю. Нині будівлею володіє представництво "Укрексімбанку" у Львові (площа Міцкевича, 4).

В Станиславові у міжвоєнний період перший поверх кам’яниці Гаусвальда заселили вже інші орендарі – магазин парфумів і побутової хімії "Фарболь" українського підприємця Юрія Синишина та килимова крамниця Самуелі.

Олена Бучик

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl + Enter

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: