fbpx

Станиславівські оголошення: легенда про "пишноволосу богиню"

Наша історія 22:15, 23.12, 2015

Звичайні оголошення, які ми бачимо щодня й одразу забуваємо, можуть колись у майбутньому виявитися ключиком до розуміння нашого часу й способу життя. Пропонуємо зануритися в історію повсякденності старого Станиславова, орієнтуючись за "меседжами", які посилають нам оголошення в тогочасній місцевій пресі.

В кінці дев’ятнадцятого століття й на початку двадцятого вся Австро-Угорська імперія була заворожена легендою про "пишноволосу богиню". Більше того, історія Анни Чиллаґ (від угорського "csillag" – зірка) вражала уяву жителів не лише великої імперії, а й усієї Європи.

Як бачимо з оголошення, її коси мали довжину 185 см. Реклама повідомляє, що такого результату Анна досягла за 14 місяців завдяки використанню помади для волосся, яку винайшла сама. Начебто ця помада була єдиним ефективним засобом, що прискорював ріст волосся, укріплював волосяні цибулини, викликав у чоловіків інтенсивний ріст бороди, надавав волоссю привабливого блиску і запобігав його сивінню до глибокої старості.

Станиславівські оголошення: легенда про "пишноволосу богиню" 1

                                    Анна Чиллаг 

Придбати диво-засіб можна було у дроґерії магістра фармації Морица Бібринґа у Станиславові на вул. Сапєжинській по одній, дві, три чи п’ять корон за коробочку або ж замовити безпосередньо у Відні. На поштівці справа добре видно вивіску дроґерії. На час зйомки вона належала підприємцю Войцеховському з Перемишля, але пізніше стала власністю Морица Бібринґа. Фармацевт мав кілька закладів у Станиславові, зокрема один з них розміщався на вул. Смольки, 1 (нині вул. Бачинського).

Станиславівські оголошення: легенда про "пишноволосу богиню" 3

Вулиця Сапєжинська 

Розповідали, що Анна Чиллаґ народилася у чеському містечку Карловіце на Моравах. Усі їй дуже співчували, бо молода й приваблива жінка була майже лисою. Анна вела бездоганний спосіб життя, була відома своєю побожністю. Вона гаряче молилася, щоб Бог подарував їй здорове й гарне волосся. І ось на неї найшло просвітління, і вона створила засіб, завдяки якому її волосся стало інтенсивно рости. Анна випробувала засіб на своїх рідних, і невдовзі вся сім’я ходила з пишними шевелюрами, а чоловіки ще й з довгими бородами і вусами. Незабаром вона ощасливила всіх жителів рідного містечка, за що її прозвали "пишноволосою богинею" чи "апостолкою волосся".

Як же відреагували на цю дивовижну історію в Станиславові? Багато хто щиро повірив, тож засіб для укріплення волосся продавався рекордними темпами. Проте знайшлися й скептики, які вважали, що вся історія з Анною Чиллаґ – лише "мильна бульбашка" і вдалий маркетинговий хід. В січні 1909 р. газета "Кур’єр Станиславівський" надрукувала замітку, в якій піддавалася гострій критиці "смішна і шкідлива" реклама в місцевій пресі. Автор замітки протестував проти нав’язування мешканцям міста сумнівних закордонних товарів замість перевіреної продукції місцевих виробників. "На перших шпальтах знаходимо заклики підтримувати вітчизняних і місцевих виробників, боротися проти нав’язування іноземної продукції. Але киньмо оком на останню шпальту – і знайдемо великі рекламні оголошення: "Я – Анна Чиллаґ!", "Мило Шихта" та інші, неначе місцевих виробників подібної продукції зовсім не існує" – говорилося у замітці.

Скептики також висловлювали переконання, що Анни Чиллаґ узагалі не існувало в реальності. Але вони помилялися: вона була цілком реальною особою. Майбутня "апостолка волосся" народилася в 1852 р., але не в Чехії, а в містечку Залаеґерсеґ на заході Угорщини. Її фірма, що займалася виробництвом засобів для укріплення волосся, була заснована в 1876 р. В 1880-х роках резиденція бізнесу знаходилась у Будапешті. Сліди Анни Чиллаґ віднаходяться й у віденському архіві. Починаючи з 1894 р., така особа фігурувала у торгових реєстрах як "винахідниця парфумерної продукції". Проте вже з 1899 р. керівником бізнесу значився брат Анни – Бернард, який займався ним аж до своєї смерті в 1925 р. Філії цієї фірми були розкидані по всій Австро-Угорщині. В берлінських адресних книгах Анна Чиллаґ значилася як власниця фабрики парфумерної продукції. В1924 р. вона була зареєстрована власницею фірми "Anna Csillag GmbH". Померла "пишноволоса богиня" 5 січня 1940 р. у віці вісімдесяти семи років.

Хоча й цілком доведено, що Анна Чиллаґ існувала в реальності, досі невідомо, чи її розкішне волосся було справжнім, а не майстерно виготовленою перукою. І чи справді вона зображена на численних рекламних малюнках і фото? Проте не підлягає сумніву, що така розкішна шевелюра аж ніяк не могла вирости за 14 місяців і бути результатом використання помади для волосся. Тож уся легенда про "пишноволосу богиню" була всього лише добре спланованою рекламною кампанією.

Людям властиво чекати чуда, особливо напередодні новорічних свят. На жаль, ніколи не бракує тих, хто прагне нажитися на цій вірі. Чудеса справді  трапляються, але тільки тоді, коли ми створюємо їх для себе самі. Ну й, звісно, дружимо зі здоровим глуздом.

Олена Бучик

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl + Enter

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: