fbpx

Станиславівські оголошення: про ляльок, похоронні вінки та інші виставки старого міста

Наша історія 20:26, 19.11, 2017

Сьогодні в Івано-Франківську часто відбуваються різні виставки, але сто років тому вони користувалися значно більшою популярністю. Хоча смаки в тодішньої публіки були трохи своєрідні.

В 1880-х роках на вул. Сапєжинській, 3 (тепер вул. Незалежності) працювала велика крамниця Леона Ваґнера, в якій продавалися галантерейні товари, а також похоронні вінки й штучні квіти. В жовтні 1885 р. цей заклад влаштував велику виставку своїх товарів. Ось що повідомляє про неї міська преса: "Виставка могильних вінків, організована галантерейною крамницею Леона Ваґнера, представляє надзвичайно гарні, а також і недорогі вироби. І вдень, і ввечері при освітленні вона приваблює так багато публіки, що часом не можна пройти тротуаром. Справді, пан Ваґнер може похвалитися хорошим смаком і підприємницькою спритністю".

Значно веселіший захід відбувся в грудні 1900 р. – виставка ляльок, організована крамницею іграшок і сувенірів "Лувр". Тут демонстрували аж 5 тисяч ляльок, убраних в елегантні туалети. Екземпляри, що особливо сподобалися, можна було придбати за цінами від 20 центів до 25 злотих ринських.

Станиславівські оголошення: про ляльок, похоронні вінки та інші виставки старого міста 1

Крамниця Лувр (справа)

В серпні 1902 р. великий інтерес публіки викликала виставка меблів, організована місцевою столярською школою. Відвідувачі з захватом оглядали вишукані меблі, прикрашені різьбою, дорогими тканинами й мереживом. Особливо запам’ятався публіці оригінальний гарнітур для "кавалерського покою" в гуцульському стилі, дамський туалетний столик з червоного дерева в стилі ампір та столик і шафка для спальні в стилі сецесія.

Станиславівські оголошення: про ляльок, похоронні вінки та інші виставки старого міста 2

Важливою подією для міста в листопаді 1908 р. стала велика промислова виставка. Тут демонструвалися вироби місцевих промисловців та підприємств з інших міст Галичини. Особливо вирізнялися роботи станиславівського художника і різьбяра Яна Новаковського, елегантні меблі, виготовлені місцевим столяром Стельмашинським, металева продукція фабрики "Край" і мистецькі рами для картин палітурника Позовського, одна з яких була у вигляді арфи.

Станиславівські оголошення: про ляльок, похоронні вінки та інші виставки старого міста 3В квітні 1910 р. в пасажі Гартенберґів відбувся незвичний захід – виставка справжніх перських килимів і гаптувань. Як бачимо, реклама заходу повідомляла, що цю виставку організувала фірма з Перемишля – "Спеціальний дім килимів Марека Борица". Тут можна було побачити рідкісні екземпляри східного килимового мистецтва. Вхід для відвідувачів був вільний, і вони не були зобов’язані купувати продукцію фірми.

В 1912 р. на розі вулиць Ґославського і Шидловського (тепер Вітовського і Грушевського) відбулася виставка квітів, організована крамницею садових товарів "Флора". Публіка милувалася трояндами, конваліями, фіалками і гвоздиками. Цей захід трохи нагадував дитячу казку "Дванадцять місяців", адже вся квіткова розкіш буяла у виставковій кімнаті крамниці у грудні, незадовго до новорічно-різдвяних свят.

Дуже важливий захід відбувся в Станиславові з 2 по 16 грудня 1928 р. за активного сприяння магістрату та воєводи Броніслава Наконєчнікова-Клюковського. В залах Каси ощадності (тепер вул. Мазепи, 14) кілька ентузіастів влаштували "Історичну виставку міста Станиславова". Протягом двох тижнів містяни мали змогу побачити унікальні раритети – оригінали привілеїв XVII ст., коштовне храмове начиння, стародруки, портрети магнатів Потоцьких та їхніх сучасників, скульптури, зброю, меблі, плани станиславівської фортеці та багато іншого.

В місті також регулярно проводилися виставки графіки, художньої вишивки та "аматорського малярства". Вони найчастіше розміщалися на другому поверсі колишньої гауптвахти, де до 1896 р. було міське казино (тепер тут бібліотека медуніверситету). Своє мистецтво демонстрували й фотографи. Так, у лютому 1874 р. можна було побачити унікальні світлини фотографа Юліана Дуткевича – види Станиславова у великому форматі. Як зазначала преса, ці фото були дуже майстерно виконані й викликали схвалення у публіки. 

 

Олена Бучик

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl + Enter

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: