fbpx

Станиславівські оголошення: як місцеві футболісти чехів перемогли

Наша історія 15:41, 25.11, 2015

Звичайні оголошення, які ми бачимо щодня й одразу забуваємо, можуть колись у майбутньому виявитися ключиком до розуміння нашого часу й способу життя. Пропонуємо зануритися в історію повсякденності старого Станиславова, орієнтуючись за "меседжами", які посилають нам оголошення в тогочасній місцевій пресі.

Івано-франківські футбольні вболівальники досить бурхливо відреагували на вихід української збірної у фінальну частину Євро-2016. Сто років тому в мешканців нашого міста теж були приводи радіти за улюблену команду і голосно кричати "Гооол!".

В 1908 р. було засновано Станиславівський спортивний клуб "Ревера", який об’єднав у собі команди з футболу, жіночого й чоловічого волейболу, хокею, секції боксу, велосипедного спорту й легкої атлетики. "Фірмовими" кольорами клубу були червоний і синій, а назва походить від прізвиська Станіслава Ревери Потоцького – батька засновника нашого міста. Потоцький мав звичку часто повторювати латинський вираз "re vera", тобто "правдива річ", "правда". Так його й назвали Реверою.

Станиславівські оголошення: як місцеві футболісти чехів перемогли 1

Знак клубу "Ревера"

Першим матчем футбольної команди "Ревера" вважається поєдинок з резервістами львівського клубу "Чарні", що відбувся у Львові 20 червня 1909 р. На жаль, цей матч станиславівські футболісти програли з рахунком 4:1. Гра-відповідь відбулася в Станиславові 4 липня, але знову невдало для "Ревери". Рахунок складав 3:1 на користь львівської команди.

Як бачимо з оголошення, далі справи у місцевих футболістів пішли значно краще. У вересні 1909 р. команда третього складу "Ревери" отримала блискучу перемогу над чеською командою "Вікторія», вигравши з рахунком 6:2. Другий матч з «Вікторією" був ще більш успішним і закінчився розгромним рахунком 7:0 на користь першого складу "Ревери". Газета "Кур’єр Станиславівський" люб’язно зазначає, що гра обох команд була цілком правильною, але чехам трохи бракувало злагодженості, що й стало причиною їхньої поразки. Суддею цих переможних матчів був пан Пренґовський.

Станиславівські оголошення: як місцеві футболісти чехів перемогли 2Футболісти клубу "Ревера", 1909 р

В оголошенні вказано, що матчі відбулися на спортивному майданчику в парку Йордана, що якраз створюється. Навесні 1906 р. міська Каса ощадності пожертвувала 40 тис. корон на купівлю десяти морґів землі (приблизно 6 гектарів) для облаштування парку для розваг і спортивних занять молоді. В серпні 1906 р. газета "Кур’єр Станиславівський" присвятила побудові парку замітку на першій шпальті. "Однією з найперших цілей, що ставлять перед собою засновники парку Йордана в Станиславові, є те, щоб наша молодь поза школою могла знайти вихід для свого темпераменту, бавитися на свіжому повітрі у спосіб пристойний і належний", – зазначалось у публікації. На той час у Кракові вже існував парк, створений за ініціативою польського громадського діяча Генрика Йордана. Там розміщалися площадки й павільйони для занять гімнастикою. Засновники станиславівського парку не лише запозичили ідею, а й навіть їздили до Кракова для перейняття досвіду. Над іменем теж довго не мудрували й назвали як у Кракові – парк Йордана. Парк було відкрито в 1908 р., але, як бачимо з оголошення, певні роботи там велися і в 1909 р. Нині на цій території знаходиться стадіон "Рух".

В 1919 р. Станиславівський спортивний клуб "Ревера" змінив назву на "Військово-цивільний спортивний клуб "Ревера" Станиславів". Одне з найбільших його досягнень – друге місце на чемпіонаті Львівського окружного футбольного союзу в 1928 р. і чотириразова перемога на чемпіонатах Станиславівського окружного футбольного союзу. Футболісти "Ревери" прагнули потрапити до першої футбольної ліги, але це їм так ніколи й не вдалося.

В 1938 р. клуб гучно відсвяткував 30-річчя свого існування. Був організований розіграш спеціального ювілейного кубка, на який запросили три футбольні команди: "Dragos Voda" (Румунія), "Cracovia" (м. Краків) та збірну Станиславівського воєводства. Перше місце і кубок дісталися румунській команді, "Ревера" посіла друге місце, третє місце зайняли гості з Кракова, а воєводська збірна опинилася на четвертому місці.

Втрата місцевою командою свого ж кубка не зіпсувала настрій мешканцям Станиславова. Святкові ігри були дуже добре організовані, перед кожним матчем грала музика. Тож не дивно, що їх відвідала величезна кількість людей. Кожен футболіст, який брав участь у святкових матчах, отримав на пам'ять іменного годинника з гравіруванням на згадку про ювілей. З початком Другої світової війни клуб "Ревера" призупинив свою діяльність, і її так ніколи й не було відновлено.

Олена Бучик

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl + Enter

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: