fbpx

Станиславівські оголошення: як у місті сто років тому взуття продавали

Наша історія 19:36, 04.11, 2015

Звичайні оголошення, які ми бачимо щодня й одразу забуваємо, можуть колись у майбутньому виявитися ключиком до розуміння нашого часу й способу життя. Пропонуємо зануритися в історію повсякденності старого Станиславова, орієнтуючись за "меседжами", які посилають нам оголошення в тогочасній місцевій пресі.

Недаремно кажуть: хорошого взуття забагато не буває. Саме на якісних туфлях зробила свій бізнес відома австрійська компанія "Del-Ka", що мала свій магазин і в Станиславові.

Фірма була заснована ще в 1907 р. Існує дві версії виникнення назви "Del-Ka". За першою, вона походить від імен однієї з власниць компанії – Доріс Елізабет Клауснер. За іншою версією, двоє братів з родини Клауснерів – Юліус і Людвиґ – назвали фірму на честь своїх дружин, яких звали Дора і Елла. Так чи інакше, продукція марки "Del-Ka" швидко завоювала серця модниць і модників у багатьох країнах Європи. Перед Першою світовою війною компанія мала лише сім крамниць, але їхня мережа швидко розширювалась. 19 грудня 1925 р. магазин "Del-Ka" відкрився у станиславівському пасажі Гартенберґів.

Станиславівські оголошення: як у місті сто років тому взуття продавали 1

Магазин "Del-Ka" у пасажі Гартенберґів (справа)

Магазин у Станиславові активно "просував" свій товар, часто організовував різноманітні рекламні акції. Як бачимо з оголошення, з 29 січня до 11 лютого 1928 р. діяла акційна пропозиція на жіночі туфельки під гучною назвою "Надзвичайний тиждень дешевого взуття". Деякі серії (тобто пари взуття, об’єднані спільними деталями у фасоні) продавали майже за півціни. Наприклад, серія І раніше коштувала 32,50 злотих, а під час акції пропонувалася за 16,90. Судячи з оголошення, взуття марки "Del-Ka" було досить дорогим. В 1924-1938 рр. зарплата кваліфікованого працівника в тодішній Польщі складала 70-120 злотих у місяць, тож придбати туфельки, наприклад, за 57,50 злотих могла дозволити собі далеко не кожна пані.

Впадають в око переконливі фрази, які не можуть залишити покупця байдужим: "Небувала можливість заощадження грошей", "Негайне відвідування магазину – в ваших інтересах, адже окремих розмірів уже через кілька днів не буде". Разом з тим ця яскрава пропозиція несе в собі відлуння недавньої кризи. В повоєнній Польщі лютувала страшна інфляція. Замість австрійських грошей були впроваджені так звані польські марки, курс яких стрімко падав. На початку 1924 р. газета коштувала 250 тис. марок, сигарета – 90 тис. марок. У квітні того ж року знецінену марку замінив злотий, що прирівнювався до 1,8 мільйона (!) марок. Згодом валюта стабілізувалась, але слід цієї кризи, очевидно, залишився в людській свідомості. Цим користується реклама й закликає споживачів запасатися взуттям, купувати його зараз, щоб носити пізніше, адже незабаром ціни буде підвищено через подорожчання сировини.

Якими ж були тодішні модні туфельки? Вони мали досить високий каблук, вузенький носок, спереду – ремінець чи Т-подібну защіпку. Колір взуття переважно був яскравим, контрастним до одягу. Ремінець нерідко прикрашали штучними перлами чи кристалами. Тодішнє жіноче взуття виготовляли досить міцним і трохи громіздким, щоб воно витримувало енергійні рухи наймодніших танців – чарльстона, шиммі й фокстроту, адже 20-ті роки – це час так званої "танцювальної лихоманки". Ближче до 30-х років взуття стало легшим і більш витонченим, а кольори – стриманими: бежевий, коричневий, сірий.

Станиславівські оголошення: як у місті сто років тому взуття продавали 3Мода 20-их років минулого століття. 

Компанія "Del-Ka" успішно пережила Другу світову війну й надалі розбудовувала мережу своїх крамниць. В 1957 р. їх було вже 63. В подальшому компанія кілька разів змінювала власників, тепер перебуває у складі німецького взуттєвого гіганта "Ara Shoes", який, до речі, володіє легендарним брендом "Salamander". Нові власники зберегли торгову марку "Delka", тож придбати «історичні» мешти можна й у наші дні.

Олена Бучик

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl + Enter

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: