fbpx

Троє прикарпатських письменників у топ-10 рейтингу Forbes

Культура 10:00, 21.06, 2014

Forbes починає публікувати серії рейтингів, присвячених оцінюванню діяльності провідних постатей української культури. Організатори обіцяють максимально задіяти всі сфери мистецтва. Перший рейтинг присвячений літературі, і одразу ж троє представників Івано-Франківщини увійшли до топ-10 рейтингу.

Складаючи більшість рейтингів, Forbes використовує кількісні показники: вартість активів, цифри доходів, частоту згадувань у медіа тощо. У випадку з діячами мистецтва така методика не релевантна. Рівень майстерності письменника не визначається одержаними гонорарами, впливовість театрального режисера не можна обчислити за вартістю квитків на його вистави, значущість музиканта далеко не завжди відповідає його популярності. Найнадійнішим методом у цьому разі є експертне опитування, пише Forbes.

Forbes запропонував десятьом експертам назвати десять найзначніших і найвпливовіших літераторів України, розставивши їх у порядку місць. Серед експертів:

Віра Балдинюк, журналіст, критик;
Наталія Бельченко, поет, критик;
Олександр Бойченко, критик, літературознавець, публіцист;
Андрій Бондар, поет, есеїст, літературознавець;
Андрій Дрозда, критик, літературознавець;
Маріанна Кіяновська, письменниця, критик, літературний організатор;
Тетяна Кохановська, журналіст, критик;
Олег Коцарев, поет, критик;
Ірина Славінська, журналіст, критик;
Світлана Пиркало, письменник, літературний організатор;
Одинадцятим експертом є Forbes.

За перше місце було набрано десять балів, за друге – дев’ять і т.д. Критеріями для визначення топ-10 є рівень майстерності, визнання в професійному середовищі, суспільна значущість творчих досягнень письменника, його громадянська активність (публіцистичні виступи, організація літературних заходів та участь у них, присутність у медіапросторі). Експерти не мали змоги називати самих себе.

Варто зазначити низку літераторів, що не потрапили в першу десятку, але набрали не менш як десять балів. Це Василь Герасим'юк та Олег Лишега, яскраві самобутні поети, про яких ЗМІ згадують украй рідко. Таня Малярчук, найталановитіша з молодих українських прозаїків. Марія Матіос, майстер історичної сільської прози. Шістдесятники Валерій Шевчук і Ліна Костенко, які останнім часом опинилися на узбіччі літературного процесу. Легендарний Лесь Подерв'янський, якого й не треба представляти. Юрій Винничук, пристрасний публіцист і невичерпний містифікатор, творець львівського міфу, що працює на межі високої й масової літератури. Вічно юна Ірена Карпа, чиї літературні досягнення, якщо порівняти з медійною активністю, виглядають вельми скромно.

Двох явних лідерів, Сергія Жадана та Юрія Андруховича, назвали всі експерти. Семеро з десяти фігурантів рейтингу пишуть по-українськи, троє – російською мовою. Чоловіків учетверо більше, ніж жінок. Більшість авторів живе в Києві та Івано-Франківській області, також представлений Харків, Одеса та Львів. Прозаїків і поетів у топ-10, можна сказати, порівну – чимало авторів виступають в обох амплуа.

Десятка найзначніших і найвпливовіших письменників України, на думку експертів Forbes, виглядає так:

Сергій Жадан104
Юрій Андрухович75
Тарас Прохасько 57
Оксана Забужко    52
Андрій Курков  35
Олександр Кабанов25
Юрко Іздрик     24
Борис Херсонський 22
Андрій Бондар 21
Маріанна Кіяновська    21
 

 

До десятки кращих письменників України, за версією Forbes, увійшли одразу троє представників Івано-Франківщини. Так, на другій сходинці рейтингу із 75 балами опинився Юрій Андрухович:

 
Троє прикарпатських письменників у топ-10 рейтингу Forbes 1

Українське Фото

Амплуа: прозаїк, поет, есеїст, перекладач, публіцист

Місце проживання: Івано-Франківськ

Вік: 54 роки

«Патріарх» створеної в середині 1980-х літературної групи «Бу-Ба-Бу» (Бурлеск – Балаган – Буфонада), що поклала початок новій, пострадянській, українській літературі. Автор 15 книжок прози, есеїстики, віршів, зокрема трьох знакових романів 1990-х років: «Рекреації», «Московіада», «Перверзія». Активний публіцист і громадський діяч, 2010 року висловився за відділення від України Криму й Донбасу.

На початку 1990-х перейшов від віршів до прози, із 2003 року зосередився на літературі нон-фікшн і перекладах. Виступає з мелодекламацією своїх текстів у супроводі польського музичного гурту Karbido. Експерти зауважують «вишуканий стиль» Андруховича і називають його «послом української культури в європейських країнах».

Троє прикарпатських письменників у топ-10 рейтингу Forbes 3

  Олександр Бойченко

«Відзначив Юрія Андруховича за його написані ранні вірші, за перший постколоніальний роман («Рекреації»), за демонстрацію небачених раніше можливостей української мови («Перверзія»), за громадянську позицію, за «посольську» діяльність за межами країни і – можливо, головне – за найбільший вплив на тих авторів, які в сьогоднішній молодий літературі мають найбільший вплив».

 

Одразу за Юрієм з 57 балами розмістився ще один прикарпатський прозаїк Тарас Прохасько:

Троє прикарпатських письменників у топ-10 рейтингу Forbes 5

Амплуа: прозаїк, есеїст, публіцист, перекладач

Місце проживання: Івано-Франківська обл.

Вік: 46 років

Найоригінальніший серед провідних українських письменників, який водночас найменше пише. Автор одного роману («Непрості»), який зараховують до жанру магічного реалізму, та кількох книжок малої прози, переважно нон-фікшн. Лауреат премії ім. Конрада. Останнім часом відзначився гучними публіцистичними статтями, зокрема про те, що російськомовних письменників України не можна вважати українськими.

Експерти називають творчість Прохаська «метафізичною й негучною», зазначають, що його слова – «на вагу золота», підкреслюють, що він не зраджує своїх інтонацій і цінностей, залишаючись «тихим, але впевненим голосом Галичини».

Троє прикарпатських письменників у топ-10 рейтингу Forbes 7

Наталія Бельченко

«Тарас Прохасько говорить про малопомітні, але нагальні речі. Схоже, основна потреба – якраз у такій «неголосній» літературі».

 

Третім серед представників прикарпатських літераторів у рейтингу представлений Юрко Іздрик:

Троє прикарпатських письменників у топ-10 рейтингу Forbes 9

Фото: buknews.com.ua

Бали: 24

Амплуа: прозаїк, поет, есеїст, літературознавець, редактор, літературний організатор

Місце проживання: Калуш, Івано-Франківська обл.

Вік: 51 рік

Автор яскравих виразних віршів і щільної, інтелектуальної, непростої для сприйняття прози. Третій представник так званого «станіславського феномену» в топ-десятці (Станіслав − колишня назва Івано-Франківська). Засновник літературно-художнього журналу «Четвер», одного з центрів культурного життя Західної України 1990-х років.

Іздрик − майстер на всі руки. Він не тільки літератор, але також художник і музикант, автор двох концертів для фортепіано, організатор літературно-музично-театрального проекту DrumТИатр. Експерти називають його «людиною Ренесансу» і відзначають його характерну фірмову іронію.

Троє прикарпатських письменників у топ-10 рейтингу Forbes 11

Віра Балдинюк

«Кілька останніх поетичних книг відкрили в цьому постмодерному циніку великого романтика. Дуже цікаві його експерименти з DrumТеатром».

 

 

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl + Enter

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: