fbpx

У Франківську говорили про доцільність внесення змін до Конституції

Суспільство 19:40, 10.06, 2015

У Юридичному інституті ПНУ імені Василя Стефаника відбулося громадське обговорення обсягу та змісту бажаних змін до Конституції України у сфері прав людини.

Метою заходу було проведення регіональної дискусії з питань конституційної реформи, зокрема у сфері реформування розділу ІІ Конституції України "Права, свободи та обов’язки людини і громадянина".

Громадське обговорення відбулося за участю представників Робочої групи з прав людини Конституційної комісії. Зокрема, в обговоренні взяли участь професор міжнародного права, суддя Європейського суду з прав людини у відставці, Заступник голови Конституційної Комісії, голова Робочої групи з питань прав, свобод та обов’язків людини і громадянина Володимир Буткевич, професор, член Конституційної Комісії Олег Марцеляк, професор, член Конституційної Комісії Всеволод Речицький, професор, член Конституційної Комісії Михайло Олександрович Баймуратов, представники професорсько-викладацького складу Юридичного інституту, представники наукової, студентської спільноти та інститутів громадянського суспільства.

Під час обговорення представники Конституційної комісії наголосили на тому, що хоча чинна Конституція України є однією із найдемократичніших в Європі, норми, які визначають обсяг прав та обов’язків людини і громадянина, носять лише декларативний характер. Голова Конституційної Комісії В. Буткевич підкреслив, що на сьогодні виникає ряд проблем у сфері застосування норм Конституції, які закріплюють права і свободи людини. Зокрема, норми Конституції є складними для тлумачення самими громадянами, відповідно особа не має можливості скористатись своїм правом, оскільки не може зрозуміти механізм їх реалізації. У зв’язку із подіями, які відбуваються в Україні сьогодні, прийняття нової Конституції є надзвичайно важливим. Основний закон держави має якнайповніше визначити права і свободи людини та їх допустимі обмеження, для того щоб не повторились свавільні дії представників вищих органів державної влади, які ми спостерігали під час Революції Гідності. Для створення не лише декларативного, але й дієвого Основного закону держави важливою є думка народу, який відповідно до Конституції є основним джерелом влади в державі. Саме тому, на таких громадських обговореннях, які проводитимуться в різних регіонах нашої країни, члени Конституційної Комісії мають намір вивчити думку народу щодо можливих змін до Конституції України у сфері прав людини.

Учасники громадського обговорення напрацювали ряд цікавих пропозицій, які, можливо, стануть основою для вдосконалення чинної Конституції України. Серед висловлених пропозицій щодо внесення змін до Конституції України у сфері прав людини цікавими видаються наступні:

– закріплення права на придбання, носіння та зберігання зброї;

– обмеження щодо конфіскації майна, зокрема можливості конфіскації лише незаконно набутого майна;

– встановлення обов’язковості колективного договору, який гарантує повний обсяг прав працівників на підприємствах, установах та організаціях;

– встановлення на рівні конституційного положення моменту, з якого розпочинається життя та особа вважається суб’єктом правовідносин;

– закріплення прав, які виникають в особи у зв’язку з використанням новітніх інформаційних технологій, та ін.

Напрацьована концепція та відповідні проекти щодо внесення змін до Конституції України у сфері прав людини надасть можливість проведення Всеукраїнського референдуму, на якому можна буде прийняти народну Конституцію нашої держави.

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl + Enter

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: