fbpx

У Франківську обговорили зміни в законодавстві про вибори до місцевих рад

Політика 15:14, 08.06, 2015

Круглий стіл "Місцеві вибори: нові правила гри" відбувся в Івано-Франківську за участю громадських активістів, експертів-політтехнологів та потенційних кандидатів в депутати. Учасники зійшлися в тому, що вибори до місцевих рад уже стартували.

Під час дискусії, що її ініціював "Громадський рух "Народний Контроль", нардеп Богдан Матківський (121 виборчий округ) відзначив, що з Майдану не вийшла партія, яка би об’єднала громадських активістів, що рухали Революцію Гідності. Відтак є шанс об’єднатися на платформі "Народного Контролю" – з тим, щоби громадські активісти пройшли в ради всіх рівнів. Щоби забезпечити це, НК ініціював і проводить по Україні серію круглих столів, на яких спільно з активістами аналізує зміни у виборчому законодавстві.

Наступного тижня Верховна Рада розгляне чотири зареєстровані законопроекти, які змінюють чинну виборчу систему. За словами нардепа, парламентська коаліція схильна прийняти в першому читанні законопроект №2831-2 "Про місцеві вибори". Відтак громадське обговорення стосується саме цього, підготовленого коаліційною більшістю, документу.

За словами депутата, є застереження до деяких норм названого законопроекту. Якщо вибори міського голови в два тури можна віднести, на його думку, до позитивних змін, то зменшення кількості депутатів місцевих рад на 50% є загрозою для участі громадськості в управлінні справами громад.

"От є активісти. Вони мають на 50% менше шансів прийти до влади. Крім того, що зменшується кількість депутатів, підвищується прохідний бар’єр. А це знову ж таки мінімізує "соціальні ліфти", які повинні бути на сьогоднішній день. Моє бачення і бачення "Народного Контролю", що це неправильно. Найголовніше завдання – зберегти доступність соціальних ліфтів для простих людей", – пояснив свою позицію і позицію політичної сили, яку представляє, депутат ВРУ.

Законопроект "Про місцеві вибори" передбачає дві виборчі системи. У містах, де населення до 90 тис. виборців, зберігається багатомандатна мажоритарна система, суб’єкт висування – партія або самовисування. Там, де більша кількість виборців, запроваджується пропорційна система з відкритими списками, суб’єкти висування – партії.

Голови менших міст обираються за мажоритарною системою відносною більшістю голосів. Голови міст, де більше 90 тис. населення,  за мажоритарною системою абсолютною більшістю, тобто в два тури. Суб’єкти висування в обох випадках – партії або самовисування.

Політолог Тарас Случик відзначив, що змінювати правила гри, коли вона вже почалася, не дуже чесно. "Зважаючи на те, що вже почався виборчий забіг, є питання, чи варто змінювати правила в принципі",  вважає він. І стоїть на позиції, що вибори у жовтні цього року варто проводити не поспіхом під добровільне об'єднання громад, а за теперішнім, чинним, законодавством.

Тарас Случик погодився, що зараз актуально, щоби ті люди, які були активні на Майдані, могли реалізувати свою активність у радах.

"Ці люди в більшості своїй мають невеликі фінансові можливості. Відповідно, законодавство має дати рівні можливості кандидатам, незалежно від того, чи мають вони гроші, чи не мають, потрапити в Раду",  наголосив політолог.

У коаліційному законопроекті він зауважив технічно ускладнену процедуру виборів за відкритими списками. Вказав на неготовність членів виборчих комісій до змін у проведенні виборів і  підрахунку голосів. В цьому його підтримали колеги – політтехнолог Ігор Ткач та голова Івано-Франківського обласного осередку Комітету виборців України Максим Лисюк.

"Скорочення депутатського корпусу завжди веде до скорочення супутніх витрат – від паперу до зарплати секретарям і витрат на електрику,  заявив свою позицію Ігор Ткач. – У більшості випадків за депутатів працює команда їхніх помічників-консультантів, які готують аналітику і законопроекти, виробляють позицію депутата з кожного питання. Не втратимо, якщо зменшиться кількість депутатів у місцевих радах, але в кожного зросте команда. До речі, помічники-консультанти мали би працювати, як і депутати, на громадських засадах".

Загрозою для місцевих рад на виборах і Ігор Ткач, і Максим Лисюк уважають систему підрахунку голосів і контролю за цим процесом спостерігачів від політичних партій  як таку, що має істотну корупційну складову.

"У законопроекті є багато моментів, які ускладнюють підрахунок голосів. І зовсім не виписані такі, що захищають голос виборця",  наголосив голова обласного КВУ.

Спікери зійшлися на тому, що доцільно запровадити оплату праці членів виборчих комісій та їх навчання за державний кошт і відмовитися від послуг у цьому процесі політичних партій. Серед загроз, на яких наголосили аналітики, – "тіньова" оплата політичної реклами в ЗМІ, низька поінформованість виборців про зміни, що може зумовити помилки в бюлетенях і низьку явку на виборах, а також голосування переселенців, що змінить політичну конфігурацію рад.

За результатами круглого столу сформульовані пропозиції, які будуть передані у відповідну парламентську комісію.

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl + Enter

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: