fbpx

У Франківську провели унікальну операцію онкохворій дівчині, щоби зберегти шанс на материнство

Здоров'я 15:16, 26.03, 2018

Медики "Прикарпатського центру репродукції людини" вперше в Івано-Франківську випробували унікальний метод заморожування яйникової тканини онкохворої пацієнтки. Після хіміотерапії й повного вилікування від раку дівчина отримає шанс на материнство.

Як розповіла лікар Центру Тетяна Федишин, першою пацієнткою, в якої забрали яйникову тканину на кріоконсервацію, стала 18-річна прикарпатка. В дівчини діагностували ракове захворювання крові.

"До нас звернулися гематологи, які ведуть обстеження цієї пацієнтки. Розповіли, що в дівчини є шанс на повне одужання. В такому молодому віці зіткнутися з раком – велике випробування. Не хотілося, щоб у дорослому віці ця пацієнтка випробовувала себе ще й у спробі побороти безпліддя. Тому вирішили: маємо всю необхідну технічну базу для проведення кріоконсервації й в майбутньому зможемо допомогти цій дівчині народити власних дітей", – розповідає медик.

Гінеколог пояснює, що хіміотерапія є шкідливою для яйникової тканини жінки, пише Місто. Якщо пацієнтки мають шанс вилікуватися від раку, то відсоток настання вагітності після тривалої хіміотерапії – дуже низький. "Яйцеклітини чутливі до хіміотерапії, вони гинуть", – каже медик.

Гінеколог пояснює суть методу кріоконсервації:

"Лапароскопічним методом забираємо частину здорової яйникової тканини й піддаємо заморожуванню, частина – залишається. Тобто в жінки зберігатиметься природний цикл менструації. Після того, як вона вилікується від раку й протягом 5 років після не буде рецидивів, жінка може пробувати вагітніти. Тоді кріоконсервовану яйникову тканину підсаджуємо в організм жінки й методом ЕКО проводимо процедуру запліднення".

Оскільки проект для Центру репродукції був пілотним, всі витрати на проведення маніпуляції репродуктологи взяли на себе.

Тетяна Федишин каже, що хоча метод кріоконсервації яйникової тканини давно практикують у світі, в Україні його провадять усього в кількох клініках. Власне методику проведення процедури з чергової закордонної конференції привіз до Центру його директор Ігор Головчак.

"В Європі вже навіть є діти, народжені після цього методу, – розповідає гінеколог. – Досвід показав, що яйникова тканина з оваріальним резервом піддається гарному розморожуванню".

Лікар каже, що в Європі цим методом користуються не лише жінки, яким діагностували рак, а й ті, хто хоче відкласти народження дітей в часі.

"Жінка робить кар’єру чи не готова поки до материнства, але розуміє, що її яйникова тканина виснажується. Тоді вдається до методу кріоконсервації й у період, коли вирішить, що хоче стати мамою, вагітніє, маючи здорові яйцеклітини. Це дуже індивідуальний процес, адже є жінки, в яких яйцеклітини добре працюють й після 35 років, а є ті, в яких у 26 вони виснажені. Молодий вигляд жінки не завжди збігається зі станом її організму", – пояснює медик.

Маніпуляція із забирання яйникової тканини відбувається по типу лапароскопічної операції й триває близько 20 хвилин. Після неї жінка одразу повертається до звичного ритму життя.

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl + Enter

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: