fbpx

У Франківську відкрили анотаційну дошку видатному композитору та скрипалю

Суспільство 15:31, 06.11, 2015

Сьогодні, 6 листопада, на фасаді будинку на Чорновола, 20 відкрили пам'ятну дошку українському композитору, диригенту, педагогу, скрипалю та громадському діячеві Ярославу Барничу.

Ярослав Барнич народився 30 вересня 1896 року в селі Трофанівка Снятинського району Івано-Франківської області. Навчався в Коломийській гімназії. Добровольцем вступив до легіону Українських січових стрільців, пише Галка.

Разом із Михайлом Гайворонським Ярослав Барнич організував струнний квартет Українських січових стрільців. Був диригентом Українського театру товариства "Бесіда" у Львові (керівник А. Будзинський), пізніше працював у мандрівній трупі "Українська театральна дружина", а також у Театрі Б. Овчарського. Диригував в Українському театрі товариства "Бесіда" під керівництвом Йосипа Стадника.

Закінчив Львівський вищий музичний інститут імені Миколи Лисенка. Диригував в Ужгороді, вчителював у Самборі. В 1929 р. – переїзд до Станиславова, вчительська праця в школах, гімназіях, семінарії сестер Василіянок, державному Музичному інституті ім. С. Монюшка, польській Вищій школі ім. Ф. Шопена, диригування тамтешнім "Бояном".

Написав оперети "Дівча з Маслосоюзу" (1932), "Шаріка" (1934), "Пригода в Черчі" (1936).
Працював диригентом Станиславівського муздрамтеатру, симфонічного оркестру філармонії, створив Гуцульський ансамбль пісні і танцю. Обіймав посаду диригента Львівської опери. Перед приходом "других совітів" емігрував. Викладав гру на скрипці та теоретичні предмети в Українському Музичному Інституті у містах Клівленді і Лорейні (Нью-Йорк). Впродовж 15 років (1951–1966) Ярослав Барнич працював художнім керівником та диригентом Українського хору імені Тараса Шевченка (Клівленд, США).

1 червня 1967 р. Я. Барнича не стало. Похований у Клівленді (Огайо, США).

Дошку відрили та освятили на фасаді будинку, де колись мешкав композитор. Його вшанували хвилиною мовчання, також прозвучав Гімн України. Народний колектив "Смерічка" вшанував пам’ять героя Івано-Франківська чудовим виконанням пісні. Декілька слів сказав й український письменник, літературознавець Степан Пушик.

Доктор мистецтвознавства, завідувач кафедри академічного та естрадного співу Інституту мистецтв Прикарпатського національного університету iм. В. Стефаника Ганна Карась вважає, що ми повинні пам’ятати про таку вдатну особистість як Ярослав Барнич.

"Він служив національній справі, національній ідеї і відстоював її впродовж усього життя. Він справжній герой у мистецтві. У нього можна повчитися відданості своєму народу, своїй культурі та мові", – сказала вона.

"Ярослав Барнич – то музична слава нашого краю, легенда 1930-х років. Добре, що письменник Степан Пушик відновив справедливість і повернув авторство пісні "Гуцулка Ксеня" композитору, бо до того воно належало іншому. Це через те, що він не був другом радянської влади", – згадує український краєзнавець, заслужений працівник культури України Михайло Головатий.

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl + Enter

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: