fbpx

У Калуші понад 100 учасників АТО судяться з управлінням соцзахисту

Суспільство 16:31, 04.11, 2016

Учасники бойових дій та інваліди війни із Калуша та району позиваються до місцевих органів соціального захисту щодо виплати їм у повній мірі одноразової грошової допомоги до 5 травня.

Після того, як суд у жовтні виніс перші постанови на користь військових, кількість позовів почала зростати. Наразі їх уже понад сто.

Причиною судових позовів стала колізія у законодавстві. Управління соціального захисту Калуської міської ради виплатило учасникам бойових дій по 920 гривень, передбачених Постановою Кабміну, інформують Вікна. Водночас Закон України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" передбачає право учасників бойових дій на цей вид допомоги у значно більшому розмірі – 5650 гривень.

На державному рівні проблема існує вже чимало років. Її навіть намагалися вирішити, скасувавши відповідні законодавчі положення, але Конституційний Суд України визначав неправомірність цих дій. Зрештою уряд вирішив йти іншою дорогою та нічого не змінювати у законодавстві. Відтак з року в рік Кабмін просто "не помічає" існування чинної редакції Закону та продовжує керуватися своїми Постановами, якими встановлює розміри певних допомог.

Зрозуміло, що окремі учасники бойових дій звернулися до суду за захистом своїх прав. Таких випадків по Україні достатньо. У Калуші звернень до суду також більшає з кожним днем.

17 жовтня Калуський міськрайонний суд прийняв дві постанови на користь учасників бойових дій. Суд зобов’язав органи соціального захисту здійснити перерахунок і виплатити учасникам бойових дій п’ять мінімальних пенсій за віком, як це передбачено законодавством.

"Позов задоволити. Визнати бездіяльність управління соціального захисту населення Калуської районної державної адміністрації щодо здійснення нарахування щорічної разової грошової допомоги до 5 травня відповідно до статті 12 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" за 2016 рік протиправною.

Зобов’язати управління соціального захисту населення Калуської районної державної адміністрації здійснити перерахунок, нарахувати та виплатити позивачу щорічну разову грошову допомогу до 5 травня за 2016 рік відповідно до статті 12 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" у розмірі пяти мінімальних пенсій за віком, виходячи із розрахунку мінімальної пенсії за віком, визначеної частиною 1 статті 28 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" на момент проведених виплат, з урахуванням проведених виплат", – йдеться у першій постанові.

Друга – фактично аналогічна. Лише стосується управління соціального захисту Калуської міської ради.

Як повідомив головний спеціаліст Калуського міського центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги Орест Жедан, станом на середу до Калуського міськрайонного суду направлено вже 70 позовних заяв про стягнення недоплаченої щорічної разової грошової допомоги до 5 травня. 15 з них судом уже задоволено на користь клієнтів Центру. Інші позови в процесі судового розгляду. Загалом же до Центру поступило вже понад 100 звернень від цієї категорії населення.

"Кількість справ з кожним днем збільшується. Але наразі ще жодна із судових постанов не набула законної сили. Органи соціального захисту Калуша та Калуського району мають десятиденний термін, щоб подати апеляцію", – уточнив Жедан.

Власне, і представники позивачів, і самі учасники бойових дій до апеляційних скарг готові. Адже відповідачі у суді позовні вимоги заперечують, мотивуючи їх тим, що є органами місцевого самоврядування і не визначають розмірів відповідних допомог, а лише здійснюють роботу з виготовлення документів для виплати такої допомоги у тих обсягах і розмірах, які своїм наказом визначило Міністерство соціальної політики та Міністерство фінансів.

Як пояснила начальник управління соціального захисту Калуської міської ради Любов Федоришин, рішення щодо апеляції або ж виплати суми, встановленої судом, прийматиме Департамент соціальної політики Івано-Франківської ОДА.

Наразі у цій структурі інформації про подальшу долю позовів не надають.

"Ми готові до апеляцій і готові йти до кінця, щоб довести справу до логічного завершення, – каже Віталій Маліборський, голова правління братства ветеранів АТО "Воїн", позов якого суд уже задовольнив. – Це один із тих камінців, якими ми будуємо нашу державу. Тому все ж будемо вимагати виконання і дотримання законів і боротися за свою гідність. Ми будемо відстоювати себе в апеляційному суді, якщо буде така необхідність, поки ті гроші не будуть реально виплачені".

Учасники бойових дій та інваліди мали б отримати по 4730 гривень, які їм недоплатили. Перші судові постанови могли б набрати законної сили вже сьогодні. Утім, питання апеляцій – наразі за сімома замками.

"Ми ще не подавали жодної апеляції", – прокоментувала два дні тому начальник відділу соціального захисту Калуської РДА Людмила Перетятко.

Вона наголосила, що органи соціального захисту виплатили одноразові допомоги у тій сумі, яка була визначена Постановою Кабміну від 02.03 2016 №141 в межах бюджетних призначень у розмірі 920 гривень.

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl + Enter

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: