неділя, 19 травня

У калуському музеї представили матеріали про сотника УПА, нащадка Франкового роду

У музеї-оселі родини Івана Франка, що в Підгірках, у Калуші, представлено матеріали про героя національно-визвольних змагань, сотника УПА Івана Гонту, псевдо "Гамалія".
Зображення 1 / 2 Використовуйте клавіші для перегляду

Перший директор музею-оселі родини Івана Франка Лідія Іваницька писала:

"Розлоге Франкове дерево… Є в ньому письменні й неписьменні, видатні особистості та прості люди". 

Дерево корінням своїм сягає глибин роду, а крона розгалужується у трьох напрямках – Іван, Захар та Онуфрій Франки. Найбільшою є гілка Онуфрієвого роду, що пустило свої пагони у Підгірцях.

Ґрунт був куплений братами Іваном та Онуфрієм Франками у 1904 році. На цій землі і поклав хату наймолодший син Омелян-Володимир, а нині в цьому помешканні розташований музей-оселя родини, інформують "Вікна" з посиланням на КЗ "Музейно-виставковий центр КМР".

У домі Франків часто проводились літературні вечори, і одним з найулюбленіших декламованих творів Шевченка був "Гамалія". За свідченням Оксани Оменянівни Франко, саме тому Іван Гонта вибрав собі псевдо "Гамалія".

На фото вишиті Розалією Боб’як у 1912 році обрус та рушник, їх для музею подарував онук, що проживає у Львові. А рушник часто у піснях порівнюють з долею людини, тому на цьому рушнику світлини з родинного архіву Франків про долю героя і членів його сім’ї.

 

КОМЕНТУВАТИ