fbpx

У Калуші запровадили регулярні екскурсії містом

Культура 13:43, 16.01, 2016

Теми та маршрути обиратимуть, враховуючи побажання калушан.

Минулої неділі відбулась перша екскурсія Калушем з циклу "Калуш для калушан". Ініціатива її проведення належить працівникам краєзнавчого музею Калущини та туристичній компанії "Павлів і Ко". Власне, калуські музейники і стали екскурсоводами. Екскурсія середмістям, як і було заплановано, тривала близько години, та значно більше часу забрало спільне обговорення почутого і побаченого її учасниками, повідомляє Калуш ФМ.

Охочі дізнатися більше про власне місто збирались у краєзнавчому музеї. З будівлі колишньої єврейської громади екскурсія розпочалась, тут і завершилась. Через дорогу від теперішнього музею знаходиться Народний дім, який був побудований завдяки меценату Івану Куровцю та за фінансової участі Андрея Шептицького. З радянських часів і до сьогодні тут знаходиться приміщення Районного будинку культури.

Менше, ніж будівлям єврейської та української громад міста, поталанило будівлі, яка належала польській громаді. Вона знаходиться неподалік – за руїнами, які залишились від ратуші. У будівлі польського товариства "Сокіл" свого часу був кінотеатр, потім – концертний зал коледжу культури, а після пожежі це приміщення пустує.

Щодо поруйнованої ратуші, яка також догоріла 2,5 роки тому, то на території поряд з нею знаходиться площа Конституції, названа так уже в часи незалежності. Проте, мабуть, символічно, бо там про неї нічого не нагадує, немає її і на жодній карті міста.

Далі екскурсія продовжилась біля костьолу Святого Валентина, який зараз, як і в середині дев'ятнадцятого століття, виконує своє призначення. З того часу він був дещо перебудованим, а всі твори сакрального мистецтва, що в ньому були, зараз не на території України. В час Радянського Союзу тут був спортзал. Цінність костелу складає автентична підлога. Поряд з пам'ятками польської присутності в Калуші – пам'ятник Тарасу Шевченку, встановлений у 1997 році.

Наступною зупинкою на маршруті була "червона школа", яка єдина з усіх оглянутих в той день будівель не змінювала свого призначення. З часу її зведення на початку ХХ століття і до сьогодні тут навчаються діти. Ще до Другої світової до школи добудували третій поверх.

Також екскурсійна група пройшлась повз будівлі міської ради, казначейства, СБУ, до подвір'я Центру науково-технічної творчості учнівської молоді. Тут слово від директора музейно-виставкового центру Уляни Паньо перейшло до голови калуського "Меморіалу" Богдана Яневича, який займається створенням музею "Калуська в'язниця". Музей знаходиться у підвальному приміщенні Центру, адже саме тут за часів Польщі, німецької окупації та Союзу була в'язниця. Є підстави вважати, що тут катували людей, а тіл позбувались десь неподалік з будівлею. Богдан Яневич має намір і далі працювати над розширенням музею та вивченням того, що відбувалось у в'язниці.

Закінчився кільцевий маршрут у краєзнавчому музеї. Тут учасники ділились враженнями від отриманої інформації та обговорювали можливі наступні маршрути. Було вирішено проводити екскурсії Калушем на постійній основі кожні два тижні.

Хоча організатори, мабуть, й не ставили це за першочергову мету, але такі екскурсії – чудова нагода згуртувати тих, кому Калуш не байдужий як спільний суспільний простір. Принаймні на таку думку наштовхує те, що перша екскурсія закінчилась обговоренням майбутнього міста.
Наступна екскурсія колишньою Ринковою площею та до колишньої ливарні дзвонів братів Фільчинських відбудеться у неділю, 24-го січня. Група знову збиратиметься о 14.00 біля краєзнавчого музею, що на вул. Шевченка, 9.

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl + Enter

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: