fbpx

У Карпатах герої АТО проходять психологічну реабілітацію. ФОТО

Суспільство 12:13, 18.12, 2015

Стати інструментом зцілення не лише для себе. В рамках спільного американсько-українського проекту в Карпатах готують інструкторів із подолання психологічних травм серед учасників АТО.

Цей процес відбувається за принципом "рівний – рівному", адже в якості тренерів – самі ж бійці. Вони проходять черговий етап тренінгів, які розпочалися восени цього року. Робоча назва проекту – "примусівка", адже не всі визнають наявність у себе наслідків посттравматичного розладу. 

"Світова практика доводить, що бійці-ветерани, які брали участь у бойових діях, рідко звертаються одразу до психолога. І першим, до кого вони можуть звернутися, для того щоби розділити цей досвід, часто дуже травматичний, це є їхні побратими",  розповідає Олег Гуковський, психотерапевт, тренер американсько-українського проекту "Wounded Warrior Ukraine".

Спершу українська діаспора в Канаді ініціювала надання психологічної допомоги, поєднаної з відпочинком у Карпатах, для родин загиблих бійців АТО. Ну а тим, хто повернувся з фронту, здолав власні негаразди й тепер прагне поділитися досвідом із іншими, допомагають розвивати не лише дух, але й тіло. 

"Очевидно, що під час війни все стає або білим, або чорним, немає сірого, в реальному житті по-іншому. Власне, щоб повернути хлопців сюди, в реальність, такий тренінг якраз допомагає віднайти цей зв'язок. Ми даємо хлопцям працювати суто в напрямку українських ремесел, показати, що таке Україна, яка культурна скарбниця, показати зв’язок із мирним життям. В перший день тренінгу, щоб хлопців ввести в активний стан і активно працювати під час тренінгу, ми приїхали у Буковель. Необхідно відчути цей адреналін, відчути красу Карпатських гір і, власне, просто спортом позайматися. А тоді до роботи",  говорить виконавчий директор міжнародного благодійного фонду "Нове покоління" Юлія Вокалюк.

Тиждень у горах із психологічними й не тільки майстер-класами, звісно, не міг обійтися без активного спорту. Катання на лижах із інструктором і прокатом спорядження вже традиційно учасникам таких соціальних програм забезпечують у туристичному комплексі Буковель. 

"Буковель ніколи не стояв осторонь соціальних проектів. Я думаю, що наша допомога буде підсилюватись, зміцнюватись і набирати масштабів не лише відпочинку й реабілітації, але різнопланового лікування  як морального, так і фізичного. Для нас співпраця з благодійним фондом "Нове покоління" є традиційною. Ми вже не один рік співпрацюємо, і з кожним роком тісніше", – Олександр Шевченко почесний директор ТК "Буковель".

"Для когось  це звичайне катання, та для них – це емоції, межу яких, здавалося б, уже перейшли. Попри те, що на війні чимало втрачають, кращими чи гіршими після неї не стають  просто змінюються", – стверджує вже навчений інструктор Валерій Чеботар. Та наголошує, що передусім важливо відірватися від тих місць, у яких подумки багато хто залишається. Головна мета тренінгу – навчити надавати товаришам першу психологічну допомогу тих, хто вдало поборов власні травми. 

"Коло дуже вузьке, тих, хто пройшов АТО, вони не довіряють стороннім особам взагалі. В першу чергу ймуть віру тим, хто пройшов АТО. Тільки той, хто пройшов, може зрозуміти і допомогти, якщо він сам викарабкався з цього",  розповідає волонтер, майбутній інструктор психологічної допомоги Тім Златкін.

В перший день тренінгу познайомились між собою та з лижами. Дехто з вояків на Буковелі вперше отримав змогу стати на лижі. Допомагали новачкам досвідчені інструктори з Bukovel Ski School. Наприкінці занять кожен зміг самостійно проїхатись схилом, тож перші вершини було подолано.

Дехто ще оговтується після поранень, тому лише надихались гірським повітрям. У горах вони всі повертаються до мирного життя і шукають нових перспектив.

Від початку року завдяки серії проведених тренінгів навчили вже 19 інструкторів, які передаватимуть свої знання й навички далі.

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl + Enter

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: