fbpx

У Крилос повернули копію Древнього Галицького Євангелія 1144 року. ФОТО

Суспільство 13:36, 05.08, 2018

Сьогодні після завершення урочистої Архієрейської Літургії перед Галицькою чудотворною іконою Матері Божої у Крилосі патріарх Святослав повідомив про повернення копії Галицького Євангелія 1144 р. до Крилоського музею "Митрополичі палати".

Глава УГКЦ Святослав Шевчук наголосив, що ця подія ввійде в історію цілої України.

Крилоське Євангеліє — рукописне Євангеліє 1144 року, найдавніший з точно датованих слов'янських рукописів Євангелія-тетр (Четвероєвангелія). Знаходиться в зборах Державного історичного музею.

Рукопис створено в Галицько-Волинському князівстві. На початку XIV століття, після доповнення рукопису Крилоське євангеліє вкладено якимось Яковом в якийсь храм. Запис про це зберігся на ст. 111, але її початок втрачено та назва храму залишається невстановленою.

У 1576 рукопис перебував в Успенському кафедральному соборі Крилоса (стародавнє місто Галич, зараз село в Івано-Франківській області, Україна), про що свідчить залишений на ньому підпис єпископа Гедеона (Балабана).

У 1679 запис на аркуші 228 залишив Сучавський митрополит Досифей, що свідчить про знаходження Євангелія в Молдові. Митрополит збирався повернути Євангеліє назад у Крилос, але в невстановлений час рукопис потрапив в Москву до справщиків друкарського двору ієромонаха Тимофія і у 1699 після його смерті надійшов у бібліотеку Московського друкарського двору.

У 1786 Євангеліє за імператорським указом разом з іншими стародавніми книгами друкарського двору передано в Московську Синодальну бібліотеку.

У 1920 рукопис надійшов у відділ рукописів Державного історичного музею, де зберігається донині.

Наукове видання Євангелія виконано єпископом Амфілохієм (Сергиївським-Казанцевим). Він підготував і видав у 1882-1883 тритомний твір: "Четвероєвангеліє Галицьке 1144 р; звірення з давньослов'янськими рукописними Євангеліями XI-XVII ст. і друкованими: Острозьким 1576 р. і Київським 1788 р. з грецьким євангельським текстом 635 року, звірення з грецькими Четвероєвангеліями X і X-XI ст. графа Орлова-Давидова та з різночитаннями, обраними Преосвященним Порфирієм з Євангелій Публічної Бібліотеки в С.-Петербурзі і друкованими 1757 р. виданнями Рейнекція і 1854 р видання Тішендорф".

Нагадаємо, сьогодні завершилась VII Всеукраїнська Патріарша проща до Галицької чудотворної ікони Матері Божої в с. Крилос. Кульмінацією прощі стала Архієрейська Божественна Літургія, яку очолив глава Української греко-католицької церкви Блаженніший Святослав.

У прес-службі Івано-Франківської архієпарції УГКЦ повідрмили, що у прощі взяли участь понад 30 тисяч вірян.

У Крилос повернули копію Древнього Галицького Євангелія 1144 року. ФОТО 1

Підписуйтеся на КУРС у Telegram та Twitter – лише найцікавіші і найважливіші новини Івано-Франківська і області! 

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl + Enter

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: